Wydarzenia

Dzień pełen literackich przygód!

25 marca, w naszej czytelni odbyło się niezwykłe spotkanie z dwiema wyjątkowymi paniami: Anną Gregorowicz i Anną Miler z Księgarnia Gratka!

Przygotowały dla nas fantastyczną prezentację z propozycjami książek o różnej tematyce - od mrożących krew w żyłach kryminałów, po wzruszające romanse, klasykę literatury oraz odjechane historie z gatunku fantastyki.

Dziękujemy Annom za niesamowitą prezentację i inspirujące propozycje! 🙂.....................................................................................

14 marca 2024 roku w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbyło się seminarium pt.
„Marka nauczyciela bibliotekarza marką biblioteki szkolnej i biblioteki pedagogicznej”

Cele seminarium uwzględniały:
integrację nauczycieli bibliotekarzy oraz możliwość poznania sposobów i narzędzi do tworzenia marki biblioteki szkolnej i biblioteki pedagogicznej,
zaprezentowanie  dobrych przykładów,  uwzględniających  potrzeby użytkowników służące wzmacnianiu marki biblioteki szkolnej i biblioteki pedagogicznej oraz odnoszeniu sukcesów  przez nauczycieli bibliotekarzy,
promocję wizerunku nauczyciela bibliotekarza jako profesjonalisty  dążącego  do podnoszenia jakości swojej pracy i kwalifikacji.

Odbiorcami seminarium byli nauczyciele bibliotekarze szkół podstawowych i ponadpodstawowych  oraz bibliotek pedagogicznych z województwa kujawsko-pomorskiego. Wydarzenie zgromadziło kilkudziesięciu uczestników zainteresowanych tytułową problematyką.

Podczas seminarium przedstawiłyśmy krótki wykład o naszej bibliotece pt.:
Szkolny Klub Recenzenta, Witaj przygodo! i inne działania nauczycieli bibliotekarzy w I Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy


 .............................................................................................
W lutym mieliśmy przyjemność gościć pana Michał Jankowski - księgarza, historyka i regionalistę z Księgarnia Tak Czytam Enigma w Bydgoszczy. 

Podczas spotkania pan Michał zaprezentował nam wiele interesujących pozycji do czytania, wśród nich znalazły się m.in.: "Arytmetyka diabła" autorstwa J. Yolen, "Chłopki" J. Kuciel-Frydryszak, "Głębia Challengera" N. Shusterman oraz "Oko w oko" L. Cataldie, "Na tropie niewyjaśnionego" W. Pearson.

Nie tylko podzielił się z nami cennymi propozycjami książek, ale też opowiedział wiele ciekawostek ze swojej pracy. 

Dziękujemy również za odpowiedzi na liczne pytania!

Do zobaczenia za jakiś czas :)

................................................................................................................

W styczniu mieliśmy przyjemność gościć pana Henryka Martenkę, autora fascynującego leksykonu "Hymny państw świata"!

Klasa 2g humanistyczna z elementami amerykanistyki, miała okazję poznać tego wyjątkowego pisarza, dziennikarza i podróżnika.

Pan Martenka podzielił się z nami nie tylko swoją wiedzą na temat hymnów, ale także niezliczonymi anegdotami związanymi z powstawaniem tych utworów. To było interesujące spotkanie, które otworzyło przed nami nowe perspektywy i inspiracje!

Niezwykle ciekawym elementem książki pana Martenki są kody QR, które pozwalają nam posłuchać opisywanych hymnów w ich oryginalnych wykonaniach. To prawdziwie interaktywne doświadczenie!

Dziękujemy panu Henrykowi Martence za niezapomniane chwile i za to, że dzieli się z nami swoją pasją i wiedzą.


.......................................................................................................

30 stycznia mieliśmy niesamowitą przyjemność spotkać się z paniami Pauliną Czerwińską i Katarzyną Paczewską z Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. Razem zgłębialiśmy historię i zasady korzystania z biblioteki.

To było nie tylko spotkanie z książkami, ale także z pasją, która jest w sercach bibliotekarzy. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o historii biblioteki publicznej w naszym regionie i jak cenne są zbiory, które możemy odkryć na jej półkach.
Na drugiej godzinie kolejna klasa miała okazję wziąć udział w warsztatach book foldingu. To było fascynujące doświadczenie, które otworzyło nas na zupełnie nowy sposób tworzenia sztuki z kartek książek.

Dziękujemy za niezapomniane chwile i inspirację! Już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań i odkrywania tajemnic światów, które kryją się między okładkami książek. 

*Książki wykorzystane podczas warsztatów były przeznaczone na makulaturę

.............................................................................................................

14 grudnia w ramach „Spotkań z książką” naszymi gośćmi były panie z Księgarnia Arabeska.

Były luźne rozmowy o ulubionych powieściach, nawiązania do tych z dzieciństwa. Panie przyniosły mnóstwo interesujących książek do czytania podczas długich zimowych wieczorów. Wśród proponowanych pozycji znalazły się m.in.: L. Aisato „Życie” z pięknymi ilustracjami, M. Perry „ Przyjaciele, kochankowie i Ta Wielka Straszna Rzecz”, T. Baldree „Legendy i latte”, cała seria R. Riordana, R. F. Kuang „Wojna makowa”, książki księdza Jana Kaczkowskiego i wiele innych. 

Bardzo dziękujemy pani Jolanciepani Sandrze za miło spędzony czas :)


....................................................................

11 grudnia w naszej czytelni gościliśmy nauczycieli i uczniów K-P SOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy.

Licealiści wymieniali się refleksjami temat ulubionych książek i czytali fragmenty powieści. 

