Odcienie magii. Tom 1 i 2 - V.E. Schwab - recenzja

V. E. Schwab jest autorką wielu powieści, ale w moje ręce trafiły dwie. Dwie pierwsze części z serii Odcienie magii tom pierwszy „Mroczniejszy odcień magii” i tom drugi „Zgromadzenie cieni”.

Świat jest podzielony na cztery wymiary, a w każdym występuje Londyn. Czerwony Londyn — pełen magii i dostatku, Szary Londyn — bez magii (ten, który znamy), Biały Londyn — wyciśnięty z magii, umierający oraz Czarny Londyn — teoretycznie zniszczony, ale praktycznie…

Główny bohater Kell jest magiem — antarim, który potrafi przemieszczać się między Londynami. Wychowany w królestwie jako zaadoptowany książę Czerwonego Londynu, nie wie, kim jest, skąd pochodzi ani skąd wzięła się jego moc. Nielegalnie przemyca przedmioty, sądząc, że nic złego się nie stanie, jednak pewnego dnia przemycił coś, co pozbawiło życia wielu ludzi i na zawsze zmieniło jego życie. W międzyczasie poznajemy Lilę — złodziejkę nieumiejącą nikomu zaufać, a ponieważ jest z Szarego Londynu, teoretycznie nie powinna posiadać w sobie mocy. Kell próbuje naprawić to, co zepsuł przez swoje hobby, ale cena będzie najwyższa…

W pierwszej części poznajemy fabułę z perspektywy Kella i Lili, natomiast w drugiej dochodzą również Holland — drugi antari oraz Rhy — przyrodni brat Kella, następca tronu. Każda z tych osób jest istotna dla zrozumienia fabuły, a złożoność ich charakterów może to utrudnić.

Po dramatycznych wydarzeniach części pierwszej, w drugiej nie ma chwili wytchnienia, ponieważ poznajemy dalsze losy bohaterów, którzy teoretycznie umarli, charaktery innych się zmieniły, a nastroje stały się bardziej napięte.


W drugiej części Kell próbuje zapanować nad swoją mocą, która stała się potężniejsza, Lila spełnia marzenia o statku, Rhy próbuje sobie poradzić z ciężarem znamienia, a Holland… Holland poznaje źródło cierpienia Czarnego Londynu oraz sprawia kolejne problemy. Akcja skupia się również na Igrzyskach Żywiołów, które połączą drogi przyjaciół oraz sprowadzą wiele problemów na głowę Rhy’a.

Według mnie druga część utrzymała poziom pierwszej. Wyjaśniła, co działo się z bohaterami po zakończeniu tomu pierwszego, a czytelnik może mieć nadzieję na równie ciekawy tom trzeci.

Język, którym posługuje się autorka, dobrze się czyta, akcja płynie wartko. Pomysł na różne perspektywy jest genialny i daje pełen obraz akcji rozgrywanej podczas obu części.

Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu, kto lubi ciekawą fabułę z ogromną dawką magii.
OB, lat 17Książka wydana przez
Komentarze