Wydarzenia

13 czerwca gościliśmy w naszej bibliotece panią Annę Perlik-Piątkowską. Autorkę i współautorkę popularnej serii albumów „Widoki dawnej Bydgoszczy”.

Jako miłośniczka miasta od lat razem z mężem kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Podczas spotkania mogliśmy zapoznać się bliżej z niektórymi z nich i poznać kilka ciekawych historii także o naszej szkole.

Dziękujemy za ciekawe spotkanie i do zobaczenia!



.......................................................................................................

16 stycznia naszym gościem był Marcin Karnowski - bibliotekarz, poeta, muzyk, animator kultury. Na co dzień pracuje w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. 

Zaprezentował nam nietypowe formy książek. Szczegółowo omówił zagadnienie liberatury. Liberatura to rodzaj literatury, w którym tekst i materialna forma książki tworzą organiczną całość, a wszystkie elementy, w tym również niewerbalne, mogą być nośnikami znaczenia. Dzieła liberackie przyjmują niekonwencjonalne formy np.: tekstu w butelce czy luźnych składek zamkniętych w pudełku. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła książka „Ulica Sienkiewicza w Kielcach” autorstwa Radosława Nowakowskiego. Po rozłożeniu ma 1020 cm długości. Duże zainteresowanie wzbudziło też „Oka-leczenie” Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera.

Spotkanie zostało wzbogacone o muzykę. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów zagranych na instrumencie przypominającym skorupę żółwia - to handpan.
 



 
 

........................................ 
 
W styczniu naszym gościem była Joanna Kotwicka – wiceprezes Fundacji Asante, miłośniczka Kenii, organizatorka akcji: "Kredki dla Afryki", osoba o wielkim sercu.
Przygotowała dla nas prezentację: Kenia, śladem odważnych kobiet. 
 
Wysłuchaliśmy opowieści o Karen Blixen oraz Joan Root. Druga z bohaterek to obrończyni przyrody, która została brutalnie zamordowana w 2006 r. nad jeziorem Naivasha.  O niej oraz o Kenii jako jednym z głównych dostawców kwiatów ciętych można przeczytać w książce „Dziki kwiat”.  Część z nas pewnie się zastanowi, zanim kupi kolejną różę… 

Bardzo dziękujemy za spotkanie.
 

........................................
 
 
W bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z podróżnikiem w cyklu "Witaj przygodo!". Naszym gościem była pani Agata Kosmalska, autorka książki "Kuba. W pogoni za wolnością".
 
Mieliśmy okazję usłyszeć wielu interesujących historii dotyczących Kuby oraz zobaczyć piękne zdjęcia. Nasz gość dokonywał częstych porównań Kuby do Polski z okresu PRL. Była to cenna lekcja historii i geografii dla młodzieży. 
 
Aleksandrze Russ bardzo dziękujemy za prowadzenie spotkania, a pani Agacie za ciekawe opowieści.
 


 

...............
 
Bajkowa zbrodnia – czyli spotkanie z Panią 

Moniką Litwinow – Cieślewicz

W  naszej bibliotece gościliśmy debiutującą autorkę, która zgodziła się opowiedzieć o swojej przygodzie z pisaniem, doświadczeniu i oczywiście o książce. 

Monika Litwinow to osoba można powiedzieć wielozadaniowa. Podczas studiów ukończyła  mnóstwo kursów między innymi z bajkoterapii, instruktora jogi dla dzieci, języka migowego, mindfulness i wiele, wiele innych. Aktualnie prowadzi prężnie działającą firmę Centrum Terapii i Edukacji BAJARNIA. Pisanie już od najmłodszych lat było jej formą wyrazu i od zawsze uwielbiała to robić.  W 2022 zadebiutowała kryminałem „Za lasami”, który wszystkim naprawdę szczerze polecam. 

Autorka opowiedziała nam o swoim rzadko spotykanym zawodzie, jakim jest bycie bajkoterapeutką, wytłumaczyła jak wygląda wydawanie książki bez wydawnictwa oraz podzieliła się z nami radami odnośnie pisania. Spotkanie było wypełnione ciekawymi faktami i przebiegło w bardzo miłej atmosferze. 

Bardzo dziękujemy za spotkanie i już czekamy na kolejną część książki


Tekst: Aleksandra Lisiecka








.............................................................................

Gościliśmy w naszej bibliotece panią 

Justyna Tessa

 - właścicielkę najmniejszej księgarni w Polsce.
Było zabawnie, ponieważ prezentacja prelegentki obfitowała w sporą ilość literackich memów. Każdy mógł gdzieś odnaleźć siebie, swoje podejście do książek.

Podczas spotkania padło sporo pytań, które dotyczyły m.in. prowadzenia księgarni, ulubionych pisarzy, twórczości, wydawania książek.

Bardzo dziękujemy za miło spędzony czas!






.......................................................................................

W ramach "Spotkań z książką" gościliśmy Annę Tarczyńską i Annę Miler z Księgarnia Gratka

Panie przyniosły sporo interesujących książek do czytania podczas długich jesiennych wieczorów. Wśród proponowanych pozycji znalazły się m.in.: R. Jędrzejewska-Wróbel „Stan splątania”, M. Kraszewski „Johnny”, T. Petrus „Milczenie nut”, R. Sullivan „Kto zdradził Anne Frank”, A. Benning „ Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat”, K. Maniscalco „Jak podejść Rozpruwacza”, A. Sturm „Magiczy ekspres” i wiele innych. 

Nasza praktykantka Małgorzata Zeggel zachęcała do sięgnięcia po  „Świat Zofii” J. Gaarder.

Bardzo dziękujemy za inspirujące spotkanie:)









...................................................................................

Miło nam poinformować, że w konkursie fotograficznym
 „Książka do plecaka” zostały nagodzone następujące osoby:

I miejsce:
Oliwia Kusz 2b

II miejsce:
Małgorzata Głuszkowska 3e
Emilia Huse 2e

III miejsce:
Weronika Knioła 3d
Oliwia Białobrzeska 3b

Wyróżnienia:
Magdalena Sieg 1d
Marta Wolna 2e
Wiktoria Pióro 1e
Inga Rojek 2f
Zuzanna Zasada 3b

Gratulujemy!

....................................................

W ramach obchodów Roku Wandy Rutkiewicz w ILO odbyło się spotkanie poświęcone wybitnej himalaistce. Prezentacje przygotowały uczennice z klasy 3b.


Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o tematyce górskie.







.........................................................

W kwietniu w ramach cyklu: „Witaj przygodo!” w I LO odbyło się spotkanie z

 Agatą Kosmalską – podróżniczką, redaktor naczelną magazynu „Dokoła Świata”, członkiem ekspedycji Przez Kanion Colca do Źródeł Amazonki (2012), Kamerun 2014 – Śladami Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki a przede wszystkim autorką książki: „Kuba. W pogoni za wolnością”

Mieliśmy okazję usłyszeć wielu interesujących historii dotyczących Kuby oraz zobaczyć piękne zdjęcia. Nasz gość dokonywał częstych porównań Kuby do Polski z okresu PRL. Była to cenna lekcja historii i geografii dla młodzieży. 

Bardzo dziękujemy za możliwość przeniesienia nas do innego świata :)





..............................................

25 marca odbyło się w bibliotece I LO spotkanie z 

Małgorzatą Grosman – bydgoszczanką, pisarką, dziennikarką.

Nasz gość odpowiadał na liczne pytania dotyczące kryminału „Mord na Zimnych Wodach” oraz „Bydgoszcz jest kobietą”. Młodzież mogła usłyszeć o ogromnej roli kobiet w międzywojniu, o których zapomniano, pominięto w opracowaniach historycznych. Autorka podzieliła się też refleksjami odnośnie swojej pracy jako pisarki oraz ogromną miłością do Bydgoszczy. 

Bardzo dziękujemy za wizytę i liczymy na kolejną :)




......................................................

Miło nam poinformować, że w konkursie literackim

 „Książka na zimowe wieczory” zostały nagodzone następujące osoby:

I miejsce - Oliwia Rosińska

II miejsce  - Julia Gawęda

Wyróżnienia: Marta Wolna, Agata Borkowska

Gratulujemy!


..............................................................

W grudniu naszym gościem była pani 

Justyna Tessa

 – właścicielka najmniejszej księgarni w Polsce, Podzieliła się z uczniami miłością do książek i opowieściami dotyczącymi łączenia życia zawodowego z pasją. Wśród polecanych pozycji znalazły m.in.: J. Suchecka „Young power!”, M. Kott „Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów”, Ł. Wierzbicki „Drzewo”,  K. Brooks „Dziennik z bunkra” oraz powieści E. Chererezińskiej.

Warto dodać, że pani Justyna jest jedną z autorek książki – „Kreatywne pisanie. 12 Debiutów”, którą można znaleźć w naszej bibliotece.

Zapraszamy do odwiedzin w klimatycznej księgarni w Lisim Ogonie, w której każdy znajdzie coś dla siebie.



https://www.facebook.com/Justynapolecadoczytania/

...........................................

24 listopada w naszej szkole po raz kolejny gościliśmy Pana
  
Łukasza Wierzbickiego 

– pisarza, biografistę, podróżnika, redaktora. Od 13 lat odwiedza on szkoły i przedszkola, opowiadając młodzieży o własnych książkach i historiach z nimi związanych. Tym razem przybliżył nam temat swojego debiutu jako tłumacza.

