Spotkanie w Pensjonacie Leśna Ostoja - Joanna Tekieli - recenzja
Joanna Tekieli
to polska pisarka tworząca literaturę obyczajową z silnymi wątkami romantycznymi. Czytelnicy jej nazwisko kojarzą przede wszystkim z serią powieściową „Pensjonat Leśna Ostoja". Tekieli urodziła się i wciąż mieszka w Krakowie. Jest absolwentką polonistyki, a wśród swoich ulubionych zajęć wymienia czytanie powieści, a także spacery. Chętnie sięga także po kawę.

„Spotkanie w Pensjonacie Leśna Ostoja” to ostatnia z głównych części trylogii „Leśna Ostoja”. Poza tą książką autorka stworzyła dodatkową historię, która stanowi swego rodzaju uzupełnienie. W trzecim tomie razem z główną bohaterką Justyną przenosimy się prawie na stałe do Drzewia. Jej rodzice i brat stwierdzili, iż chcą zakupić posiadłość i samodzielnie zadbać o jego dalsze prosperowanie. Niestety nie wszyscy są zadowoleni z tego obrotu spraw i starają się wykurzyć rodzinę Milskich. Dawni wrogowie pragną odegrać się na Justynie, za to, co im zrobiła (o tym dowiadujemy się w pierwszej części). Na szczęście po raz kolejny mieszkańcy wioski wykazują się sąsiedzką solidarnością i wspólnie walczą o sprawiedliwość. Relacja pomiędzy Justyną i Jakubem bardzo się zacieśnia i zmienia się w coś więcej niż tylko przyjaźń. W jej warszawskim życiu zachodzą poważne zmiany – dostaje awans. Ma możliwość wybrania sobie asystentki i ostatecznie wybiera Michasię, którą bliżej można poznać w drugim tomie. Dookoła tej młodej dziewczyny zaczyna kręcić się brat Justyny.

Zakończenie tej trylogii uważam za udane. Szkoda, że już nie powstaną dalsze części, gdyż bardzo polubiłam wykreowane postacie. Bardzo podobała mi się wielowątkowość, gdyż na przestrzeni trzech książek dogłębnie poznajemy wykreowaną przestrzeń, a każdy z portretów psychologicznych jest konsekwentny i dogłębnie opisany, Autorka skradła moje sercem swoim stylem pisania, który jest bardzo lekki i przyjemny do czytania. Zwykle nie sięgam po polskich pisarzy, ale dorobek literacki Joanny Tekieli jest godny polecenia. Autorka ma na swoim koncie jeszcze kilka pozycji, które mam zamiar przeczytać w niedalekiej przyszłości.
Julia G.
Książka wydana przez Wydawnictwo Filia

Komentarze