Nie bój się - Lisa Gardner - recenzja
Lisa Gardner jest amerykańską autorką powieści kryminalnych. Urodziła i wychowała się w Oregonie, studiowała na Uniwersytecie Stanu Pensylwania. Po opublikowaniu pierwszej książki, która okazała się sukcesem, zajęła się pisaniem na pełny etat. Dotychczas ukazało się dwadzieścia jej powieści. Otrzymała nagrody takie jak „Thriller roku 2010” za książkę „Sąsiad” i „Grand prix de lectrices de ‘Elle’”. Jej powieści ukazały się w ponad 30 krajach.

Na pozór miłosna sceneria, w rzeczywistości miejsce zbrodni. Butelka szampana, czerwona róża i piękna kobieta, która jest … martwa. W dodatku morderca ma bardzo dziwne upodobanie, jakim jest skórowanie swoich ofiar. Detektyw D.D. Warren nie widzi nic romantycznego w obdzieraniu ludzi ze skóry. Gdy wstrząśnięta tym, co zobaczyła, zjawia się drugi raz sama na miejscu zbrodni. Tym razem to ona pada ofiarą mordercy, ale udaje jej się przeżyć. Doznaje jednak bardzo poważnego urazu, który uniemożliwia jej powrót do pracy. Zmuszona zostaje do chodzenia na sesje z psychiatrą – Adeline Glen, która ma pomóc ulżyć jej w bólu.

Tymczasem Różany Zabójca, jak nazywa go prasa, znów atakuje niewinną kobietę. Detektyw Warren postanawia prowadzić własne śledztwo, w którym ważną rolę odgrywa właśnie doktor Glen. Jednakże detektyw D.D. nie wie, czy, aby na pewno lekarka jest jej sprzymierzeńcem, czy może jednak wrogiem. Kim jest Różany Zabójca? Czy psychiatra Glen okaże się przyjacielem, czy może wręcz przeciwnie? Jak detektyw Warren upora się z tą zbrodnią? 

Odpowiedzi na te pytania pozna się tylko wtedy, gdy sięgnie się po tę powieść, a szczerze ją polecam. Od pierwszych stron dokładne opisy zbrodni mrożą krew w żyłach. Narastająca akcja i jej stopniowe opisy pobudzają zmysły do tego stopnia, że człowiek się zastanawia czy w jego domu ktoś się nie kryje. Tajemnicze fakty i wiele niewiadomych potęgują ciekawość czytelnika i bezpowrotnie pochłaniają myśli. Ogromna chęć dowiedzenia się co nastąpi dalej, nie pozwala odwrócić wzroku od książki. Treść powieści zmusza do zastanowienia się nad ludzką psychiką i do czego zdolny może być człowiek. Pojawia się pytanie, czy ważniejsze są geny, czy wychowanie? Poznajemy wartość bólu w naszym życiu i jego oddziaływanie na nasz organizm.

Gorąco polecam tę powieść wszystkim zwolennikom thrillerów, nie zawiedziecie się. Fani Lisy Gardner będą szczególnie zadowoleni, ponieważ autorka znów pokazuje swój literacki talent. Jestem też przekonana, że osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z tym gatunkiem, wciągną się bez pamięci.
A.L.

Książka wydana przezKomentarze