„Krótka historia postępu” to książka popularnonaukowa Ronalda Wrighta. Poświęcona jest historii ludzkości i upadkom wczesnych cywilizacji. Jej motyw przewodni stanowią „pułapki postępu” skłaniające do refleksji na temat rozwoju. Wbrew pozorom nie zawsze jest on dobry, o czym między innymi mówił na spotkaniu Pan Łukasz. Nasz gość, jako pierwszy na świecie, przetłumaczył ten utwór na język polski. Choć nie ma dużego doświadczenia w tej dziedzinie, poczuł, że to właśnie on powinien to zrobić. Swój przekład wzbogacił o „Podziękowanie tłumacza”, w którym opowiedział ciekawą historię tego, w jaki sposób doszło do podjęcia decyzji o nowym przedsięwzięciu oraz kto pomógł mu przebrnąć przez kilkumiesięczny proces tłumaczenia.

Na koniec spotkania otrzymaliśmy krótkie przesłanie, abyśmy zawsze robili to, co sprawia nam radość oraz, że nigdy nie jest za późno, by zacząć.


Aleksandra Russ








.............................................


23 listopada naszym gościem była pani 

Anna Tarczyńska 


Opowiadała o swojej miłości do książek i kotów. Omówiła kilka tytułów po które warto sięgnąć, były to m.in. "Córka nazisty" Maxa Czornyj, "Teraz i na zawsze" Mikki Daughty i Rachael Lippincott, "Szkoła bohaterek i bohaterek" Przemka Staronia, "Świat Nali" Deana Nicholsona. 

Swoimi przemyśleniami na temat literatury podzielili się również licealiści.

Bardzo dziękujemy za miło spędzony czas wśród książek :) 

Do zobaczenia w grudniu!







............................................


Miło nam poinformować, że w roku szkolnym 2021/2022 otrzymałyśmy dotację w ramach 


Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021-205 Priorytet 3 


Dotarły do nas pierwsze paczki z książkami :)




.............................................



W czerwcu w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panem

ŁukaszeWierzbickim

- pisarzem, redaktorem, podróżnikiem, opowiadaczem historii. W spotkaniu uczestniczyły klasy 2d i 2b. 

Było o realizacji marzeń, o odnajdywaniu siebie, książkach. Wysłuchaliśmy też opowieści o niezwykłym człowieku - Aleksandrze Dobie, który nie przestaje inspirować starszych i młodszych do realizacji pasji.

Dziękujemy za interesujące spotkanie i do zobaczenia na Festiwalu PODRÓŻNICY w Bydgoszczy!









......................................................

W ramach bibliotecznego przekazania otrzymaliśmy blisko 50 książek od Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne”
 



 
 
Pozdrawiamy i bardzo dziękujemy

"Oferta wydawnicza [Wydawnictwa PSP] kierowana jest nie tylko do polonistów, lecz także do wszystkich zainteresowanych literaturą i kulturą: od specjalistów – historyków, historyków sztuki, filozofii – po nauczycieli, studentów i uczniów. Dbamy o poziom zarówno merytoryczny, jak i edytorski każdej publikacji".
 


 
..........................................................................
 
W ramach Spotkań z książką w marcu naszym gościem była pani Justyna Tessa – właścicielka najmniejszej księgarni w Polsce.
 
Posłuchaliśmy opowieści o pasjach, o umiejętności łączenia pracy z realizacją marzeń i oczywiście o książkach. 

W poniedziałek obchodziliśmy Światowy Dzień Kobiet i w związku z tym większość polecanych pozycji była tematycznie z nim związana. Wśród proponowanych książek znalazły się m.in.: Margaret Atwood „Opowieść podręcznej”, Nicolle Rosen „Martha F.”, Elżbieta Cherezińska „Saga Sigrun”, Anna Kowalczyk „Brakująca połowa dziejów”, Edyta Stępczak „Burka w Nepalu nazywa się sari” i Olga Tokarczuk „Czuły narrator”. Warto dodać, że pani Justyna jest jedną z autorek książki – „Kreatywne pisanie. 12 Debiutów”, którą można znaleźć w naszej bibliotece.


Zapraszamy do odwiedzenia niezwykłej księgarni w Lisim Ogonie, nie ma w niej przypadkowych książek, wszystko jest dokładnie przemyślane. Możemy tam czasem spotkać pisarkę, pisarza, a przede wszystkim porozmawiać o wartościowej literaturze. https://www.facebook.com/Justynapolecadoczytania/
 


Bardzo dziękujemy za inspirujące spotkanie i motywację do realizacji własnych marzeń.

Do zobaczenia wśród książek!


........................................................................
 
 W lutym w ramach Spotkań z książką ponownie odwiedziliśmy panią Anną Tarczyńską i panią Annę Miler w Księgarni "Gratka".

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją oraz Światowy Dzień Kota i w związku z tym część omawianych pozycji była tematycznie z nimi związana.

Wśród proponowanych książek znalazły się m.in.: M. Daughtry, R. Lippincott, T. Laconis „Trzy kroki od siebie”, P. Staroń „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”, R. Schneider „Dzień ostatnich szans”, Kot Nieteraz „ Typowy kot. Czyli jak wytrzymać z ludźmi”, R. Heike „Sławne koty i ich ludzie” oraz M. Kostrzyński „ Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”.

Większość z nich znajduje się w naszej bibliotece. Warto dodać, że księgarki są wielkimi miłośniczkami zwierząt. Pani Anna Tarczyńska mogłaby o nich opowiadać godzinami. Na zakończenie wspomniała o zbiórce karmy dla kotów. Dary można przynosić do księgarni. Zbierane też są nakrętki, które później odbiera Matka Polka Kocikowa https://www.facebook.com/matkapolkakocikowa/ 

Ogromne podziękowania za wspaniale spędzony czas i możliwość wysłuchania interesujących opowieści o literaturze i czworonożnych przyjaciołach.
 


 
................................................................................
 
Od 25.01 do 7.03. nauczyciele bibliotekarze uczestniczyli w kursie on-line
 
                              "Otwarte Zasoby Edukacyjne".
 
W ramach kursu został stworzony plakat w Canvie oraz scenariusze zajęć.

Materiały na licencji CC BY-SA
 
 






.............................................

Międzynarodowy Dzień Kota - koty naszych Czytelników

Fot. Julia Gawęda
Kot Olaf

Fot. Julia Gawęda
Kot Olaf

Fot. Helena Mizera

Fot. Patrycja Rozmarynowicz
Kot Lotka

Fot. Patrycja Rozmarynowicz
Kot Lotka

Fot. Kornelia

Fot. Aleksandra Borejko

Fot. Wojciech

Fot. Maria
Kot Cekin

Fot. Małgosia

Fot. Magdalena L.

Fot. Magdalena L.

Fot. W. Z.


........................................................................................................


29 stycznia w ramach Spotkań z książką odwiedziliśmy online panią Annę Tarczyńską w jej Księgarnia "Gratka" . Nasza rozmówczyni opowiedziała o pracy, relacjach z klientami/czytelnikami, a przede wszystkim o swojej miłości do książek.

Na dłużej zatrzymała się nad kilkoma tytułami, po które warto sięgnąć, były to, m.in.: J. Baldwin ,,Gdyby ulica Beale umiała mówić", M. Grosman ,,Mord na Zimnych Wodach", Z. Raszewski ,,Pamiętnik gapia", W. Roth ,,Wybrańcy" oraz ,,Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem" P. Staronia. Swoimi refleksjami na temat literatury podzieliła się też młodzież wraz z wychowawcą panią Dominiką Goltz-Wasiucionek. 

Bardzo dziękujemy pani Annie za niezwykle inspirujący i miły czas spędzony wśród książek. Podziękowania kierujemy też w stronę pani Anny Miler – drugiej księgarki, która zaintrygowała nas opowieścią o ,,Domu z papieru" – książce zagadce. Do zobaczenia wśród książek!





....................................................

Biblioteka szkolna poleca książki na Święta:








...................................................................................


Nasi Czytelnicy polecają "Książki na jesienne wieczory"


Fot. M.B. 

Fot. M.B.

Fot. Zuzanna Dobosiewicz

Fot. Zuzanna Dobosiewcz

Fot. W.Z.

Fot. W.Z.

.................................................................................

W dniach 8.09 - 11.10.2020 r. w I LO została przeprowadzona akcja - 

Wielka Zbiórka Książek. 
Ogromne podziękowania kierujemy do uczniów i nauczycieli, którzy przynieśli wiele interesujących książek. Dary zostały przekazane do 

Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza

Dziękujemy!




..................................................................................


Tydzień Książek Zakazanych 20-26 IX w bibliotece szkolnej





.....................................................................................................................

#bookcrossing

#swietowolnychksiazek










.............
.........................................................

Zapraszamy do udziału w obchodach
Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.

Szczegóły na stronie

Zdjęcia z książką można przysyłać do 18 VI (czwartek) na adres: szkolnyklubrecenzenta@gmail.com
Zamieścimy je na stronie: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Liczymy na zaangażowanie!

...................................................................................................

Bardzo miło nam poinformować, że dwie nasze uczennice wzięły udział w Konkursie literackim dla dzieci i młodzieży pt. „Siedzę w domu i piszę …”, którego o
rganizatorem była Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Pola Klinowska zdobyła II nagrodę za tekst „Przebłyski”.

Martyna Mroczek otrzymała wyróżnienie specjalne za tekst „Gdyby miało nie być jutra”.

Dziewczynom serdecznie gratulujemy

Pracę Poli przeczytała Katarzyna Żak:




........................................................................................

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy do wirtualnej podróży do Mundal - norweskiego Miasta książek, które jest położone w regionie Fjærland (autorzy zdjęć: W. Zawadzki, T. Piotrowski)

.....................................................................

CZYTAM, FOTOGRAFUJĘ, PROMUJĘ!

Sebastian

 Konradek

 Konradek

Sebastian

 Martyna Mroczek

 Małgorzata B.

