Prosimy, by wykonane w atrakcyjnej i niekonwencjonalnej formie fotografie, prezentowały książki, które polecacie do przeczytania innym. Warunek jest jeden: zdjęcia muszą być wykonane w zaciszu domowego ogniska. Wysłanie zdjęcia oznacza zgodę na jego publikację.
Liczymy na Waszą kreatywność :)
Nauczyciele bibliotekarze
........................................................................................................................................
25 II 2020 r. naszym gościem była pani doktor Zofia Sikorska – okulistka z Bydgoszczy.
Opowiedziała szczegółowo o misji w Mampikony na Madagaskarze, w której razem z trójką innych lekarzy wzięła udział w październiku ubiegłego roku.
Organizatorem wyjazdu była Polska Fundacja dla Afryki. Doktor Sikorska dobrała i rozdała około tysiąca okularów. Część z nich została zebrana w naszej szkole w ramach wrześniowej akcji: Okulary dla Madagaskaru.
.......................................................
Spotkanie z książką psychologiczną
12 listopada gościliśmy panią Beatę Gołębiowską, która poprowadziła dyskusję na tematy psychologiczne. Punktem wyjścia do rozmowy był fragment "Małego Księcia", ulubionej książki naszej prelegentki.
Młodzież chętnie dzieliła się swoimi przemyśleniami odnośnie kwestii ważnych w budowaniu relacji oraz roli książek w życiu. Pani Gołębiowska omówiła kilka publikacji, które mogą nam pomóc w rozwiązywaniu problemów, pokonywaniu trudności czy tworzeniu więzi.
........................................................................
29 października w ramach kampanii społecznej
"Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie"
odbyło się Spotkanie z książką. Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy na temat czytelnictwa, bibliotek, alfabetu Braille'a.
Nasza młodzież uzyskała odpowiedzi na wiele pytań dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku w szkole, na ulicy czy w komunikacji miejskiej.
...........................................................................................................................
10 października gościem w naszej bibliotece był Marcin Karnowski - bibliotekarz, muzyk, poeta, animator kultury. Na co dzień pracuje w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy.
Zaprezentował nam nietypowe formy książek. Szczegółowo omówił zagadnienie liberatury. Liberatura to rodzaj literatury, w którym tekst i materialna forma książki tworzą organiczną całość, a wszystkie elementy, w tym również niewerbalne, mogą być nośnikami znaczenia. Dzieła liberackie przyjmują niekonwencjonalne formy: książka w butelce, luźne składki zamknięte w pudełku, trzy kodeksy zrośnięte grzbietami. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła książka w postacie dziesięciometrowej kartonowej ulicy.
Spotkanie zostało wzbogacone o muzykę. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów zagranych na instrumencie przypominającym skorupę żółwia - to handpan.
.............................................................................
W dniach 24.05 do 14.06 w bibliotece przeprowadzaliśmy inwentaryzację zbiorów. Sprawdziliśmy stan ponad 30 tysięcy pozycji (książek, kaset, płyt)!
...................................................................................
W dniu 3.06. gościliśmy w bibliotece panią Agnieszkę Stelmaszyk
autorkę książek dla dzieci i młodzieży, podróżniczkę.
Młodzież Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego mogła się dowiedzieć jak wyglądała droga pani Agnieszki do pisania, skąd czerpie pomysły, jak wygląda współpraca z wydawcą książki. Uczniowie zadawali chętnie pytania i z zaciekawieniem słuchali opowieści pisarki.
........................................................................
Dzięki Waszej pomocy i ofiarności przekazaliśmy prawie 100 książek dla pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy.
Dziękujemy :)
.................................................................................................................
.............................................................................
W dniu 22.05. gościliśmy w naszej bibliotece pana Jacka Getnera - pisarza, dramaturga i scenarzystę.
Pan Jacek jest autorem komedii kryminalnych m.in. o detektywie Przypadku.
Mogliśmy wysłuchać fragmentu najnowszej powieści „Podejrzany na wieki wieków” w autorskiej interpretacji.
Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy. Jak wygląda pracy nad tworzeniem nowych historii, nad scenariuszem popularnego serialu czy nad dialogami do fabularnej gry komputerowej. Co skłoniło pana Jacka do pisania i skąd czerpie pomysły?