Nasza młodzież uzyskała odpowiedzi na liczne pytania dotyczące pisma punktowego Braille’a, biblioteki i funkcjonowania uczniów z dysfunkcją wzroku w szkole.

Do zobaczenia podczas kolejnego spotkania z literaturą :)

................................................................

W listopadzie po raz kolejny naszym gościem był Marcin Karnowski - bibliotekarz, poeta, muzyk, animator kultury. Na co dzień pracuje w Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy

Zaprezentował nam nietypowe formy książki. Szczegółowo omówił zagadnienie liberatury. Największe wrażenie na licealistach zrobiła "Ulica Sienkiewicza w Kielcach" autorstwa Radosława Nowakowskiego. Po rozłożeniu ma 1020 cm długości. Duże zainteresowanie wzbudziło też "Oka-leczenie" Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera. 

Spotkanie zostało wzbogacone o muzykę. Nasz gość zagrał na takich instrumentach jak: handpan i shruti box.

Dziękujemy :).....................................................................................

W po raz drugi naszym gościem był pan Michał Jankowski – historyk, regionalista, księgarz. Spotkanie było poświęcone książce: „Ginące miejsca kujawsko – pomorskie”. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o niezwykłych miejscach, które odchodzą w niepamięć, popadają z roku na rok w coraz większą ruinę. A szkoda… 

Ze strony młodzieży padło sporo pytań dotyczących m.in.: prób ratowania opuszczonych i zniszczonych budynków, urbexu, pasji do odkrywania tego, co tajemnicze.

Bardzo dziękujemy za kolejną historyczną podróż w nieznane :)


.....................................................................................

W październiku w ramach prowadzonej przez Fundację PVE Dobra Energia kampanii społecznej: „Z dobrą energią możesz więcej” w naszej szkole odbyło się spotkanie z Michałem Worochem  – podróżnikiem, mówcą motywacyjnym, autorem książki : „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę”

Usłyszeliśmy o licznych podróżach naszego gościa, między innymi do Mongolii, Indii czy wielu państw obu Ameryk. Trzymamy kciuki za kolejny projekt, tym razem podróż do Australii.

Gorące podziękowania dla pani Agaty Czajkowskiej z Fundacja PVE Dobra Energia – inicjatorki spotkania w I LO.

........................................................................................................

W czerwcu wzięłyśmy udział w akcji "Jak nie czytam, jak czytam":


...............................................................................................................

13 czerwca gościliśmy w naszej bibliotece panią Annę Perlik-Piątkowską. Autorkę i współautorkę popularnej serii albumów „Widoki dawnej Bydgoszczy”.

Jako miłośniczka miasta od lat razem z mężem kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Podczas spotkania mogliśmy zapoznać się bliżej z niektórymi z nich i poznać kilka ciekawych historii także o naszej szkole.

Dziękujemy za ciekawe spotkanie i do zobaczenia!
...................................................................................................................................

30 maja naszym gościem był Michał Jankowski - historyk, regionalista i księgarz. Spotkanie było poświęcone książce "Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz-Koronowo". 

Dzięki panu Michałowi mogliśmy przenieść się w czasie, przejechać się kolejką wąskotorową i zobaczyć miejsca, które wyglądają dzisiaj inaczej albo już ich nie ma.

Szkoda, że lekcja trwa tylko 45 minut 
.......................................................................................................

16 stycznia naszym gościem był Marcin Karnowski - bibliotekarz, poeta, muzyk, animator kultury. Na co dzień pracuje w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. 

Zaprezentował nam nietypowe formy książek. Szczegółowo omówił zagadnienie liberatury. Liberatura to rodzaj literatury, w którym tekst i materialna forma książki tworzą organiczną całość, a wszystkie elementy, w tym również niewerbalne, mogą być nośnikami znaczenia. Dzieła liberackie przyjmują niekonwencjonalne formy np.: tekstu w butelce czy luźnych składek zamkniętych w pudełku. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła książka „Ulica Sienkiewicza w Kielcach” autorstwa Radosława Nowakowskiego. Po rozłożeniu ma 1020 cm długości. Duże zainteresowanie wzbudziło też „Oka-leczenie” Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera.

Spotkanie zostało wzbogacone o muzykę. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów zagranych na instrumencie przypominającym skorupę żółwia - to handpan.
  
 


............................................................................................
 
W styczniu naszym gościem była Joanna Kotwicka – wiceprezes Fundacji Asante, miłośniczka Kenii, organizatorka akcji: "Kredki dla Afryki", osoba o wielkim sercu.
Przygotowała dla nas prezentację: Kenia, śladem odważnych kobiet. 
 
Wysłuchaliśmy opowieści o Karen Blixen oraz Joan Root. Druga z bohaterek to obrończyni przyrody, która została brutalnie zamordowana w 2006 r. nad jeziorem Naivasha.  O niej oraz o Kenii jako jednym z głównych dostawców kwiatów ciętych można przeczytać w książce „Dziki kwiat”.  Część z nas pewnie się zastanowi, zanim kupi kolejną różę… 

Bardzo dziękujemy za spotkanie.
 

........................................
 
 
W bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z podróżnikiem w cyklu "Witaj przygodo!". Naszym gościem była pani Agata Kosmalska, autorka książki "Kuba. W pogoni za wolnością".
 
Mieliśmy okazję usłyszeć wielu interesujących historii dotyczących Kuby oraz zobaczyć piękne zdjęcia. Nasz gość dokonywał częstych porównań Kuby do Polski z okresu PRL. Była to cenna lekcja historii i geografii dla młodzieży. 
 
Aleksandrze Russ bardzo dziękujemy za prowadzenie spotkania, a pani Agacie za ciekawe opowieści.
 


 

...............
 