 Małgorzata B.

Małgorzata B.


Wisława Szymborska „Wystarczy”
Zuzanna Szews



Lusi

Wilczek

Maria Piotrowska


Daria Walentowska

Daria Walentowska

Daria Walentowska

Wojciech Z.


......................................................................................

Biblioteka szkolna proponuje wykorzystanie nowoczesnych technologii do dzielenia się pomysłami na ciekawą lekturę, z zachowaniem podstawowych zasad kwarantanny.

Zapraszamy uczniów i ich rodziny do udziału w akcji:

CZYTAM, FOTOGRAFUJĘ, PROMUJĘ!


Do końca kwietnia można wysyłać zdjęcia czytanych przez Was książek w formie tradycyjnej i e-booków na adres: szkolnyklubrecenzenta@gmail.com

Prosimy, by wykonane w atrakcyjnej i niekonwencjonalnej formie fotografie, prezentowały książki, które polecacie do przeczytania innym. Warunek jest jeden: zdjęcia muszą być wykonane w zaciszu domowego ogniska. Wysłanie zdjęcia oznacza zgodę na jego publikację. 



Najciekawsze będzie można zobaczyć w każdy kolejny piątek na: http://www.szkolnyklubrecenzenta.pl/, https://www.facebook.com/szkolnyklubrecenzenta/.


Liczymy na Waszą kreatywność :)

Nauczyciele bibliotekarze


........................................................................................................................................




25 II 2020 r. naszym gościem była pani doktor Zofia Sikorska – okulistka z Bydgoszczy.

Opowiedziała szczegółowo o misji w Mampikony na Madagaskarze, w której razem z trójką innych lekarzy wzięła udział w październiku ubiegłego roku. 

Organizatorem wyjazdu była Polska Fundacja dla Afryki. Doktor Sikorska dobrała i rozdała około tysiąca okularów. Część z nich została zebrana w naszej szkole w ramach wrześniowej akcji: Okulary dla Madagaskaru. 







.......................................................

Spotkanie z książką psychologiczną 

12 listopada gościliśmy panią Beatę Gołębiowską, która poprowadziła dyskusję na tematy psychologiczne. Punktem wyjścia do rozmowy był fragment "Małego Księcia", ulubionej książki naszej prelegentki.

Młodzież chętnie dzieliła się swoimi przemyśleniami odnośnie kwestii ważnych w budowaniu relacji oraz roli książek w życiu. Pani Gołębiowska omówiła kilka publikacji, które mogą nam pomóc w rozwiązywaniu problemów, pokonywaniu trudności czy tworzeniu więzi.



........................................................................

29 października w ramach kampanii społecznej

"Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie"

odbyło się Spotkanie z książką. Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy na temat czytelnictwa, bibliotek, alfabetu Braille'a.

Nasza młodzież uzyskała odpowiedzi na wiele pytań dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku w szkole, na ulicy czy w komunikacji miejskiej.






...........................................................................................................................

10 października gościem w naszej bibliotece był Marcin Karnowski - bibliotekarz, muzyk, poeta, animator kultury. Na co dzień pracuje w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. 

Zaprezentował nam nietypowe formy książek. Szczegółowo omówił zagadnienie liberatury. Liberatura to rodzaj literatury, w którym tekst i materialna forma książki tworzą organiczną całość, a wszystkie elementy, w tym również niewerbalne, mogą być nośnikami znaczenia. Dzieła liberackie przyjmują niekonwencjonalne formy: książka w butelce, luźne składki zamknięte w pudełku, trzy kodeksy zrośnięte grzbietami. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła książka w postacie dziesięciometrowej kartonowej ulicy.

Spotkanie zostało wzbogacone o muzykę. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów zagranych na instrumencie przypominającym skorupę żółwia - to handpan.







.............................................................................

W dniach 24.05 do 14.06 w bibliotece przeprowadzaliśmy inwentaryzację zbiorów. Sprawdziliśmy stan ponad 30 tysięcy pozycji (książek, kaset, płyt)!






...................................................................................

W dniu 3.06. gościliśmy w bibliotece panią Agnieszkę Stelmaszyk 
autorkę książek dla dzieci i młodzieży, podróżniczkę.

Młodzież Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego mogła się dowiedzieć jak wyglądała droga pani Agnieszki do pisania, skąd czerpie pomysły, jak wygląda współpraca z wydawcą książki. Uczniowie zadawali chętnie pytania i z zaciekawieniem słuchali opowieści pisarki.




  ........................................................................

Zakończyliśmy zbiórkę książek na akcję Zaczytani.pl

Dzięki Waszej pomocy i ofiarności przekazaliśmy prawie 100 książek dla pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Dziękujemy :)




.................................................................................................................


.............................................................................


W dniu 22.05. gościliśmy w naszej bibliotece pana Jacka Getnera - pisarza, dramaturga i scenarzystę.

Pan Jacek jest autorem komedii kryminalnych m.in. o detektywie Przypadku.

Mogliśmy wysłuchać fragmentu najnowszej powieści „Podejrzany na wieki wieków” w autorskiej interpretacji.

Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy. Jak wygląda pracy nad tworzeniem nowych historii, nad scenariuszem popularnego serialu czy nad dialogami do fabularnej gry komputerowej. Co skłoniło pana Jacka do pisania i skąd czerpie pomysły?

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Cała seria o detektywie Przypadku, a także najnowsza powieść pana Jacka Getnera dostępne są w szkolnej bibliotece.







......................................................................................................................

17.05. gościliśmy w naszej bibliotece niezwykłą podróżniczkę - Kamilę Kielar.

Otrzymała KOLOSA 2019 za bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych otrzymała Kolosa w kategorii Podróże.

„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o tematyce podróżniczej.





..................................................................................

8 marca w czytelni odbyło się spotkanie z panią Justyną Tessą - jedną z autorek książki „Kreatywne pisanie. 12 debiutów”.

Pani Tessa jest właścicielką najmniejszej księgarni w Polsce, w której można kupić książki z autografem. Mieści się ona w Lisim Ogonie.

Młodzież miała okazję zapoznać się z warsztatem pisarskim „od kuchni”, a nawet wziąć udział w rozwijających wyobraźnię ćwiczeniach.






......................................................................................................................


5 lutego 2019 roku gościliśmy w bibliotece szkolnej panią Katarzynę J. Kowalską - dziennikarkę, reporterkę. Reportaże autorki o tematyce kulturalnej i historycznej były emitowane na antenach TVP INFO i TVP2. W wolnym czasie podróżuje, odwiedziła m.in. Wenezuelę, Kolumbię, a także Bangladesz i Demokratyczną Republikę Konga.

Została nam przybliżona historia odkrycia autentycznego obrazu El Greca na plebanii w Kosowie Lackim. Ten XVI-wieczny hiszpański malarz, rzeźbiarz i architekt pochodzenia greckiego, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. Jego płótna osiągają na aukcjach ceny sięgające milionów dolarów. Jedyny obraz tego artysty w Polsce, to właśnie "Ekstaza św. Franciszka". Historia jego odkrycia, zapomnienia i ponownego odkrycia trwała przeszło 30 lat. Dziś obraz ten można podziwiać na ekspozycji stałej w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. 

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy relacji ze śledztwa jakie pani Katarzyna Kowalska przeprowadziła, by mógł powstać reportaż literacki "Polski El Greco".

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, młodzież chętnie zadawała pytania.









..........................................................................

20 grudnia 2018 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom wojewódzkiego konkursu "Wybrała(e)m, przeczytała(e)m, polecam, czyli gawęda o jednej książce"

Konkurs był adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nagranie filmu, którego treścią była ustna prezentacja książki wybranej przez uczestnika spośród publikacji zakupionych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, metodą booktalkingu. Wypowiedź nie mogła przekroczyć 7 minut.

Komisja konkursowa na posiedzeniu zamkniętym, 10 grudnia 2018 r. oceniła prace konkursowe. Pod uwagę brano następujące kryteria:

- wybór książki,

- zgodność prezentacji z zasadami booktalkingu,

- pomysł, kreatywność, ekspresję,

- poprawność językową,

- oryginalność prezentacji.

Nasza uczennica: Agnieszka Lemantowicz zajęła I miejsce!

Natomiast uczennice Michalina Kochańska, Maria Szmyt i Julia Zygowska otrzymały wyróżnienia.

Dziewczynom serdecznie gratulujemy!





...........................................................................................................



 Kazimierz Nowak: "Kochana Maryś! Listy z Afryki. Tom 1. Libia - Egipt - Sudan"


Andres Ibanez "Lśnij, morze Edenu"

  

 Antony Beevor: "Stalingrad"


Rachel Wells:"Alfie - kot wielorodzinny"

Lindsey Fitzharris:"Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera"



Prezentowane książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

..........................................................................

Podobnie jak w roku ubiegłym młodzież z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy przygotowała kartki świąteczne.

Kartki zostaną wysłane do Wydawców, którzy przesyłają nam książki na działanie Szkolnego Klubu Recenzenta.



....................................................................


7 grudnia br. klasa 2f zwiedziła Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy.

Podczas naszego pobytu przedstawiono nam krótko historię biblioteki i oprowadzono po najważniejszych działach WiMBP:

1. Wypożyczalni Głównej, 
2. Wypożyczalni FABULA, która proponuje wolny dostęp do półek z literaturą z gatunku beletrystyki,
3. Pracowni Regionalnej, w której zostaliśmy zapoznani ze zbiorami dotyczącymi Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego,
4. Bibliotece Bernardynów, gdzie zgromadzony jest najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiór biblioteki klasztornej, jego początki sięgają schyłku XV wieku, 
5. Magazynie,
6. Czytelni Głównej i Czasopism.




