Vicious. Nikczemni - V.E, Schwab - recenzja

 


V. E. Schwab a właściwie Victoria Schwab to pisarka amerykańskiego pochodzenia pisząca utwory w gatunku fantasy. Jej utwory są tłumaczone na wiele języków, a grono odbiorców stale się powiększa. Jej najbardziej znanymi powieściami jest trylogia „Odcieni Magii” - „Mroczniejszy odcień magii”, „Zgromadzenie cieni”, „Wyczarowanie światła”, a także zdecydowanie najgłośniejsza premiera tego roku „Niewidzialne życie Addie LaRue”. Autorka tworzy zarówno pod prawdziwym imieniem, którym podpisuje książki z kategorii dla dzieci i młodszej młodzieży, jak i pod pseudonimem, którym podpisuje książki dla starszych czytelników.

„Vicious: Nikczemni” to pierwsza część dylogii, drugi tom nosi nazwę „Vengful: Mściwi”. Przedstawia historię dwojga, z pozoru zwyczajnych, studentów - Victora i Elia. Mężczyźni wspólnie kończą studia, a przed nimi pojawia się widmo pracy dyplomowej i wiele pytań, jaki to temat obrać? Elia interesują enigmatyczne osoby określane mianem PP – PonadPrzeciętni, czyli osoby z niezwykłymi zdolnościami, kojarzone z super bohaterami z filmów i komiksów - „Chcę uwierzyć właśnie w to: że jest coś więcej. Że możemy być czymś więcej. Do diabła, moglibyśmy zostać bohaterami!”. Pomiędzy głównymi bohaterami panuje dziwna i z początku niezrozumiała więź, a wręcz toksyczna relacja. Odkąd się znają, jeden próbuje przebić drugiego w każdej dziedzinie życia – kto będzie lepszym studentem? Kto będzie miał „lepszą” dziewczynę? Kto będzie bardziej lubiany? Aż w końcu kto pierwszy stanie się PP? Elia rozpoczyna proces badań nad tymi niezwykłymi osobami i stara się ustalić, w jaki sposób dochodzi do przemiany. Dochodzi do wniosków, że konieczna jest trauma i śmierć, a na końcu szybkie wskrzeszenie. Bohaterowie dokonują kilka eksperymentów, gdyż za wszelką cenę pragną stać się PonadPrzeciętnymi. Podczas jednej z prób dochodzi do strasznego zdarzenia, które to poróżni przyjaciół na dobre. Odkryją oni, że osoby PP nie są tylko dobrymi ludźmi. Są i tacy, których moce są mroczne niczym z najgorszego koszmaru i potrafią ich używać w częściej złych, aniżeli dobrych celach.

Jest to moje kolejne spotkanie z utworami Victorii Schwab i ponownie muszę przyznać, że opowiedziana historia bardzo mnie urzekła. Na co dzień nie sięgam po powieści fantasy, gdyż zazwyczaj wydają mi się bardzo odrealnione i abstrakcyjne, jednak w tę wydarzenia byłam skłonna (momentami) uwierzyć. Opowiedziana przez autorkę historia zaskoczyła mnie przyjemną i wartką akcją, co uniemożliwiało mi zaśnięcie przy lekturze. Osobiście uwielbiam motyw szkoły/ uniwersytetu w książkach i tutaj także go znalazłam. Sama rywalizacji pomiędzy przyjaciółmi wydał mi się bardzo ciekawa. Bardzo spodobały mi się tez przeprowadzane eksperymenty i ta nieodparta chęć zmiany w bohaterach. Każdy z nich został wykreowany w odmienny i niepowtarzalny sposób, który urzeka czytelników. Zabierając się do czytania, usłyszałam kilka opinii, że pojawiające się przeskoki czasowe utrudniają czytanie. Uważam, że skoro dla takiego raczkującego dziecka w świecie fantasy, jak ja nie stanowiły one większego problemu w rozeznaniu, co się dzieje to dla innych też nie. Warto podkreślić, iż w drugim tomie jest z tym trochę gorzej, ale na ten temat innym razem. Jedynym minusem była trochę zbyt szybka końcówka. Cała książka liczy ponad 400 stron, podczas których trzyma czytelników w niepewności, jednak samo zakończenie w mojej ocenie było trochę mało spektakularne.

Polecam książkę grupie wiekowej 15+, a przy tym nawet nie miłośnikom fantasy, gdyż tak jak ja możecie być w dużym szoku.


„Wszyscy jesteśmy nieśmiertelni, dopóki nie okaże się, że jest inaczej”


„- Bardzo mi zimno - wyznała.


- A mnie bardzo miło. Jestem Victor (...)”. 

 

– Tekst zaskakuje śmiesznymi wstawkami.
 

 Julia G.


Książka wydana przez We need YA
Komentarze