Bajkowa zbrodnia – czyli spotkanie z Panią 

Moniką Litwinow – Cieślewicz

W  naszej bibliotece gościliśmy debiutującą autorkę, która zgodziła się opowiedzieć o swojej przygodzie z pisaniem, doświadczeniu i oczywiście o książce. 

Monika Litwinow to osoba można powiedzieć wielozadaniowa. Podczas studiów ukończyła  mnóstwo kursów między innymi z bajkoterapii, instruktora jogi dla dzieci, języka migowego, mindfulness i wiele, wiele innych. Aktualnie prowadzi prężnie działającą firmę Centrum Terapii i Edukacji BAJARNIA. Pisanie już od najmłodszych lat było jej formą wyrazu i od zawsze uwielbiała to robić.  W 2022 zadebiutowała kryminałem „Za lasami”, który wszystkim naprawdę szczerze polecam. 

Autorka opowiedziała nam o swoim rzadko spotykanym zawodzie, jakim jest bycie bajkoterapeutką, wytłumaczyła jak wygląda wydawanie książki bez wydawnictwa oraz podzieliła się z nami radami odnośnie pisania. Spotkanie było wypełnione ciekawymi faktami i przebiegło w bardzo miłej atmosferze. 

Bardzo dziękujemy za spotkanie i już czekamy na kolejną część książki


Tekst: Aleksandra Lisiecka
.............................................................................

Gościliśmy w naszej bibliotece panią 

Justyna Tessa

 - właścicielkę najmniejszej księgarni w Polsce.
Było zabawnie, ponieważ prezentacja prelegentki obfitowała w sporą ilość literackich memów. Każdy mógł gdzieś odnaleźć siebie, swoje podejście do książek.

Podczas spotkania padło sporo pytań, które dotyczyły m.in. prowadzenia księgarni, ulubionych pisarzy, twórczości, wydawania książek.

Bardzo dziękujemy za miło spędzony czas!


.......................................................................................

W ramach "Spotkań z książką" gościliśmy Annę Tarczyńską i Annę Miler z Księgarnia Gratka

Panie przyniosły sporo interesujących książek do czytania podczas długich jesiennych wieczorów. Wśród proponowanych pozycji znalazły się m.in.: R. Jędrzejewska-Wróbel „Stan splątania”, M. Kraszewski „Johnny”, T. Petrus „Milczenie nut”, R. Sullivan „Kto zdradził Anne Frank”, A. Benning „ Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat”, K. Maniscalco „Jak podejść Rozpruwacza”, A. Sturm „Magiczy ekspres” i wiele innych. 

Nasza praktykantka Małgorzata Zeggel zachęcała do sięgnięcia po  „Świat Zofii” J. Gaarder.

Bardzo dziękujemy za inspirujące spotkanie:)

...................................................................................

Miło nam poinformować, że w konkursie fotograficznym
 „Książka do plecaka” zostały nagodzone następujące osoby:

I miejsce:
Oliwia Kusz 2b

II miejsce:
Małgorzata Głuszkowska 3e
Emilia Huse 2e

III miejsce:
Weronika Knioła 3d
Oliwia Białobrzeska 3b

Wyróżnienia:
Magdalena Sieg 1d
Marta Wolna 2e
Wiktoria Pióro 1e
Inga Rojek 2f
Zuzanna Zasada 3b

Gratulujemy!

....................................................

W ramach obchodów Roku Wandy Rutkiewicz w ILO odbyło się spotkanie poświęcone wybitnej himalaistce. Prezentacje przygotowały uczennice z klasy 3b.


Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o tematyce górskie..........................................................

W kwietniu w ramach cyklu: „Witaj przygodo!” w I LO odbyło się spotkanie z

 Agatą Kosmalską – podróżniczką, redaktor naczelną magazynu „Dokoła Świata”, członkiem ekspedycji Przez Kanion Colca do Źródeł Amazonki (2012), Kamerun 2014 – Śladami Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki a przede wszystkim autorką książki: „Kuba. W pogoni za wolnością”

Mieliśmy okazję usłyszeć wielu interesujących historii dotyczących Kuby oraz zobaczyć piękne zdjęcia. Nasz gość dokonywał częstych porównań Kuby do Polski z okresu PRL. Była to cenna lekcja historii i geografii dla młodzieży. 

Bardzo dziękujemy za możliwość przeniesienia nas do innego świata :)

..............................................

25 marca odbyło się w bibliotece I LO spotkanie z 

Małgorzatą Grosman – bydgoszczanką, pisarką, dziennikarką.

Nasz gość odpowiadał na liczne pytania dotyczące kryminału „Mord na Zimnych Wodach” oraz „Bydgoszcz jest kobietą”. Młodzież mogła usłyszeć o ogromnej roli kobiet w międzywojniu, o których zapomniano, pominięto w opracowaniach historycznych. Autorka podzieliła się też refleksjami odnośnie swojej pracy jako pisarki oraz ogromną miłością do Bydgoszczy. 

Bardzo dziękujemy za wizytę i liczymy na kolejną :)
......................................................

Miło nam poinformować, że w konkursie literackim

 „Książka na zimowe wieczory” zostały nagodzone następujące osoby:

I miejsce - Oliwia Rosińska

II miejsce  - Julia Gawęda

Wyróżnienia: Marta Wolna, Agata Borkowska

Gratulujemy!


..............................................................

W grudniu naszym gościem była pani 

Justyna Tessa

 – właścicielka najmniejszej księgarni w Polsce, Podzieliła się z uczniami miłością do książek i opowieściami dotyczącymi łączenia życia zawodowego z pasją. Wśród polecanych pozycji znalazły m.in.: J. Suchecka „Young power!”, M. Kott „Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów”, Ł. Wierzbicki „Drzewo”,  K. Brooks „Dziennik z bunkra” oraz powieści E. Chererezińskiej.