.....................................................................


NOWE PROPOZYCJE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której w ostatnich tygodniach pojawiło się mnóstwo nowości z beletrystyki, psychologii, historii, … 
Książki zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Foto: Dorota Pytlos







..................................................................................

Witaj przygodo!

27 XI 2018 r. odbyło się w czytelni spotkanie w ramach cyklu Witaj przygodo! Towarzyszyła mu wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Naszym gościem była Sara Agnieszka Ceranowska. Wysłuchaliśmy opowieści o Syberii, zobaczyliśmy jak wygląda podróż Koleją Transsyberyjską.

Nasza prelegentka, jak się przyznała, od dziecka marzyła, aby być Włóczykijem, piratem albo jak Indiana Jones :) O jej licznych, niezwykle interesujących wyprawach możemy poczytać na http://zawod-wloczykij.blogspot.com




......................................................................................


Książki na jesienne wieczory

Nauczyciele i pracownicy naszej szkoły proponują spędzanie wolnego czasu z książką.

Prezentowane książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.











................................................................................


29.10 odbyło się spotkanie z książka psychologiczną. Pedagog szkolny dzielił się z młodzieżą refleksjami na temat przeczytanych pozycji. Głos zabrały również uczennice polecając książki, które wywarły na nich największe wrażenie.

Omawiane książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.





......................................................................


29.10 naszym gościem był pan Marcin Karnowski – bibliotekarz, perkusista, poeta prozaik. Pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Zaprezentował nam nietypowe formy książek. Omówił dokładnie zagadnienie LIBERATURY.

Liberatura to rodzaj literatury, w którym tekst i materialna forma książki tworzą organiczną całość, a wszystkie elementy, w tym również niewerbalne, mogą być nośnikami znaczenia. Dzieła liberackie przyjmują niekonwencjonalne formy: książka w butelce, luźne składki zamknięte w pudełku, trzy kodeksy zrośnięte grzbietami. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła książka w postacie dziesięciometrowej kartonowej ulicy.





............................................................



22 X 2018 r. w czytelni odbyło się "Spotkanie z książką" w ramach kampanii społecznej "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE" z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louis’a Braille’a w Bydgoszczy.



Uczniowie wraz z wychowawcą  podzielili się wrażeniami na temat kilku  książek  zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Roland - nasz gość przeczytał fragment artykułu z czasopisma zapisanego brajlem.  Była dyskusja na tematy literackie, omówiono różnice pomiędzy naszymi bibliotekami. Mieliśmy też okazję wysłuchać  utworów muzycznych w wykonaniu naszej licealistki i gości. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.







.............................................................................




26 IX w czytelni biblioteki odbyło się spotkanie z panią


Dominiką Repeczko



tłumaczem, redaktorem, literaturoznawcą i krytykiem.




Przez wiele lat pani Dominika była związana z Wydawnictwem Fabryka Słów,

tłumaczyła m.in. cykl powieści Janet Evanovich o łowczyni nagród Stephanii Plum. Dorobek pani Repeczko to ponad 50 przetłumaczonych i tyle samo zredagowanych książek. 



Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, młodzież bardzo chętnie zadawała pytania. Pani Dominika opowiedziała nam o swojej pracy, w prezentacji multimedialnej zaprezentowała błędy językowe w tłumaczeniach. Podkreśliła również jak mało zauważana i doceniana, w dobie "Google", jest praca profesjonalnych tłumaczy.




Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.



........................................................................................



Rok szkolny 2018/2019 zaczęliśmy intensywnie od zakupów książek w ramach


Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Jako szkolna biblioteka realizujemy Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Poprzez ankiety, rozmowy z Wami udało nam się jeszcze przed wakacjami przygotować listę książek do zakupów. Mamy 15 tysięcy złotych na książki! Wypatrujcie nowości w naszej bibliotece :)



W każdej klasie do końca roku 2018 zostanie zrealizowany projekt czytelniczy. Odbędą się spotkania autorskie i czytelnicze, wystawy, konkursy. 
















.....................................................................................................................................


14 czerwca w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z panem Łukaszem Wierzbickim.

Dziennikarzem, podróżnikiem i autorem książek dla dzieci i młodzieży, laureatem nagrody im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. 

Pan Wierzbicki jest autorem m.in. takich książek jak: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Machiną przez Chiny”, „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”.



 

Swoją najnowszą książkę „Ocean to pikuś”, poświęcił pionierskiej transatlantyckiej wyprawie kajakowej Aleksandra Doby. 



W spotkaniu uczestniczyły klasy 1e i 2d ILO w Bydgoszczy.






 ...........................................................................................

10 czerwca wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej  

"Jak nie czytam, jak czytam"






......................................................................................

Nasza młodzież 29 maja wzięła udział w akcji flash mob  

"Bydgoszcz czyta" :)












.........................................................................................
Miło nam poinformować, że otrzymamy dofinansowanie w na zakup nowości wydawniczych w ramach projektu



https://men.gov.pl/pl/finansowanie-edukacji/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa


.........................................................................................

W lutym zorganizowaliśmy akcję "Randka z książką", która cieszyła się sporym zainteresowaniem  :)








..........................................................................................................................................


Mamy super wiadomość!



Od 21.12.2017 r. nasz blog działa w odświeżonej formie. Bez problemu powinien wyświetlać się na wszystkich urządzeniach :)



Za pomoc, cenne wskazówki i wsparcie serdecznie dziękujemy panu Arkadiuszowi Narowskiemu.

....................................................................................................


Młodzież z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy w ramach programu Erasmus+ "Rowerem do zmian" przygotowała kartki świąteczne.



Kartki zostały wysłane do Wydawców, którzy przesyłają nam książki na działanie Szkolnego Klubu Recenzenta.











.....................................................................................................



11 XII 2017 r. w czytelni odbyło się "Spotkanie z książką". Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louis’a Braille’a w Bydgoszczy.



Oprócz czytanych fragmentów ulubionych książek, dyskusji na tematy literackie, mieliśmy też okazję posłuchać utworów muzycznych w wykonaniu naszej licealistki i gości. Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze.

Fot. Marek Hofman:










............................................................................................




Akcja Zaczytani trwała od 23 XI do 8 XII. Udało się zebrać 100 książek. Zostaną one przekazane małym i dużym pacjentom ze


Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.


Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom! :) 



....................................................................................

Bierzemy udział w Akcji Czytaj.pl organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki. Przez cały listopad macie dostęp do 12 bestsellerów za darmo! Wystarczy z dostępnych plakatów (w bibliotece, na szkolnym korytarzu) zeskanować odpowiedni kod QR :)






Nasza Ambasadorka promuje Akcje Czytaj.pl na Instagramie. Polub koniecznie!






.............................................................................................




Od teraz książki, które otrzymujemy od Wydawnictw na działanie Szkolnego Klubu Recenzenta oznaczamy takim pięknym Ex Librisem :) 









.............................................................................................




21 września w auli szkoły ILO odbyło się spotkanie z panią Leokadią T. Majewicz autorką autobiografii pt. "Niewolnicy w raju". W spotkaniu brały udział klasy I i II B.







Pani Leokadia opowiedziała młodzieży o swoim życiu. Od zesłania w 1941 r. wraz z całą rodziną na Syberię, późniejszym uwolnienia dzięki amnestii. Tułaczce po świecie i życiu w Uzbekistanie, Persji, Tanganice i ostatecznie Szkocji i Anglii.




Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani Leokadia podkreślała jak ważna była wiara w Boga w jej życiu i jej rodziny. Tylko ona pozwoliła im przetrwać na nieludzkiej ziemi.



Na koniec Pani Leokadia podarowała do biblioteki szkolnej egzemplarze swojej książki, zostawiła pamiątkowy wpis w kronice szkolnej, a także pozowała do wspólnego zdjęcia.










..........................................................................

Informujemy, że z przyczyn organizacyjno - technicznych z dniem  1 września 2017 r. Klub zmienił nazwę i adres na:

Szkolny Klub Recenzenta



...................................................................................



25 kwietnia w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z panem Jackiem Getnerem, w którym uczestniczyła klasa 1a i członkowie Ósemkowego Klubu Recenzenta.



Pan Jacek jest pisarzem napisał m. in. serie książek kryminalnych o Panu Przypadku, które mieliśmy przyjemność wcześniej przeczytać i zrecenzować: "Pan Przypadek i trzynastka", "Pan Przypadek i korpoludki", "Pan Przypadek i celebryci", "Pan Przypadek i mediaktorzy", "Pan Przypadek i filetowoskórzy" .
Był też scenarzystą sitcomu "Daleko od noszy" oraz serialu komediowego "Ale się kręci". Pisał również dialogi do gry fabularnej "Wiedźmin 2" i scenariusze formatu docucrime "Malanowski i Partnerzy". Obecnie pisze dialogi serialu "Klan".

Autor przeczytał nam fragment nowej powieści, która dopiero zostanie wydana. Uczniowie chętnie zadawali pytania na temat pisania książek i pracy pisarza. Pan Jacek bardzo dokładnie i z humorem odpowiadał. 














31 marca z klasą 1c zwiedzaliśmy Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy.