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.
Cała seria o detektywie Przypadku, a także najnowsza powieść pana Jacka Getnera dostępne są w szkolnej bibliotece.
......................................................................................................................
17.05. gościliśmy w naszej bibliotece niezwykłą podróżniczkę - Kamilę Kielar.
Otrzymała KOLOSA 2019 za bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych otrzymała Kolosa w kategorii Podróże.
„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o tematyce podróżniczej.
..................................................................................
8 marca w czytelni odbyło się spotkanie z panią Justyną Tessą - jedną z autorek książki „Kreatywne pisanie. 12 debiutów”.
Pani Tessa jest właścicielką najmniejszej księgarni w Polsce, w której można kupić książki z autografem. Mieści się ona w Lisim Ogonie.
Młodzież miała okazję zapoznać się z warsztatem pisarskim „od kuchni”, a nawet wziąć udział w rozwijających wyobraźnię ćwiczeniach.
......................................................................................................................
5 lutego 2019 roku gościliśmy w bibliotece szkolnej panią Katarzynę J. Kowalską - dziennikarkę, reporterkę. Reportaże autorki o tematyce kulturalnej i historycznej były emitowane na antenach TVP INFO i TVP2. W wolnym czasie podróżuje, odwiedziła m.in. Wenezuelę, Kolumbię, a także Bangladesz i Demokratyczną Republikę Konga.
Została nam przybliżona historia odkrycia autentycznego obrazu El Greca na plebanii w Kosowie Lackim. Ten XVI-wieczny hiszpański malarz, rzeźbiarz i architekt pochodzenia greckiego, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. Jego płótna osiągają na aukcjach ceny sięgające milionów dolarów. Jedyny obraz tego artysty w Polsce, to właśnie "Ekstaza św. Franciszka". Historia jego odkrycia, zapomnienia i ponownego odkrycia trwała przeszło 30 lat. Dziś obraz ten można podziwiać na ekspozycji stałej w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.
Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy relacji ze śledztwa jakie pani Katarzyna Kowalska przeprowadziła, by mógł powstać reportaż literacki "Polski El Greco".
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, młodzież chętnie zadawała pytania.
..........................................................................
20 grudnia 2018 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom wojewódzkiego konkursu "Wybrała(e)m, przeczytała(e)m, polecam, czyli gawęda o jednej książce".
Konkurs był adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nagranie filmu, którego treścią była ustna prezentacja książki wybranej przez uczestnika spośród publikacji zakupionych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, metodą booktalkingu. Wypowiedź nie mogła przekroczyć 7 minut.
Komisja konkursowa na posiedzeniu zamkniętym, 10 grudnia 2018 r. oceniła prace konkursowe. Pod uwagę brano następujące kryteria:
- wybór książki,
- zgodność prezentacji z zasadami booktalkingu,
- pomysł, kreatywność, ekspresję,
- poprawność językową,
- oryginalność prezentacji.
Nasza uczennica: Agnieszka Lemantowicz zajęła I miejsce!
Natomiast uczennice Michalina Kochańska, Maria Szmyt i Julia Zygowska otrzymały wyróżnienia.
Dziewczynom serdecznie gratulujemy!
...........................................................................................................
Kazimierz Nowak: "Kochana Maryś! Listy z Afryki. Tom 1. Libia - Egipt - Sudan"
Andres Ibanez "Lśnij, morze Edenu"
Antony Beevor: "Stalingrad"
Rachel Wells:"Alfie - kot wielorodzinny"
Lindsey Fitzharris:"Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera"
Prezentowane książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
..........................................................................
Podobnie jak w roku ubiegłym młodzież z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy przygotowała kartki świąteczne.
Kartki zostaną wysłane do Wydawców, którzy przesyłają nam książki na działanie Szkolnego Klubu Recenzenta.
....................................................................
7 grudnia br. klasa 2f zwiedziła Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy.
