Biały ptak – R. J. Palacio - recenzja

R. J. Palacio
to amerykańska pisarka, kolumbijskiego pochodzenia, mieszkająca na nowojorskim Brooklynie. Jej debiutancka powieść „Cudowny chłopak” okazała się międzynarodowym fenomenem, przełożonym na kilkanaście języków oraz wydanym w 45 krajach. Ponadto, pisarka udziela się w kampaniach dotyczących czynienia i promowania dobra wśród ludzi.

„Biały ptak” to utwór zapisany w formie graficznej. Przedstawiona została historia nastoletniej francuski, żydowskiego pochodzenia, która na skutek ludzkiego dobra przeżyła II wojnę światową. Główna bohaterka – Sara zamieszkuje początkowo strefę wolną od okupacji niemieckiej, jednak wraz z rosnącą potęgo Nazistów jej dotychczasowe życie się zmienia. Tytułowy biały ptak stanowi metaforę do upragnionej wolności zarówno młodej dziewczyny, jak i całej ludności objętej okupacją. Ukazana została również prawdziwa przyjaźń, składająca się z wielu poświęceń i wyrzeczeń, a także narażająca życie wielu ludzi.

Jest to moja pierwsza konfrontacja z obrazkową wersją powieści. Sądzę również, że jedna z ostatnich, gdyż preferuję utwory dłuższe, gdzie za pośrednictwem słowa, a nie ilustracji przedstawiony jest wykreowany świat. Natomiast od strony technicznej przyznaję, że opowiedziana historia mnie w pewien sposób urzekła. Moja wiedza na temat realiów życia podczas wojny jest dość rozległa i podparta wspomnieniami mojej rodziny, żyjącej w tamtych czasach. Jednak uważam, że „Biały ptak” to bardzo urocza pozycja nadająca się dla młodszych czytelników, którzy nie są jeszcze przyzwyczajeni do czytania wielostronicowych utworów. Postać graficzna z pewnością ułatwi im poznanie kolejnych historii. Dialogi przeprowadzane między bohaterami mają realistyczną formę i nie wydają się sztuczne, a przy tym mozolne do czytania. Przedstawione zostały uniwersalne wartości, które moralizują potencjalnego czytelnika. Utwór polecam zarówno młodym czytelnikom, jak i tym wprawionym, gdyż opowiedziana historia jest bardzo interesująca i nie jedną osobę uświadomi, że powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.Julia, lat 16
Książka wydana przezKomentarze