Uczniowie poznali historię biblioteki i zostali oprowadzeni po najważniejszych działach WiMBP:



1. Wypożyczalni Głównej, 

2. Wypożyczalni FABULA, która proponuje wolny dostęp do półek z literaturą z gatunku beletrystyki,
3. Pracowni Regionalnej, w której zostaliśmy zapoznani z najstarszym regionalnym czasopismem - Dziennikiem Bydgoskim,
4. Bibliotece Bernardynów, gdzie zgromadzony jest najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiór biblioteki klasztornej, jego początki sięgają schyłku XV wieku,
5. Magazynie, gdzie jak zwykle największą atrakcją były przesuwane regały,
6. Czytelni Głównej i Czasopism, 
7. Wypożyczalni Multimedialnej - gdzie można wypożyczyć płyty CD i DVD z audiobookiem, koncertem czy filmem,
8. Introligatorni, gdzie mogliśmy prześledzić proces naprawy zniszczonych książek.









..............................................................................................



3 marca w czytelni biblioteki szkolnej na spotkaniu autorskim gościliśmy naszą absolwentkę Michalinę Łuczak.



Michalina Łuczak ma na swoim koncie wiele sukcesów literackich, m.in. jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości dla Dzieci i Młodzieży w Słupsku, jej opowiadanie ukazało się w czasopiśmie młodzieżowym "Cogito", jednak największym, jak do tej pory, jest niewątpliwie książka:

"Zbiór historii nietypowych".



Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, było trochę o życiu studenckim, nauce w 8LO, o samym pisaniu i wydaniu książki.



Michalina zdradziła nam też, że kończy drugi tom opowiadań.













...................................................................................................


http://biblioteka.ukw.edu.pl/

20.01.2017 r. z klasą 1a oraz ich wychowawcą panią Iwona Ulatowską-Raczyńską udaliśmy się na wycieczkę dydaktyczną do Biblioteki Głównej UKW w Bydgoszczy.

http://zajrzyjdobiblioteki.blogspot.com/



Celem naszej wyprawy było zapoznanie z nowo wybudowaną, bardzo nowoczesną biblioteką uniwersytecką.



Podczas naszych odwiedzin pracownicy biblioteki przedstawili nam krótko historię jej powstania, oraz zapoznali z podstawowymi działami i zasadami ich funkcjonowania.



W nowej bibliotece znajduje się m.in. Pracownia poświęcona Pamięci Bydgoszczan, jest to archiwum gromadzące wspomnienia i relacje mieszkańców Bydgoszczy oraz osób związanych z miastem.


..........................................................................................









20 grudnia br. klasa 1w zwiedziła Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy.


Podczas naszego pobytu przedstawiono nam krótko historię biblioteki i oprowadzono po najważniejszych działach WiMBP:



1. Wypożyczalni Głównej, 

2. Wypożyczalni FABULA, która proponuje wolny dostęp do półek z literaturą z gatunku beletrystyki,
3. Pracowni Regionalnej, w której zostaliśmy zapoznani z najstarszym regionalnym czasopismem - Dziennikiem Bydgoskim,
4. Bibliotece Bernardynów, gdzie zgromadzony jest najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiór biblioteki klasztornej, jego początki sięgają schyłku XV wieku,
5. Magazynie, gdzie największą atrakcją były przesuwane regały,
6. Czytelni Głównej i Czasopism, 
7. Wypożyczalni Multimedialnej 39 - gdzie można wypożyczyć płyty CD i DVD z audiobookiem, koncertem czy filmem,
8. Introligatorni, gdzie mogliśmy prześledzić proces naprawy zniszczonych książek.







Na zakończenie spotkania osoby, które zapisały się do biblioteki podczas wycieczki odebrały karty biblioteczne, w ramach promocji, bez ponoszenia kosztów zapisu.


..................................................................................................

Kartki i drobne upominki (nie wszystkie załapały się na zdjęcie) z akcji "Jest Robótka" zostały wysłane do Dzieciaków-Starszaków z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie!

http://jestrobotka.blogspot.com/

Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie uczennicom: z klasy 2c Natalii Bobińskiej i z klasy 1c Julii Zwolińskiej, Wiktorii Zielińskiej, Wiktorii Wojciechowskiej, Zuzannie Dyląg, Weronice Szczepańskiej, Julii Miros, Oliwii Wekwejt, Magdalenie Tymolewskiej i Marcie Czeleń :)




............................................................................................

28.10. br. w VI LO w Bydgoszczy odbył się panel dyskusyjny: 

 "Czy książka papierowa to efektowny luksus? - przyszłość książki w dobie cyfryzacji"

Nasz LO reprezentowali uczniowie: Maciej Dondalski z 3b, Weronika Dukat, Kinga Wojciechowska i Wiktoria Roman z 2w





 .........................................................................................


26 października 2016 r. gościliśmy w Bibliotece Szkolnej

bydgoskiego poetę ZDZISŁAWA PRUSSA.






Spotkanie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.


 




Zdzisław Pruss to bydgoski poeta, satyryk, publicysta, gawędziarz, dziennikarz radiowy, autor kilkunastu tomików wierszy, kilku zbiorów satyrycznych i książek wspomnieniowych.




Poeta jak zwykle barwnie i interesująco opowiadał o swojej działalności artystycznej. Czytał także wybrane wiersze z ostatniego tomiku „Rozmowy z psem”, który zostawił Bibliotece Szkolnej w prezencie.



Bibliotece przekazał również ze specjalną dedykacją książkę „ Szopki bydgoskie”.





 ..................................................................................................



Biblioteka szkolna w maju organizowała zbiórkę książek dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Bydgoszczy.
Zbiórka była częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Zaczytani.org
Jak zwykle nasza młodzież stanęła na wysokości zadania i zebraliśmy ponad 350 książek



27.10. br.  odbyło się oficjalne podsumowanie akcji i uroczyste otwarcie "półki z książkami".



Było przekazanie książek, czytanie bajek oraz występ aktorki Teatru Lalek.






Serdecznie wszystkim dziękujemy w imieniu małych pacjentów!





.................................................................................................



W piątek 23 września w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się autorskie spotkanie z absolwentką naszego LO - Michaliną Łuczak.



Michalina Łuczak ma na swoim koncie już sporo sukcesów literackich, jednak największym, jak do tej pory, jest niewątpliwie książka "Zbiór historii nietypowych".



Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, było trochę o życiu studenckim, wagarach w 8LO spędzonych na pisaniu, o samym pisaniu i wydaniu książki, o tym co lubi, jaka jest...



Michalina zdradziła nam też, iż kończy drugi tom opowiadań.











..............................................................................................



Uwaga!



Z wielką przyjemnością informujemy, że właśnie ukazała się debiutancka książka naszej absolwentki (do niedawna recenzentki) 


Michaliny Łuczak pt. "Zbiór historii nietypowych".



Michalinie serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich i wielu czytelników!



Pękamy z dumy! I już się nie możemy doczekać wrześniowego spotkania autorskiego



........................................................................................





W piątek 10 czerwca 2016 r. biblioteka szkolna w Roku Czytelnictwa wraz z młodzieżą klasy I C i mgr Iwoną Ulatowską Raczyńską, włączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania- "Jak nie czytam, jak czytam".



Celem akcji było:

- zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15 roku życia)

- promocja czytania i książek wśród młodzieży

- inicjowanie mody na czytanie



Wspólnie z młodzieżą klasy I C udaliśmy się nad pobliski Balaton, miejsce odpoczynku Bydgoszczan i wspólnie czytaliśmy "Bajki" Ignacego Krasickiego. Nasze wyjście nazwaliśmy "Krasickim w plenerze".



Przechodzące osoby zwracały uwagę na głośno czytającą młodzież, a młodzież czytała wybrane przez siebie utwory literackie.



Pogoda dopisała, chociaż dość silny wiatr uatrakcyjnił nam plenerowe czytanie...





........................................................................................





Nasza czytelnia :)




Zapraszamy codziennie od poniedziałku do czwartku od 7.00 do 16.00 i w piątki od 7.00 do 15.00
Nasza czytelnia

Emotikon smil:) Zapraszamy codziennie od poniedziałku do czwartku od 7.00 do 16.00 i w piątki od 7.00 do 15.00 Emotikon smile































-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Już niedługo na rynku księgarskim ukażę się debiutancka książka naszej absolwentki Michaliny Łuczak.

Michalinie serdecznie gratulujemy! 

I z niecierpliwością czekamy na premierę książki i spotkanie autorskie :D












......................................................................






16 marca 2016 r. w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie z p. Kasią Bielawską i p. Anią Owczarzak – wolontariuszkami WDA Stryszek i Projektu B3.


Be free.. B3

Bydgoszcz - Benin - Biro



to projekt misyjny wspierający misję w Biro w Beninie prowadzoną przez Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.



B3 to inicjatywa studentów przygotowujących się do niesienia pomocy najuboższym mieszkańcom Beninu. Celem projektu jest bezpośrednia pomoc misji w Biro przez wsparcie edukacyjne, medyczne i ewangelizacyjne w charyzmacie św. Wincentego a Paulo. Projekt nawiązuje także do zrealizowanego w wakacje 2014 roku projektu M3 (Młodzi - Misje - Madagaskar).




................................................................................................

25 lutego 2016 r. w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panem dr Maciejem Samolej.



Pan Maciej Samolej jest autorem książki „Buen Camino! Obrazki z pielgrzymek do Santiago de Compostela”, którą otrzymaliśmy do zrecenzowania od Warszawskiej Firmy Wydawniczej.

Pan Maciej po przeczytaniu recenzji naszej młodzieży zainteresował się istniejącym "Ósemkowym Klubem Recenzenta" i postanowił nas odwiedzić.



Spotkanie było okazją do wypromowania wydanej książki. 

Uczestniczyła w nim młodzież klasy IW, oraz członkowie "Ósemkowego Kubu Recenzenta".

W książce autor opisuje swoje przeżycia i wrażenia z pielgrzymek do Santiago de Compostela szlakiem Świętego Jakuba.






................................................................................................