Podczas naszego pobytu przedstawiono nam krótko historię biblioteki i oprowadzono po najważniejszych działach WiMBP:
1. Wypożyczalni Głównej,
2. Wypożyczalni FABULA, która proponuje wolny dostęp do półek z literaturą z gatunku beletrystyki,
3. Pracowni Regionalnej, w której zostaliśmy zapoznani ze zbiorami dotyczącymi Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego,
4. Bibliotece Bernardynów, gdzie zgromadzony jest najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiór biblioteki klasztornej, jego początki sięgają schyłku XV wieku,
5. Magazynie,
6. Czytelni Głównej i Czasopism.
.....................................................................
NOWE PROPOZYCJE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której w ostatnich tygodniach pojawiło się mnóstwo nowości z beletrystyki, psychologii, historii, …
Książki zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Foto: Dorota Pytlos
..................................................................................
Witaj przygodo!
27 XI 2018 r. odbyło się w czytelni spotkanie w ramach cyklu Witaj przygodo! Towarzyszyła mu wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Naszym gościem była Sara Agnieszka Ceranowska. Wysłuchaliśmy opowieści o Syberii, zobaczyliśmy jak wygląda podróż Koleją Transsyberyjską.
Nasza prelegentka, jak się przyznała, od dziecka marzyła, aby być Włóczykijem, piratem albo jak Indiana Jones :) O jej licznych, niezwykle interesujących wyprawach możemy poczytać na http://zawod-wloczykij.blogspot.com
......................................................................................
Książki na jesienne wieczory
Nauczyciele i pracownicy naszej szkoły proponują spędzanie wolnego czasu z książką.
Prezentowane książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
................................................................................
29.10 odbyło się spotkanie z książka psychologiczną. Pedagog szkolny dzielił się z młodzieżą refleksjami na temat przeczytanych pozycji. Głos zabrały również uczennice polecając książki, które wywarły na nich największe wrażenie.
Omawiane książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
......................................................................
29.10 naszym gościem był pan Marcin Karnowski – bibliotekarz, perkusista, poeta prozaik. Pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Zaprezentował nam nietypowe formy książek. Omówił dokładnie zagadnienie LIBERATURY.
Liberatura to rodzaj literatury, w którym tekst i materialna forma książki tworzą organiczną całość, a wszystkie elementy, w tym również niewerbalne, mogą być nośnikami znaczenia. Dzieła liberackie przyjmują niekonwencjonalne formy: książka w butelce, luźne składki zamknięte w pudełku, trzy kodeksy zrośnięte grzbietami. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła książka w postacie dziesięciometrowej kartonowej ulicy.
............................................................
22 X 2018 r. w czytelni odbyło się "Spotkanie z książką" w ramach kampanii społecznej "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE" z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louis’a Braille’a w Bydgoszczy.
Uczniowie wraz z wychowawcą podzielili się wrażeniami na temat kilku książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Roland - nasz gość przeczytał fragment artykułu z czasopisma zapisanego brajlem. Była dyskusja na tematy literackie, omówiono różnice pomiędzy naszymi bibliotekami. Mieliśmy też okazję wysłuchać utworów muzycznych w wykonaniu naszej licealistki i gości. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
.............................................................................
26 IX w czytelni biblioteki odbyło się spotkanie z panią
Dominiką Repeczko
tłumaczem, redaktorem, literaturoznawcą i krytykiem.
Przez wiele lat pani Dominika była związana z Wydawnictwem Fabryka Słów,
tłumaczyła m.in. cykl powieści Janet Evanovich o łowczyni nagród Stephanii Plum. Dorobek pani Repeczko to ponad 50 przetłumaczonych i tyle samo zredagowanych książek.
Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, młodzież bardzo chętnie zadawała pytania. Pani Dominika opowiedziała nam o swojej pracy, w prezentacji multimedialnej zaprezentowała błędy językowe w tłumaczeniach. Podkreśliła również jak mało zauważana i doceniana, w dobie "Google", jest praca profesjonalnych tłumaczy.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
........................................................................................