Warto dodać, że pani Justyna jest jedną z autorek książki – „Kreatywne pisanie. 12 Debiutów”, którą można znaleźć w naszej bibliotece.

Zapraszamy do odwiedzin w klimatycznej księgarni w Lisim Ogonie, w której każdy znajdzie coś dla siebie.https://www.facebook.com/Justynapolecadoczytania/

...........................................

24 listopada w naszej szkole po raz kolejny gościliśmy Pana
  
Łukasza Wierzbickiego 

– pisarza, biografistę, podróżnika, redaktora. Od 13 lat odwiedza on szkoły i przedszkola, opowiadając młodzieży o własnych książkach i historiach z nimi związanych. Tym razem przybliżył nam temat swojego debiutu jako tłumacza.

„Krótka historia postępu” to książka popularnonaukowa Ronalda Wrighta. Poświęcona jest historii ludzkości i upadkom wczesnych cywilizacji. Jej motyw przewodni stanowią „pułapki postępu” skłaniające do refleksji na temat rozwoju. Wbrew pozorom nie zawsze jest on dobry, o czym między innymi mówił na spotkaniu Pan Łukasz. Nasz gość, jako pierwszy na świecie, przetłumaczył ten utwór na język polski. Choć nie ma dużego doświadczenia w tej dziedzinie, poczuł, że to właśnie on powinien to zrobić. Swój przekład wzbogacił o „Podziękowanie tłumacza”, w którym opowiedział ciekawą historię tego, w jaki sposób doszło do podjęcia decyzji o nowym przedsięwzięciu oraz kto pomógł mu przebrnąć przez kilkumiesięczny proces tłumaczenia.

Na koniec spotkania otrzymaliśmy krótkie przesłanie, abyśmy zawsze robili to, co sprawia nam radość oraz, że nigdy nie jest za późno, by zacząć.


Aleksandra Russ
.............................................


23 listopada naszym gościem była pani 

Anna Tarczyńska 


Opowiadała o swojej miłości do książek i kotów. Omówiła kilka tytułów po które warto sięgnąć, były to m.in. "Córka nazisty" Maxa Czornyj, "Teraz i na zawsze" Mikki Daughty i Rachael Lippincott, "Szkoła bohaterek i bohaterek" Przemka Staronia, "Świat Nali" Deana Nicholsona. 

Swoimi przemyśleniami na temat literatury podzielili się również licealiści.

Bardzo dziękujemy za miło spędzony czas wśród książek :) 

Do zobaczenia w grudniu!............................................


Miło nam poinformować, że w roku szkolnym 2021/2022 otrzymałyśmy dotację w ramach 


Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021-205 Priorytet 3 


Dotarły do nas pierwsze paczki z książkami :)
.............................................W czerwcu w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panem

ŁukaszeWierzbickim

- pisarzem, redaktorem, podróżnikiem, opowiadaczem historii. W spotkaniu uczestniczyły klasy 2d i 2b. 

Było o realizacji marzeń, o odnajdywaniu siebie, książkach. Wysłuchaliśmy też opowieści o niezwykłym człowieku - Aleksandrze Dobie, który nie przestaje inspirować starszych i młodszych do realizacji pasji.

Dziękujemy za interesujące spotkanie i do zobaczenia na Festiwalu PODRÓŻNICY w Bydgoszczy!

......................................................

W ramach bibliotecznego przekazania otrzymaliśmy blisko 50 książek od Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne”
  
 
Pozdrawiamy i bardzo dziękujemy

"Oferta wydawnicza [Wydawnictwa PSP] kierowana jest nie tylko do polonistów, lecz także do wszystkich zainteresowanych literaturą i kulturą: od specjalistów – historyków, historyków sztuki, filozofii – po nauczycieli, studentów i uczniów. Dbamy o poziom zarówno merytoryczny, jak i edytorski każdej publikacji".
 


 
..........................................................................
 
W ramach Spotkań z książką w marcu naszym gościem była pani Justyna Tessa – właścicielka najmniejszej księgarni w Polsce.
 
Posłuchaliśmy opowieści o pasjach, o umiejętności łączenia pracy z realizacją marzeń i oczywiście o książkach. 

W poniedziałek obchodziliśmy Światowy Dzień Kobiet i w związku z tym większość polecanych pozycji była tematycznie z nim związana. Wśród proponowanych książek znalazły się m.in.: Margaret Atwood „Opowieść podręcznej”, Nicolle Rosen „Martha F.”, Elżbieta Cherezińska „Saga Sigrun”, Anna Kowalczyk „Brakująca połowa dziejów”, Edyta Stępczak „Burka w Nepalu nazywa się sari” i Olga Tokarczuk „Czuły narrator”. Warto dodać, że pani Justyna jest jedną z autorek książki – „Kreatywne pisanie. 12 Debiutów”, którą można znaleźć w naszej bibliotece.


Zapraszamy do odwiedzenia niezwykłej księgarni w Lisim Ogonie, nie ma w niej przypadkowych książek, wszystko jest dokładnie przemyślane. Możemy tam czasem spotkać pisarkę, pisarza, a przede wszystkim porozmawiać o wartościowej literaturze. https://www.facebook.com/Justynapolecadoczytania/
 


Bardzo dziękujemy za inspirujące spotkanie i motywację do realizacji własnych marzeń.

Do zobaczenia wśród książek!


........................................................................
 
 W lutym w ramach Spotkań z książką ponownie odwiedziliśmy panią Anną Tarczyńską i panią Annę Miler w Księgarni "Gratka".

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją oraz Światowy Dzień Kota i w związku z tym część omawianych pozycji była tematycznie z nimi związana.