Już jutro (25.02. br.) w czytelni biblioteki szkolnej odbędzie się spotkanie autorskie z panem

Maciejem Samolejem



Autorem książki





Opisuje w niej swoje przeżycia i wrażenia z pielgrzymek do Santiego de Compostela szlakiem świętego Jakuba



Pan Maciej jest nauczycielem historii i języka polskiego w szkole podstawowej w Łodzi. Nie dawno obronił doktorat o ułanach. Gra na skrzypcach, gitarze, saksofonie.  



Pisze artykuły do czasopism naukowych, ale i recenzje np. gier planszowych na stronie www.rebel.com


W wolnych chwilach uprawia street work out czyli rodzaj ćwiczeń na trzepakach, rurkach, gzymsach itp.



Relacja ze spotkania już wkrótce!



.....................................................................................................



26 października 2015 r. gościliśmy w Bibliotece Szkolnej bydgoskiego poetę ZDZISŁAWA PRUSSA.



Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z p. Lucyną Ollech w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.



Zdzisław Pruss to bydgoski poeta, satyryk, publicysta, gawędziarz, dziennikarz radiowy, autor kilkunastu tomików wierszy, kilku zbiorów satyrycznych i książek wspomnieniowych.

Poeta jak zwykle barwnie i interesująco opowiadał o swojej działalności artystycznej. Czytał także wybrane wiersze satyryczne i liryczne.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież klasy II C. Poeta przybliżył młodzieży formę utworu poetyckiego, jakim jest limeryk. Przeczytał kilka limeryków z ostatniego swojego tomiku - „Od Kaliguli po Asnyka próba lustracji w limerykach”, który zostawił Bibliotece Szkolnej w prezencie.








...................................................................................................



Czytelnia w roku szkolnym 2015/2016:














..........................................................................................




Mamy dla Was miłą wiadomość



Od nowego 2015/2015 roku szkolnego czeka na Was wyremontowana czytelnia!



Oto kilka zdjęć z przebiegu remontu:


















-----------------------------------------

Gorąco polecamy!

Do czytania i polubienia blog Naszej najbardziej rozczytanej Recenzentki już Absolwentki:





..................................................................................................................................

Uczniowie naszej szkoły jak i sama szkoła wzięli udział w tworzeniu oficjalnego traileru książki pani Małgorzaty Wardy "5 sekund do Io"




Zapraszamy do obejrzenia:










ps. W 7 sekundzie widać naszą czytelnię :)


...................................................................................

18 czerwca 2015 r. po raz kolejny uwalnialiśmy swoje książki od zapomnienia.

W tym dniu po raz 12 odbywało się Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek - uczestniczyliśmy w nim z klasą II W.



Impreza tradycyjnie odbywała się na Wyspie Młyńskiej, poprzedzona była kolorowym przemarszem przebranej w bajkowe postacie młodzieży ulicami miasta.

Towarzyszyło jej wiele dodatkowych atrakcji, między innymi:

- happening na Wyspie Młyńskiej,

- czytanie książek przez zaproszonych gości

- występy artystyczne 

- spotkanie z autorką książek p. Piotrowską

- spotkanie z Bractwem Kurkowym 

- "Aleja Uwolnionych Książek"

- konkurs na najlepsze bajkowe przebrania dzieci i młodzieży

Nasza młodzież uczestniczyła w przemarszu ulicami miasta i w happeningu na Wyspie Młyńskiej. 




Wesołe nastroje, fajne przebrania młodzieży sprzyjały zabawie i uwalnianiu książek.





...........................................................................................

25.05.2015 r. w Słupsku odbyło się uroczyste posumowanie XXXI Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej, którego laureatką została nasza uczennica-recenzentka Michalina Łuczak.




Podczas gali w spektaklu teatralnym zostały zaprezentowane wybrane wiersze laureatów, omówiono wyniki 31. edycji konkursu, wystąpili przedstawiciele władz miasta Słupska i Jury konkursu, zaprezentowano książkę "Portret ze słów", w której znalazły się wiersze i fragmenty opowiadań laureatów i wyróżnionych - książka została wręczona każdemu nagrodzonemu uczestnikowi konkursu wraz z dyplomem i nagrodami rzeczowymi. 



--------------------------------------------------------------



21.05.2015 r. po raz kolejny w bieżącym roku szkolnym udaliśmy się do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, tym razem z klasą ID.



Podczas naszego pobytu pracownicy biblioteki przedstawili nam krótko historię biblioteki i oprowadzili po najważniejszych działach WiMBP:

1. Wypożyczalni Głównej, 

2. Czytelni Głównej, 

3. Czytelni Czasopism , 

4. Wypożyczalni FABULA, która proponuje wolny dostęp do półek z literaturą z gatunku beletrystyki. 

5. Pracowni Regionalnej, w której zostaliśmy zapoznani z najstarszym regionalnym czasopismem - Dziennikiem Bydgoskim

6. Bibliotece Bernardynów, gdzie zgromadzony jest najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiór biblioteki klasztornej, jego początki sięgają schyłku XV wieku. 

7. Magazynie.

Wyjście zostało zorganizowane w ramach poznawania przez naszą młodzież różnych instytucji kulturalno oświatowych w mieście.


...............................................................................

Nasz roll-up:






.............................................................................



Michalina Łuczak - uczennica klasy III A została laureatką XXXI Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej w Słupsku.



Na konkurs nadesłano 6138 zestawów wierszy i opowiadań z 487 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych – z całej Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Litwy.



Nagrodzone utwory literackie laureatów konkursu zostaną opublikowane w książce „Portret ze słów” i będą wręczone młodym literatom podczas uroczystej gali 25 maja 2015 r. w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku.









Komisja jurorów, której przewodniczyła poetka Wanda Chotomska - uznając za zasadnicze kryteria: oryginalność tekstu, literackość pomysłu i ujawniony talent autora, wyłoniła 127 laureatów.



Wśród nich znalazła się Michalina z opowiadaniem - "Sklep zielarski "u Smokowskich".



Jest to już kolejny sukces literacki naszej uczennicy.



Serdecznie gratulujemy!






....................................................................................

9 kwietnia 2015 r. odbyło się spotkanie w panem Wiesławem Trzeciakowskim – poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, autorem nagrodzonej przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego książki – „Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945”.



Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Festiwalu Kultury przy współpracy z biblioteką szkolną. Wzięli w nim udział uczniowie klas II D, II A i Ósemkowego Klubu Recenzenta.



Pan Wiesław Trzeciakowski podzielił się ze słuchaczami informacjami na temat jesieni 1939 r. w Bydgoszczy



Z widoczną pasją i zaangażowaniem pan Wiesław Trzeciakowski podzielił się ze słuchaczami ogromem wiedzy na temat wydarzeń, mających miejsce w Bydgoszczy jesienią 1939 r., a także tych najnowszych przez niego udokumentowanych, w nagrodzonej książce.







.........................................................................................................................


Biblioteka szkolna w bieżącym roku włączyła się do ogólnopolskiej akcji mającej na celu poznanie zainteresowań czytelniczych uczniów, a efekcie dostosowanie księgozbiorów bibliotek szkolnych do tych zainteresowań -




Celem przedsięwzięcia było stworzenie na podstawie wyborów młodzieży-szkolnych wykazów najciekawszych, najbardziej interesujących książek.



Młodzież naszej szkoły brała udział w głosowaniu, które trwało trzy dni  - 25-27.03.2015 r. i odbywało się w czytelni biblioteki szkolnej. W ostatnim dniu grupa młodzieży przeszła z urną do głosowania po wybranych klasach.



W efekcie podjętych działań w głosowaniu wzięło udział 179 uczniów, powstała lista książek została przekazana do organizatorów, którzy po sporządzeniu ogólnopolskiego wykazu przekażą go Ministerstwu Edukacji Narodowej i opinii publicznej.





W naszej szkole, na pierwszych miejscach czytanych przez młodzież pozycji znalazły się:


1. Wiedźmin - A. Sapkowski
2. 50 twarzy Greya - E.L. James
3. Trylogia Czarnego Maga - Trudi Canavan
4. Metro 2033 -D. Głuchowski
5. Igrzyska śmierci- S. Collins


....................................................................................



25 marca 2015 r. w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie z Panią Beatą Płuciniczak- Motowidło (doktorantką UMK) poświęcone zaawansowanym metodom prowadzenia poszukiwań w Internecie.



W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Ósemkowego Klubu Recenzenta oraz młodzież z klasy III B.



W trakcie spotkania młodzież wysłuchała wielu ciekawych informacji, mogła też w ramach ćwiczeń na bieżąco sprawdzić jak w sposób zaawansowany wyszukujemy informacje w Internecie.





.................................................................................





Uczennica Michalina Łuczak z kl. 3a została doceniona w "Konkursie na opowiadanie fantastyczne" serwisu "Secretum"



Serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu literackiego!






............................................................................

10.02.2015 r. wspólnie z Ósemkowym Klubem Recenzenta, oraz klasą I C odwiedziliśmy Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy




Podczas naszego pobytu pracownicy biblioteki przedstawili nam krótko historię biblioteki i oprowadzili po najważniejszych działach WiMBP:



1. Wypożyczalni Głównej, 

2. Infotece - ośrodku informatycznym gdzie zostaliśmy zapoznani z zasadami korzystania z katalogu on-line, osoby chętne korzystając z okazji zapisały się do biblioteki poprzez stronę WWW.
3. Czytelni Głównej, 
4. Czytelni Czasopism , 
5. Wypożyczalni FABULA, która proponuje wolny dostęp do półek z literaturą z gatunku beletrystyki. 
6. Pracowni Regionalnej, w której zostaliśmy zapoznani z najstarszym regionalnym czasopismem - Dziennikiem Bydgoskim
7. Bibliotece Bernardynów, gdzie zgromadzony jest najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiór biblioteki klasztornej, jego początki sięgają schyłku XV wieku. 
8. Wypożyczalni Multimedialnej 39 - gdzie można wypożyczyć płyty CD i DVD z audiobookiem, koncertem czy filmem.
9. Magazynie.

