PS. Dzięki za zbrodnie - Elly Griffths - recenzja
„PS. Dzięki za zbrodnie” to drugi tom serii o przygodach detektyw Kaur Harbinder napisany przez Elly Griffiths ­— brytyjską pisarkę, która stworzyła również cykl powieści o doktor archeologii Ruth Galloway. Pierwszego tomu serii — „Puste jest piekło” — niestety, nie czytałam, jednak nie przeszkodziło mi to w cieszeniu się tą książką.

Śmierć dziewięćdziesięcioletniej staruszki chorującej na serce nie powinna wzbudzać żadnych podejrzeń. Tak też się stało. Przynajmniej do momentu, gdy w bibliotece zmarłej Peggy Smith nie odnaleziono kolekcji zadedykowanych jej kryminałów z podziękowaniami za pomoc w wymyśleniu intrygi. Okazuje się, że kobieta była konsultantką do spraw zbrodni, wymyślając dla autorów kryminałów efektowne i nietypowe metody śmierci.

Sprawa zaczyna się dodatkowo komplikować, gdy do grona ofiar dołącza współpracujący z Peggy pisarz, którego książka została nieoczekiwanie skradziona z jej domu. Czy główna bohaterka wraz z trójką amatorów-pomocników zaznajomionych ze staruszką będzie w stanie odkryć prawdę? I czy rzeczywiście doszło tutaj do morderstwa?

Szczerze mówiąc, nieco zaskoczyła mnie ogólna atmosfera książki. W większości kryminałów, które miałam przyjemność czytać, znajdowało się zdecydowanie więcej brutalności, krwi czy pośpiechu. W przypadku „PS. Dzięki za zbrodnie” tego nie doświadczymy. Nie uważam jednak, żeby była to negatywna cecha. Wręcz przeciwnie. Główną rolę w całej fabule i śledztwie odgrywa literatura, od niej wszystko się zaczęło i tam też nasi detektywi poszukują wskazówek, dlatego - w mojej opinii - lżejsza atmosfera oraz nieco powolniejsza akcja pozwalają lepiej wczuć się w tę historię. Myślę, że dzięki takiemu zabiegowi książka może dotrzeć do szerszej publiki — zarówno zagorzałych fanów kryminałów, jak i osób, które na co dzień czytują inne gatunki. Chociaż, przyznaję jako miłośniczka fantastyki, „PS. Dzięki za zbrodnie” nie trafiło na moja listę ulubionych lektur, przyjemnie spędziłam z nią czas i z pewnością zerknę również na inne dzieła Elly Griffiths. Książkę serdecznie polecam wszystkim szukającym lżejszego, a zarazem wciągającego i dobrego kryminału.

WL


Książka wydana przezKomentarze