Wśród proponowanych książek znalazły się m.in.: M. Daughtry, R. Lippincott, T. Laconis „Trzy kroki od siebie”, P. Staroń „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”, R. Schneider „Dzień ostatnich szans”, Kot Nieteraz „ Typowy kot. Czyli jak wytrzymać z ludźmi”, R. Heike „Sławne koty i ich ludzie” oraz M. Kostrzyński „ Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”.

Większość z nich znajduje się w naszej bibliotece. Warto dodać, że księgarki są wielkimi miłośniczkami zwierząt. Pani Anna Tarczyńska mogłaby o nich opowiadać godzinami. Na zakończenie wspomniała o zbiórce karmy dla kotów. Dary można przynosić do księgarni. Zbierane też są nakrętki, które później odbiera Matka Polka Kocikowa https://www.facebook.com/matkapolkakocikowa/ 

Ogromne podziękowania za wspaniale spędzony czas i możliwość wysłuchania interesujących opowieści o literaturze i czworonożnych przyjaciołach.
 


 
................................................................................
 
Od 25.01 do 7.03. nauczyciele bibliotekarze uczestniczyli w kursie on-line
 
                              "Otwarte Zasoby Edukacyjne".
 
W ramach kursu został stworzony plakat w Canvie oraz scenariusze zajęć.

Materiały na licencji CC BY-SA
 
 


.............................................

Międzynarodowy Dzień Kota - koty naszych Czytelników

Fot. Julia Gawęda
Kot Olaf

Fot. Julia Gawęda
Kot Olaf

Fot. Helena Mizera

Fot. Patrycja Rozmarynowicz
Kot Lotka

Fot. Patrycja Rozmarynowicz
Kot Lotka

Fot. Kornelia

Fot. Aleksandra Borejko

Fot. Wojciech

Fot. Maria
Kot Cekin

Fot. Małgosia

Fot. Magdalena L.

Fot. Magdalena L.

Fot. W. Z.


........................................................................................................


29 stycznia w ramach Spotkań z książką odwiedziliśmy online panią Annę Tarczyńską w jej Księgarnia "Gratka" . Nasza rozmówczyni opowiedziała o pracy, relacjach z klientami/czytelnikami, a przede wszystkim o swojej miłości do książek.

Na dłużej zatrzymała się nad kilkoma tytułami, po które warto sięgnąć, były to, m.in.: J. Baldwin ,,Gdyby ulica Beale umiała mówić", M. Grosman ,,Mord na Zimnych Wodach", Z. Raszewski ,,Pamiętnik gapia", W. Roth ,,Wybrańcy" oraz ,,Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem" P. Staronia. Swoimi refleksjami na temat literatury podzieliła się też młodzież wraz z wychowawcą panią Dominiką Goltz-Wasiucionek. 

Bardzo dziękujemy pani Annie za niezwykle inspirujący i miły czas spędzony wśród książek. Podziękowania kierujemy też w stronę pani Anny Miler – drugiej księgarki, która zaintrygowała nas opowieścią o ,,Domu z papieru" – książce zagadce. Do zobaczenia wśród książek!

....................................................

Biblioteka szkolna poleca książki na Święta:
...................................................................................


Nasi Czytelnicy polecają "Książki na jesienne wieczory"


Fot. M.B. 

Fot. M.B.

Fot. Zuzanna Dobosiewicz

Fot. Zuzanna Dobosiewcz

Fot. W.Z.

Fot. W.Z.

.................................................................................

W dniach 8.09 - 11.10.2020 r. w I LO została przeprowadzona akcja - 

Wielka Zbiórka Książek. 
Ogromne podziękowania kierujemy do uczniów i nauczycieli, którzy przynieśli wiele interesujących książek. Dary zostały przekazane do 

Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza

Dziękujemy!
..................................................................................


Tydzień Książek Zakazanych 20-26 IX w bibliotece szkolnej

.....................................................................................................................

#bookcrossing

#swietowolnychksiazek


.............
.........................................................

Zapraszamy do udziału w obchodach
Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.

Szczegóły na stronie

Zdjęcia z książką można przysyłać do 18 VI (czwartek) na adres: szkolnyklubrecenzenta@gmail.com
Zamieścimy je na stronie: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Liczymy na zaangażowanie!

...................................................................................................

Bardzo miło nam poinformować, że dwie nasze uczennice wzięły udział w Konkursie literackim dla dzieci i młodzieży pt. „Siedzę w domu i piszę …”, którego o
rganizatorem była Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Pola Klinowska zdobyła II nagrodę za tekst „Przebłyski”.

Martyna Mroczek otrzymała wyróżnienie specjalne za tekst „Gdyby miało nie być jutra”.

Dziewczynom serdecznie gratulujemy

Pracę Poli przeczytała Katarzyna Żak:
........................................................................................

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy do wirtualnej podróży do Mundal - norweskiego Miasta książek, które jest położone w regionie Fjærland (autorzy zdjęć: W. Zawadzki, T. Piotrowski)

.....................................................................

CZYTAM, FOTOGRAFUJĘ, PROMUJĘ!

Sebastian

 Konradek

 Konradek

Sebastian

 Martyna Mroczek

 Małgorzata B.

 Małgorzata B.

Małgorzata B.


Wisława Szymborska „Wystarczy”
Zuzanna SzewsLusi

Wilczek

Maria Piotrowska


Daria Walentowska

Daria Walentowska

Daria Walentowska

Wojciech Z.


......................................................................................

Biblioteka szkolna proponuje wykorzystanie nowoczesnych technologii do dzielenia się pomysłami na ciekawą lekturę, z zachowaniem podstawowych zasad kwarantanny.