Na zakończenie spotkania osoby, które zapisały się do biblioteki podczas wycieczki odebrały karty biblioteczne, w ramach promocji, bez ponoszenia kosztów zapisu.





................................................................................



W najnowszym numerze dwutygodnika "Cogito" ukazały się fragmenty opowiadania naszej recenzentki Michaliny Łuczak uczennicy kl 3a.



Michalina w zeszłym roku w Konkursie Literackim "Piszę, więc jestem" organizowanym przez portal TakaSzkoła.pl opowiadaniem "O młodzieńcu, smoku i takich tam..." wywalczyła I miejsce. Obecnie jej opowiadanie "Sklep zielarski "u Smokowskich" bierze udział w XXXI Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej.


Bardzo się cieszymy, serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich!









................................................................................
Miło nam poinformować, że w najnowszym przeglądzie wydawniczym "Książki polecane" ukazała się recenzja książki "Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie" Anny Herbich naszej uczennicy i klubowej recenzentki Klaudii Kiestrzyn z kl. 2b. 


Klaudia w naszym Klubie działa aktywnie od pierwszej klasy na swoim koncie ma już 15 recenzji.


Serdecznie gratulujemy!

..................................................................


30 października 2014 r. w czytelni biblioteki szkolnej młodzież klasy I W, oraz członkowie Ósemkowego Klubu Recenzenta spotkali się z Panią Karolina Sypniewską - naszą absolwentką, bydgoszczanką, na co dzień jak sama mówi "obywatelką świata", podróżniczką.



Od 2011 roku jest organizatorką w Bydgoszczy Festiwalu „Podróżnicy“.



Pani Karolina Sypniewska opowiadała młodzieży o pasji podróżowania, szukania przygód, możliwościach podejmowania nauki i pracy za granicą.


Szczególnie dużo miejsca w swoich opowieściach poświęciła Australii, gdzie studiowała i bardzo często przebywa.


.......................................................................





23 października 2014 r. już po raz kolejny zaprosiliśmy do Biblioteki Szkolnej na spotkanie z młodzieżą klasy I B i Ósemkowego Klubu Recenzenta - bydgoskiego poetę ZDZISŁAWA PRUSSA.



Spotkanie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.



Zdzisław Pruss to bydgoski poeta, satyryk, publicysta, gawędziarz, autor "Szopek Bydgoskich". 

Poeta jak zwykle barwnie i interesująco opowiadał o swojej działalności artystycznej. Czytał także wybrane piosenki kabaretowe.

Pan Zdzisław Pruss ma ogromną łatwość w nawiązywaniu kontaktu z młodzieżą, która na zakończenie miała możliwość zadawania pytań.

Spotkanie przebiegało w bardzo ciepłej, przyjaznej atmosferze.




..............................................................................

6.10.2014 r. z klasą II B oraz młodzieżą z Ósemkowego Klubu Recenzenta wybraliśmy się na wycieczkę dydaktyczną do Biblioteki Głównej UKW w Bydgoszczy.



Celem naszej wyprawy było zapoznanie z nowo wybudowaną, bardzo nowoczesną biblioteką uniwersytecką.

Podczas naszych odwiedzin pracownicy biblioteki przedstawili nam krótko historię jej powstania, oraz zapoznali z podstawowymi działami i zasadami ich funkcjonowania.



W nowej bibliotece znajduje się m.in. Pracownia poświęcona Pamięci Bydgoszczan, jest to archiwum gromadzące wspomnienia i relacje mieszkańców Bydgoszczy oraz osób związanych z miastem. 

Młodzież miała okazję obejrzeć wystawę najcenniejszych zbiorów Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, która znajdowała się w Pracowni Pamięci Bydgoszczan.
W trakcie wycieczki młodzież obejrzała również znajdującą się w Galerii Biblioteki UKW wystawę malarstwa i rysunku Włodzimierza Bykowskiego. 



Na zakończenie chętne osoby założyły sobie karty biblioteczne.


..................................................................................................

Miło nam poinformować, że w najnowszym przeglądzie wydawniczym "Książki polecane" ukazała się recenzja książki "Zdrada" Paulo Coelho naszej Klubowiczki Joli Kozłowskiej z kl. 2b



Serdecznie gratulujemy! 



.............................................................................................. 



17 czerwca 2014 r. po raz kolejny uwalnialiśmy swoje książki od zapomnienia. W tym dniu po raz 11 odbywało się Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek - uczestniczyliśmy w nim z klasą II C.







Impreza tradycyjnie odbywała się na Wyspie Młyńskiej, poprzedzona była kolorowym przemarszem przebranej w bajkowe postacie młodzieży ulicami miasta.



Towarzyszyło jej wiele dodatkowych atrakcji, między innymi:

- happening na Wyspie Młyńskiej,

- czytanie książek przez zaproszonych gości

- występy artystyczne i akrobatyczno - sportowe 

- spotkanie z autorem książek dla dzieci p. Pawłem Beręsewiczem

- spotkanie z Bractwem Kurkowym 

-"Aleja Uwolnionych Książek"

- konkurs na najlepsze bajkowe przebrania dzieci i młodzieży


.......................................................................................




W czwartek 5 czerwca 2014 r. w auli szkolnej odbyło się kolejne już spotkanie z dziennikarzami "Gazety Pomorskiej".

W spotkaniu uczestniczyła młodzież klasy II C, oraz członkowie „Ósemkowego Klubu Recenzenta”.



Zaproszeni goście to panowie: 



Jarosław Pruss – fotoreporter

Jerzy i Grzegorz Zielińscy - graficy i fotoedytorzy.



Dziennikarze opowiedzieli nam o swojej pracy, przybliżyli tajniki fotografii i fotografowania.



Młodzież w trakcie spotkania dowiedziała się między innymi:

jak wygląda praca fotoreportera, 
jak zrobić dobre zdjęcie,
jaki sprzęt wybrać do wykonywania zdjęć amatorskich, 
jak poprawia się złej jakości zdjęcia, a starym przywraca "nowe życie".

Dziennikarze zaprezentowali młodzieży wybrane, bardzo ciekawe efekty swojej pracy- czyli „fajne zdjęcia”.

Młodzież chętnie zadawała pytania, na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali drobny upominek, zrobiliśmy też pamiątkowe wspólne zdjęcie.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, temat oczywiście nie został wyczerpany dlatego też kolejne spotkanie poświęcone pracy fotoreportera „ na misjach specjalnych”, np. w Serbii czy Kosowie, odbędzie się już w październiku.








..................................................................................


W dniu 30.04. br w V edycji Wojewódzkiego Konkursu o Laur Mistrza Pięknego Czytania i Puchar Prezydenta Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy naszą szkołę reprezentowały:

- Karolina Kowalska z kl. 1b

- Róża Musialik z kl. 1c

- Hanna Ziemak z kl. 2b

W konkursie wzięło udział ponad 70 osób w dwóch kategoriach wiekowych szkoły gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne.



Hanna Ziemak wyczytała II miejsce, a Karolina Kowalska wyróżnienie!



Serdecznie gratulujemy!




====================================



20 kwietnia 2013 r. w ramach III Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy 2013 odbył się Konkurs na recenzję książki podróżniczej.



Nasza uczennica i recenzentka Ósemkowego Klubu Recenzenta Anna Łepek

za recenzję książki Wojciecha Cejrowskiego „Gringo wśród dzikich plemion” otrzymała wyróżnienie.



Serdecznie gratulujemy!


.................................................................



Właśnie otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa w projekcie Blogujemy o książkach.




Patronami akcji są wydawnictwa i autorzy: Czarna Owca, Zakamarki, Powergarph i Rafał Kosik.



W każdym semestrze blogi będą oceniane i nagradzane przez inicjatorów projektu oraz przez przedstawicieli popierających akcję wydawców i autorów. Kryteria oceny blogów:

- zawartość merytoryczna

- poprawność językowa

- częstotliwość dokonywania wpisów

- atrakcyjność wizualna bloga

- liczba komentarzy






-----------------------------------------------------------




11.03.2014 r. wspólnie z Ósemkowym Klubem Recenzenta, oraz klasą I B udaliśmy się do 


Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy






Podczas zajęć pracownicy biblioteki przedstawili nam krótko historię biblioteki i oprowadzili po najważniejszych działach WiMBP:

1. Wypożyczalni Głównej

2. Infotece - ośrodku informatycznym gdzie zostaliśmy zapoznani z zasadami korzystania z katalogu on-line, osoby chętne korzystając z okazji zapisały się do biblioteki poprzez stronę WWW.

3. Czytelni Głównej

4. Czytelni Czasopism

5. Wypożyczalni FABULA, która proponuje wolny dostęp do półek z literaturą z gatunku beletrystyki. 

6. Pracowni Regionalnej, w której zostaliśmy zapoznani z najstarszym regionalnym czasopismem - Dziennikiem Bydgoskim

7. Bibliotece Bernardynów, gdzie zgromadzony jest najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiór biblioteki klasztornej, jego początki sięgają schyłku XV wieku. Chlubą każdej biblioteki są inkunabuły, druki wydane do końca 1500 roku. W zbiorze bernardynów jest ich 97. Niewątpliwie najciekawszym z nich jest ulotka Hieronima Savonaroli „Reguła dla wszystkich zakonników”, wydawana we Florencji w 1489 roku. Jest to unikat w skali światowej.