Rok szkolny 2018/2019 zaczęliśmy intensywnie od zakupów książek w ramach
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Jako szkolna biblioteka realizujemy Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Poprzez ankiety, rozmowy z Wami udało nam się jeszcze przed wakacjami przygotować listę książek do zakupów. Mamy 15 tysięcy złotych na książki! Wypatrujcie nowości w naszej bibliotece :)
W każdej klasie do końca roku 2018 zostanie zrealizowany projekt czytelniczy. Odbędą się spotkania autorskie i czytelnicze, wystawy, konkursy.
.....................................................................................................................................
14 czerwca w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z panem Łukaszem Wierzbickim.
Dziennikarzem, podróżnikiem i autorem książek dla dzieci i młodzieży, laureatem nagrody im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego.
Pan Wierzbicki jest autorem m.in. takich książek jak: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Machiną przez Chiny”, „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”.
Swoją najnowszą książkę „Ocean to pikuś”, poświęcił pionierskiej transatlantyckiej wyprawie kajakowej Aleksandra Doby.
W spotkaniu uczestniczyły klasy 1e i 2d ILO w Bydgoszczy.
...........................................................................................
10 czerwca wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej
"Jak nie czytam, jak czytam"
......................................................................................
Nasza młodzież 29 maja wzięła udział w akcji flash mob
"Bydgoszcz czyta" :)
.........................................................................................
Miło nam poinformować, że otrzymamy dofinansowanie w na zakup nowości wydawniczych w ramach projektu
.........................................................................................
W lutym zorganizowaliśmy akcję "Randka z książką", która cieszyła się sporym zainteresowaniem :)
..........................................................................................................................................
Mamy super wiadomość!
Od 21.12.2017 r. nasz blog działa w odświeżonej formie. Bez problemu powinien wyświetlać się na wszystkich urządzeniach :)
Za pomoc, cenne wskazówki i wsparcie serdecznie dziękujemy panu Arkadiuszowi Narowskiemu.
....................................................................................................
Młodzież z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy w ramach programu Erasmus+ "Rowerem do zmian" przygotowała kartki świąteczne.
Kartki zostały wysłane do Wydawców, którzy przesyłają nam książki na działanie Szkolnego Klubu Recenzenta.
.....................................................................................................
11 XII 2017 r. w czytelni odbyło się "Spotkanie z książką". Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louis’a Braille’a w Bydgoszczy.
Oprócz czytanych fragmentów ulubionych książek, dyskusji na tematy literackie, mieliśmy też okazję posłuchać utworów muzycznych w wykonaniu naszej licealistki i gości. Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze.
............................................................................................
Akcja Zaczytani trwała od 23 XI do 8 XII. Udało się zebrać 100
książek. Zostaną one przekazane małym i dużym pacjentom ze
Szpitala Uniwersyteckiego
nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.
Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom! :)
....................................................................................
Bierzemy udział w Akcji Czytaj.pl organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki. Przez cały listopad macie dostęp do 12 bestsellerów za darmo! Wystarczy z dostępnych plakatów (w bibliotece, na szkolnym korytarzu) zeskanować odpowiedni kod QR :)
Nasza Ambasadorka promuje Akcje Czytaj.pl na Instagramie. Polub koniecznie!
.............................................................................................
Od teraz książki, które otrzymujemy od Wydawnictw na działanie Szkolnego Klubu Recenzenta oznaczamy takim pięknym Ex Librisem :)
.............................................................................................
21 września w auli szkoły ILO odbyło się spotkanie z panią Leokadią T. Majewicz autorką autobiografii pt. "Niewolnicy w raju". W spotkaniu brały udział klasy I i II B.
Pani Leokadia opowiedziała młodzieży o swoim życiu. Od zesłania w 1941 r. wraz z całą rodziną na Syberię, późniejszym uwolnienia dzięki amnestii. Tułaczce po świecie i życiu w Uzbekistanie, Persji, Tanganice i ostatecznie Szkocji i Anglii.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani Leokadia podkreślała jak ważna była wiara w Boga w jej życiu i jej rodziny. Tylko ona pozwoliła im przetrwać na nieludzkiej ziemi.
Na koniec Pani Leokadia podarowała do biblioteki szkolnej egzemplarze swojej książki, zostawiła pamiątkowy wpis w kronice szkolnej, a także pozowała do wspólnego zdjęcia.
Komentarze
Prześlij komentarz