Obcy - Alberta Camus - recenzja
„Obcy'' to francuska powieść znanego na całym świecie pisarza Alberta Camus.
Dramaturg, eseista i reżyser teatralny. Urodzony w Algierii Francuskiej tworzył swoje dzieła głównie we Francji. Jest uważany za czołowego reprezentanta absurdyzmu.

W swojej książce porusza temat filozofii egzystencjalnej, na której opiera cały sens powieści. „Obcy” podzielony jest na dwie części. W pierwszej dowiadujemy się, jaki jest główny bohater, jak żyje oraz co go spotyka. Pierwsze słowa powieści „Dzisiaj umarła mama. Albo wczoraj, nie wiem” wskazują na niespotykaną apatyczność Meursaulta. Mężczyzna udaje się na pogrzeb matki, lecz nie okazuje żadnych emocji z tym związanych. Po ceremonii wraca do miasta i prowadzi życie, jak gdyby nic się nie stało, idzie na przykład na basen, gdzie poznaje Marię. Niedługo po tym Meursault zostaje napadnięty, przez rodzinę byłej kochanki jego sąsiada alkoholika, który uważa mężczyznę za swojego przyjaciela. Bohater oślepiony promieniami słońca dostaje czegoś w rodzaju mikro udaru i strzela w Araba tym samym zabijając go. Druga część powieści przeznaczona jest na opis procesu. Meursault nie obiera żadnej linii obrony ani nie kłamie na swoją korzyść. Opisana jest jego myśl mówiąca, że nikt go dotychczas nie spytał, jak on sam postrzega tę sytuację, pomimo iż proces dotyczy jego, lecz nawet gdyby miał taka okazje nie powiedziałby nic na swoją korzyść. Podczas procesu ludzie wypowiadali się na temat jego apatyczności na pogrzebie matki, a prasa, której brakowało nowego tematu, pochwyciła w tym sensację i stworzyła z niego bezuczuciowego potwora w świetle prawa. Proces kończy się skazaniem go na śmierć, lecz to właśnie tymczasowy areszt daje mu czas na rozmyślania i pogłębienie się we własnej wizji świata. Meursault docenia wtedy wolność i naturę, którą mógł już tylko obserwować z daleka.

Uważam, że książka jest wybitna i każdy powinien ją przeczytać. Te 100 stron to naprawdę niewiele a przesłanie utworu daje dużo do myślenia i rozbudza ludzką wyobraźnię i ciekawość. Imię głównego bohatera Meursault oznacza byt zrodzony nie wiadomo po co, szargany przez zawiłości losu. „Obcy'' ma zwracać uwagę na reakcję ludzi na masę bezsensownego cierpienia oraz apatyczność.
M.G.

 

 

 

 

Książka wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy

Komentarze