Zapraszamy uczniów i ich rodziny do udziału w akcji:

CZYTAM, FOTOGRAFUJĘ, PROMUJĘ!


Do końca kwietnia można wysyłać zdjęcia czytanych przez Was książek w formie tradycyjnej i e-booków na adres: szkolnyklubrecenzenta@gmail.com

Prosimy, by wykonane w atrakcyjnej i niekonwencjonalnej formie fotografie, prezentowały książki, które polecacie do przeczytania innym. Warunek jest jeden: zdjęcia muszą być wykonane w zaciszu domowego ogniska. Wysłanie zdjęcia oznacza zgodę na jego publikację. Najciekawsze będzie można zobaczyć w każdy kolejny piątek na: http://www.szkolnyklubrecenzenta.pl/, https://www.facebook.com/szkolnyklubrecenzenta/.


Liczymy na Waszą kreatywność :)

Nauczyciele bibliotekarze


........................................................................................................................................
25 II 2020 r. naszym gościem była pani doktor Zofia Sikorska – okulistka z Bydgoszczy.

Opowiedziała szczegółowo o misji w Mampikony na Madagaskarze, w której razem z trójką innych lekarzy wzięła udział w październiku ubiegłego roku. 

Organizatorem wyjazdu była Polska Fundacja dla Afryki. Doktor Sikorska dobrała i rozdała około tysiąca okularów. Część z nich została zebrana w naszej szkole w ramach wrześniowej akcji: Okulary dla Madagaskaru. .......................................................

Spotkanie z książką psychologiczną 

12 listopada gościliśmy panią Beatę Gołębiowską, która poprowadziła dyskusję na tematy psychologiczne. Punktem wyjścia do rozmowy był fragment "Małego Księcia", ulubionej książki naszej prelegentki.

Młodzież chętnie dzieliła się swoimi przemyśleniami odnośnie kwestii ważnych w budowaniu relacji oraz roli książek w życiu. Pani Gołębiowska omówiła kilka publikacji, które mogą nam pomóc w rozwiązywaniu problemów, pokonywaniu trudności czy tworzeniu więzi.........................................................................

29 października w ramach kampanii społecznej

"Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie"

odbyło się Spotkanie z książką. Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy na temat czytelnictwa, bibliotek, alfabetu Braille'a.

Nasza młodzież uzyskała odpowiedzi na wiele pytań dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku w szkole, na ulicy czy w komunikacji miejskiej.


...........................................................................................................................

10 października gościem w naszej bibliotece był Marcin Karnowski - bibliotekarz, muzyk, poeta, animator kultury. Na co dzień pracuje w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. 

Zaprezentował nam nietypowe formy książek. Szczegółowo omówił zagadnienie liberatury. Liberatura to rodzaj literatury, w którym tekst i materialna forma książki tworzą organiczną całość, a wszystkie elementy, w tym również niewerbalne, mogą być nośnikami znaczenia. Dzieła liberackie przyjmują niekonwencjonalne formy: książka w butelce, luźne składki zamknięte w pudełku, trzy kodeksy zrośnięte grzbietami. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła książka w postacie dziesięciometrowej kartonowej ulicy.

Spotkanie zostało wzbogacone o muzykę. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów zagranych na instrumencie przypominającym skorupę żółwia - to handpan..............................................................................

W dniach 24.05 do 14.06 w bibliotece przeprowadzaliśmy inwentaryzację zbiorów. Sprawdziliśmy stan ponad 30 tysięcy pozycji (książek, kaset, płyt)!


...................................................................................

W dniu 3.06. gościliśmy w bibliotece panią Agnieszkę Stelmaszyk 
autorkę książek dla dzieci i młodzieży, podróżniczkę.

Młodzież Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego mogła się dowiedzieć jak wyglądała droga pani Agnieszki do pisania, skąd czerpie pomysły, jak wygląda współpraca z wydawcą książki. Uczniowie zadawali chętnie pytania i z zaciekawieniem słuchali opowieści pisarki.
  ........................................................................

Zakończyliśmy zbiórkę książek na akcję Zaczytani.pl

Dzięki Waszej pomocy i ofiarności przekazaliśmy prawie 100 książek dla pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Dziękujemy :)
.................................................................................................................


.............................................................................


W dniu 22.05. gościliśmy w naszej bibliotece pana Jacka Getnera - pisarza, dramaturga i scenarzystę.

Pan Jacek jest autorem komedii kryminalnych m.in. o detektywie Przypadku.

Mogliśmy wysłuchać fragmentu najnowszej powieści „Podejrzany na wieki wieków” w autorskiej interpretacji.

Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy. Jak wygląda pracy nad tworzeniem nowych historii, nad scenariuszem popularnego serialu czy nad dialogami do fabularnej gry komputerowej. Co skłoniło pana Jacka do pisania i skąd czerpie pomysły?

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Cała seria o detektywie Przypadku, a także najnowsza powieść pana Jacka Getnera dostępne są w szkolnej bibliotece.......................................................................................................................

17.05. gościliśmy w naszej bibliotece niezwykłą podróżniczkę - Kamilę Kielar.

Otrzymała KOLOSA 2019 za bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych otrzymała Kolosa w kategorii Podróże.

„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o tematyce podróżniczej.

..................................................................................

8 marca w czytelni odbyło się spotkanie z panią Justyną Tessą - jedną z autorek książki „Kreatywne pisanie. 12 debiutów”.

Pani Tessa jest właścicielką najmniejszej księgarni w Polsce, w której można kupić książki z autografem. Mieści się ona w Lisim Ogonie.

Młodzież miała okazję zapoznać się z warsztatem pisarskim „od kuchni”, a nawet wziąć udział w rozwijających wyobraźnię ćwiczeniach.