8. Magazynie - gdzie największe zainteresowanie zbudzają zawsze przesuwane regały ;)


Na zakończenie spotkania osoby, które zapisały się do biblioteki podczas wycieczki odebrały karty biblioteczne, w ramach promocji, bez ponoszenia kosztów zapisu.


-------------------------------------------------------------------------

Nasza uczennica-recenzentka z klasy 2a Michalina Łuczak w Konkursie Literackim "Piszę, więc jestem" w kategorii proza zajęła I miejsce

Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy!

Opowiadanie "O młodzieńcu, smoku i takich tam..." można przeczytać na stronie portalu: tutaj

Organizatorem konkursu był portal:





------------------------------------------------------------------------

22 listopada w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy odbyło się podsumowanie V edycji konkursu międzyszkolnego na Debiut Literacki: "Moja pierwsza książka - mój pierwszy komiks".

VIII LO reprezentowały nasze Klubowiczki: Michalina Łuczak z 2a (opowiadanie "Witryna"), Ewa Szaraniec 1b (opowiadanie "Dar od Anioła" i Martyna Głowacka z 1c  (tomik poezji "Smak życia").
Z trzynastu bydgoskich szkół wpłynęło ponad 50 prac. Nagrody były wręczane w trzech kategoriach: poezja, proza i komiks z podziałem na grupy wiekowe gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne.



Cieszymy się bardzo, gdyż naszej uczennicy Martynie Głowackiej w kategorii poezja udało się wywalczyć III miejsce.


Serdecznie gratulujemy! 

I życzymy dalszych sukcesów poetycko-literackich! :)



------------------------------------------------------------

17 października 2013 r. zaprosiliśmy do Biblioteki Szkolnej na spotkanie z młodzieżą klasy I C –„ stałego bywalca” w naszej szkole, zaprzyjaźnionego z nami, bydgoskiego poetę ZDZISŁAWA PRUSSA



Spotkanie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Zdzisław Pruss to bydgoski poeta, satyryk, publicysta, gawędziarz, autor dorocznych "Szopek Bydgoskich". 



Poeta jak zwykle barwnie i interesująco opowiadał o swojej działalności artystycznej, czytał wybrane teksty. 



Spotkanie przebiegało w bardzo ciepłej, przyjaznej atmosferze.




Na zakończenie otrzymaliśmy z dedykacją dla „Ósemkowego Klubu Recenzenta” ostatni tomik pisarza - z tekstami piosenek kabaretowych.


..................................................................................................................................

8 października nasz "Ósemkowy Klub Recenzenta" wybrał się do redakcji "Gazety Pomorskiej" mieszczącej się przy ul. Zamoyskiego 2 w Bydgoszczy.



Pani Ewa Abramczyk-Boguszewska pokazała nam najważniejsze działy gazety. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy dziennikarzy, a także zobaczyć jak powstaje gazeta od podstaw.






...................................................................................................
4 czerwca w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z twórcami galerii "Dziennikarzy XX i XXI wieku"
Panowie: Jerzy Długosz, Jerzy Zieliński i Grzegorz Zieliński opowiedzieli nam o historii mediów w Bydgoszcz, a także o swojej pracy w "Gazecie pomorskiej"


               Na zdjęciu od lewej p. Grzegorz Zieliński, Jerzy Długosz i Jerzy Zieliński

Właśnie w galerii ukazało się tysięczne zdjęcie "Dziennikarzy XX i XXI wieku" - cały czas cykl jest powiększany. Niestety już czwarty rok trwają zabiegi nad ukazaniem się papierowej wersji albumu "Ludzie bydgoskich mediów", w którym oprócz zdjęć zamieszczone są informacje o dziennikarzach i ich miejscu pracy. W grudniu "Gazeta pomorska" obchodzić będzie swój 65 jubileusz istnienia, więc byłaby to wspaniała okazja.

Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała opowieści. Na koniec otrzymaliśmy upominki i zaproszenie do redakcji :)



----------------------------------------------------------------


Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie do czytelni biblioteki!



We wtorek 4.06. o godzinie 9.50 w bibliotece szkolnej odbędzie się spotkanie z dziennikarzami "Gazety pomorskiej".

Panowie: Jerzy Zieliński, Jerzy Długosz i Grzegorz Zieliński. Autorzy galerii "Dziennikarzy XX i XXI wieku" opowiedzą nam trochę o historii mediów w Bydgoszcz, a także o swojej pracy.

              
------------------------------------------------------------------



12.04. w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie z pisarką, malarką i rzeźbiarką panią Małgorzatą Wardą. Autorką książek obyczajowych: "Dłonie", "Ominąć Paryż", "Dziewczynka, która widziała zbyt wiele", "Jak oddech" i in.




Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Poprowadziła je animatorka i też pisarka pani Agnieszka Sikorska-Celejewska.



Dowiedzieliśmy się skąd pani Warda czerpie pomysły i inspiracje do swoich książek. Jak wygląda zbieranie materiałów i przygotowanie się do pisania na trudne tematy takie jak porwania, zaginięcia najbliższych osób, przemoc w rodzinie, wykorzystywanie nieletnich oraz nad czym teraz pisarka pracuje.










Życzymy pani Małgorzacie Wardzie dalszych sukcesów literackich 

i niegasnącej liczby czytelników!




-----------------------------------------------------------------

Już w najbliższy piątek 12.04. w bibliotece szkolnej odbędzie się spotkanie autorskie z panią Małgorzatą Wardą - pisarką, rzeźbiarką i malarką.
Autorką książek obyczajowych: "Dłonie", "Ominąć Paryż", "Dziewczynka, która widziała zbyt wiele" i in.



====================================

 
19 lutego w naszej bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z panią Anną Kossak 




z Wydawnictwa Prozami, pisarką (właśnie wydała swoją debiutancką książkę "Pasja budzi się nocą"), trenerem i psychologiem.


Pani Anna powiedziała nam co to znaczy "dobra książką", jak wygląda droga książki od autora do czytelnika, jak wydać swoją książkę, jak wygląda praca wydawcy i jak napisać dobrą recenzję. Dwie godziny spotkania minęły bardzo szybko :)





.................................................................


19 lutego odbędzie się w czytelni biblioteki szkolnej dla naszych Klubowiczów spotkanie z Panią Anną Kossak z Wydawnictwa Prozami.



Pani Anna poprowadzi dla nas spotkanie edukacyjne dot. rynku wydawniczego i pisania recenzji.


Relacja ze spotkania już wkrótce!




----------------------------------------------------



Za nami pierwsze autorskie spotkanie :)
12.12.2012 r. w bibliotece szkolnej spotkaliśmy się z Panią Agnieszką Sikorską-Celejewską. Autorką książek dla młodzieży "Jest super" i "Smak lata". Warto tutaj podkreśli, że akcja pierwszej książki dzieje się w naszym mieście, Bydgoszczy. 







Pani Agnieszka opowiedziała nam o sobie, jak w ogóle zaczęła się jej przygoda z czytaniem, a później z pisarstwem. Podkreśliła, że warto iść za swoimi marzeniami nawet wtedy, gdy droga do ich realizacji wydaje się nam bardzo kręta.


Klubowicze na początku nieśmiało później coraz śmielej dzieli się refleksjami na temat czytania, wyboru lektury. Chętnie wysłuchali wskazówek pisarki jak powinna wyglądać dobrze napisana recenzja.









Na koniec spotkania można było nabyć książki pani Agnieszki, a także zdobyć autograf :)









 ---------------------------------------------------------------


12 grudnia w bibliotece szkolnej dla naszych Klubowiczów odbędzie się spotkanie autorskie z panią Agnieszką Sikorską-Celejewską: pisarką, dziennikarką i bibliotekoznawcą.



Pani Agnieszka jest autorką serii książek dla młodzieży: "Jest super", "Smak lata". Opowie nam trochę o sobie i pisaniu, a także podzieli się z nami cennymi wskazówkami na temat recenzowania książek :)



--------------------------------------------------------------


20 czerwca wraz z klasą 2b wzięliśmy udział w obchodach IX edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.

Przemaszerowaliśmy ulicami miasta i wzięliśmy udział w happeningu na Wyspie Młyńskiej.

Choć aura nam nie sprzyjała udało nam się uwolnić prawie 200 książek :)



Relację filmową znajdziesz Tutaj



-------------------------------------------------------------------------







Już wkrótce rusza XI edycja Święta Wolnych Książek



Jak pisze ogólnopolski koordynator akcji pani Jolanta Niwińska:

"Idea Święta narodziła się 8 lat temu i ma na celu promowanie czytelnictwa.

W obchody aktywnie włączyły się szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, organizacje społeczne, kulturalne, instytucje naukowe, środowiska literackie, samorządy, media ogólnopolskie i lokalne.

Cieszymy się, że dzięki naszym działaniom w obiegu jest ponad 140 tysięcy książek, że udało się uruchomić ponad 20 tysięcy półek bookcrossingowych.

Uwalnianie książek daje innym szansę na ich przeczytanie; książki zaś nabierają życia, bo są w rękach czytelników. Czynimy wszystko, by nie zaginęła sztuka czytania, wspieramy i rozwijamy czytelnictwo w różnorodnych jego formach, przywracając książce jej należne miejsce.

20 czerwca planujemy, przykładem minionych lat, przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji uwalniania książek, połączonej z happeningami i przemarszami młodzieży. Akcję urozmaicać będą spotkania autorskie z twórcami, wydawcami, konkursy, wystawy. Zapraszamy- Fundacja Bookcrossing.pl"




Komentarze