......................................................................................................................


5 lutego 2019 roku gościliśmy w bibliotece szkolnej panią Katarzynę J. Kowalską - dziennikarkę, reporterkę. Reportaże autorki o tematyce kulturalnej i historycznej były emitowane na antenach TVP INFO i TVP2. W wolnym czasie podróżuje, odwiedziła m.in. Wenezuelę, Kolumbię, a także Bangladesz i Demokratyczną Republikę Konga.

Została nam przybliżona historia odkrycia autentycznego obrazu El Greca na plebanii w Kosowie Lackim. Ten XVI-wieczny hiszpański malarz, rzeźbiarz i architekt pochodzenia greckiego, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. Jego płótna osiągają na aukcjach ceny sięgające milionów dolarów. Jedyny obraz tego artysty w Polsce, to właśnie "Ekstaza św. Franciszka". Historia jego odkrycia, zapomnienia i ponownego odkrycia trwała przeszło 30 lat. Dziś obraz ten można podziwiać na ekspozycji stałej w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. 

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy relacji ze śledztwa jakie pani Katarzyna Kowalska przeprowadziła, by mógł powstać reportaż literacki "Polski El Greco".

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, młodzież chętnie zadawała pytania.

..........................................................................

20 grudnia 2018 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom wojewódzkiego konkursu "Wybrała(e)m, przeczytała(e)m, polecam, czyli gawęda o jednej książce"

Konkurs był adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nagranie filmu, którego treścią była ustna prezentacja książki wybranej przez uczestnika spośród publikacji zakupionych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, metodą booktalkingu. Wypowiedź nie mogła przekroczyć 7 minut.

Komisja konkursowa na posiedzeniu zamkniętym, 10 grudnia 2018 r. oceniła prace konkursowe. Pod uwagę brano następujące kryteria:

- wybór książki,

- zgodność prezentacji z zasadami booktalkingu,

- pomysł, kreatywność, ekspresję,

- poprawność językową,

- oryginalność prezentacji.

Nasza uczennica: Agnieszka Lemantowicz zajęła I miejsce!

Natomiast uczennice Michalina Kochańska, Maria Szmyt i Julia Zygowska otrzymały wyróżnienia.

Dziewczynom serdecznie gratulujemy!

........................................................................................................... Kazimierz Nowak: "Kochana Maryś! Listy z Afryki. Tom 1. Libia - Egipt - Sudan"


Andres Ibanez "Lśnij, morze Edenu"

  

 Antony Beevor: "Stalingrad"


Rachel Wells:"Alfie - kot wielorodzinny"

Lindsey Fitzharris:"Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera"Prezentowane książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

..........................................................................

Podobnie jak w roku ubiegłym młodzież z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy przygotowała kartki świąteczne.

Kartki zostaną wysłane do Wydawców, którzy przesyłają nam książki na działanie Szkolnego Klubu Recenzenta.....................................................................


7 grudnia br. klasa 2f zwiedziła Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy.

Podczas naszego pobytu przedstawiono nam krótko historię biblioteki i oprowadzono po najważniejszych działach WiMBP:

1. Wypożyczalni Głównej, 
2. Wypożyczalni FABULA, która proponuje wolny dostęp do półek z literaturą z gatunku beletrystyki,
3. Pracowni Regionalnej, w której zostaliśmy zapoznani ze zbiorami dotyczącymi Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego,
4. Bibliotece Bernardynów, gdzie zgromadzony jest najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiór biblioteki klasztornej, jego początki sięgają schyłku XV wieku, 
5. Magazynie,
6. Czytelni Głównej i Czasopism.
.....................................................................


NOWE PROPOZYCJE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której w ostatnich tygodniach pojawiło się mnóstwo nowości z beletrystyki, psychologii, historii, … 
Książki zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Foto: Dorota Pytlos..................................................................................

Witaj przygodo!

27 XI 2018 r. odbyło się w czytelni spotkanie w ramach cyklu Witaj przygodo! Towarzyszyła mu wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Naszym gościem była Sara Agnieszka Ceranowska. Wysłuchaliśmy opowieści o Syberii, zobaczyliśmy jak wygląda podróż Koleją Transsyberyjską.

Nasza prelegentka, jak się przyznała, od dziecka marzyła, aby być Włóczykijem, piratem albo jak Indiana Jones :) O jej licznych, niezwykle interesujących wyprawach możemy poczytać na http://zawod-wloczykij.blogspot.com
......................................................................................


Książki na jesienne wieczory

Nauczyciele i pracownicy naszej szkoły proponują spędzanie wolnego czasu z książką.

Prezentowane książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.................................................................................


29.10 odbyło się spotkanie z książka psychologiczną. Pedagog szkolny dzielił się z młodzieżą refleksjami na temat przeczytanych pozycji. Głos zabrały również uczennice polecając książki, które wywarły na nich największe wrażenie.

Omawiane książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

......................................................................


29.10 naszym gościem był pan Marcin Karnowski – bibliotekarz, perkusista, poeta prozaik. Pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Zaprezentował nam nietypowe formy książek. Omówił dokładnie zagadnienie LIBERATURY.

Liberatura to rodzaj literatury, w którym tekst i materialna forma książki tworzą organiczną całość, a wszystkie elementy, w tym również niewerbalne, mogą być nośnikami znaczenia. Dzieła liberackie przyjmują niekonwencjonalne formy: książka w butelce, luźne składki zamknięte w pudełku, trzy kodeksy zrośnięte grzbietami. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła książka w postacie dziesięciometrowej kartonowej ulicy.

............................................................22 X 2018 r. w czytelni odbyło się "Spotkanie z książką" w ramach kampanii społecznej "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE" z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louis’a Braille’a w Bydgoszczy.Uczniowie wraz z wychowawcą  podzielili się wrażeniami na temat kilku  książek  zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Roland - nasz gość przeczytał fragment artykułu z czasopisma zapisanego brajlem.  Była dyskusja na tematy literackie, omówiono różnice pomiędzy naszymi bibliotekami. Mieliśmy też okazję wysłuchać  utworów muzycznych w wykonaniu naszej licealistki i gości. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze..............................................................................
26 IX w czytelni biblioteki odbyło się spotkanie z panią


Dominiką Repeczkotłumaczem, redaktorem, literaturoznawcą i krytykiem.
Przez wiele lat pani Dominika była związana z Wydawnictwem Fabryka Słów,

tłumaczyła m.in. cykl powieści Janet Evanovich o łowczyni nagród Stephanii Plum. Dorobek pani Repeczko to ponad 50 przetłumaczonych i tyle samo zredagowanych książek. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, młodzież bardzo chętnie zadawała pytania. Pani Dominika opowiedziała nam o swojej pracy, w prezentacji multimedialnej zaprezentowała błędy językowe w tłumaczeniach. Podkreśliła również jak mało zauważana i doceniana, w dobie "Google", jest praca profesjonalnych tłumaczy.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.........................................................................................Rok szkolny 2018/2019 zaczęliśmy intensywnie od zakupów książek w ramach


Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Jako szkolna biblioteka realizujemy Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Poprzez ankiety, rozmowy z Wami udało nam się jeszcze przed wakacjami przygotować listę książek do zakupów. Mamy 15 tysięcy złotych na książki! Wypatrujcie nowości w naszej bibliotece :)W każdej klasie do końca roku 2018 zostanie zrealizowany projekt czytelniczy. Odbędą się spotkania autorskie i czytelnicze, wystawy, konkursy. 
.....................................................................................................................................


14 czerwca w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z panem Łukaszem Wierzbickim.

Dziennikarzem, podróżnikiem i autorem książek dla dzieci i młodzieży, laureatem nagrody im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. 

Pan Wierzbicki jest autorem m.in. takich książek jak: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Machiną przez Chiny”, „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”. 

Swoją najnowszą książkę „Ocean to pikuś”, poświęcił pionierskiej transatlantyckiej wyprawie kajakowej Aleksandra Doby. W spotkaniu uczestniczyły klasy 1e i 2d ILO w Bydgoszczy.


 ...........................................................................................

10 czerwca wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej  

"Jak nie czytam, jak czytam"


......................................................................................

Nasza młodzież 29 maja wzięła udział w akcji flash mob  

"Bydgoszcz czyta" :)
.........................................................................................
Miło nam poinformować, że otrzymamy dofinansowanie w na zakup nowości wydawniczych w ramach projektuhttps://men.gov.pl/pl/finansowanie-edukacji/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa


.........................................................................................

W lutym zorganizowaliśmy akcję "Randka z książką", która cieszyła się sporym zainteresowaniem  :)
..........................................................................................................................................


Mamy super wiadomość!Od 21.12.2017 r. nasz blog działa w odświeżonej formie. Bez problemu powinien wyświetlać się na wszystkich urządzeniach :)Za pomoc, cenne wskazówki i wsparcie serdecznie dziękujemy panu Arkadiuszowi Narowskiemu.

....................................................................................................


Młodzież z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy w ramach programu Erasmus+ "Rowerem do zmian" przygotowała kartki świąteczne.Kartki zostały wysłane do Wydawców, którzy przesyłają nam książki na działanie Szkolnego Klubu Recenzenta......................................................................................................11 XII 2017 r. w czytelni odbyło się "Spotkanie z książką". Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louis’a Braille’a w Bydgoszczy.Oprócz czytanych fragmentów ulubionych książek, dyskusji na tematy literackie, mieliśmy też okazję posłuchać utworów muzycznych w wykonaniu naszej licealistki i gości. Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze.

Fot. Marek Hofman:


............................................................................................
Akcja Zaczytani trwała od 23 XI do 8 XII. Udało się zebrać 100 książek. Zostaną one przekazane małym i dużym pacjentom ze


Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.


Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom! :) ....................................................................................

Bierzemy udział w Akcji Czytaj.pl organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki. Przez cały listopad macie dostęp do 12 bestsellerów za darmo! Wystarczy z dostępnych plakatów (w bibliotece, na szkolnym korytarzu) zeskanować odpowiedni kod QR :)


Nasza Ambasadorka promuje Akcje Czytaj.pl na Instagramie. Polub koniecznie!


.............................................................................................
Od teraz książki, które otrzymujemy od Wydawnictw na działanie Szkolnego Klubu Recenzenta oznaczamy takim pięknym Ex Librisem :) 

.............................................................................................
21 września w auli szkoły ILO odbyło się spotkanie z panią Leokadią T. Majewicz autorką autobiografii pt. "Niewolnicy w raju". W spotkaniu brały udział klasy I i II B.Pani Leokadia opowiedziała młodzieży o swoim życiu. Od zesłania w 1941 r. wraz z całą rodziną na Syberię, późniejszym uwolnienia dzięki amnestii. Tułaczce po świecie i życiu w Uzbekistanie, Persji, Tanganice i ostatecznie Szkocji i Anglii.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani Leokadia podkreślała jak ważna była wiara w Boga w jej życiu i jej rodziny. Tylko ona pozwoliła im przetrwać na nieludzkiej ziemi.Na koniec Pani Leokadia podarowała do biblioteki szkolnej egzemplarze swojej książki, zostawiła pamiątkowy wpis w kronice szkolnej, a także pozowała do wspólnego zdjęcia.


Komentarze