Five Broken Blades. Pięć pękniętych ostrzy - Mai Corland - recenzja
Na wstępie chciałabym zwrócić uwagę na okładkę. Tak, tak, każdy teraz przytoczy znane przysłowie: „Nie oceniaj książki po okładce”. Znam je doskonale, ale jak mam nie oceniać TEJ książki po okładce i barwionych brzegach, skoro są takie cudowne? Kiedy koleżanka przyniosła mi ją, nie mogłam oderwać oczu. Czarno-czerwone strony, a na dodatek jeszcze tworzą przepiękną ilustrację jakiejś wojowniczki stojącej pod drzewem, a nad nią widnieje słoneczko! Coś pięknego! Nie wiem, jak wam, ale mnie takie książki czyta się 1000 razy lepiej niż te klasyczne.

Przechodząc do lektury… Na początku nie byłam przekonana co do tej książki, pierwsze rozdziały czytało mi się fatalnie. Spowodowane było to tym, że póki co nie wiedziałam, o co chodzi w treści. Dopiero po przeczytaniu kilku fragmentów zrozumiałam, że tytuły oznaczają imiona, a w treści zapisane są ich spostrzeżenia. Z tą wiedzą czytało się już lepiej i ze strony na stronę lektura coraz bardziej wciągała!

O czym jest ta powieść? Gdybym miała określić to jednym słowem – chodzi tu o współpracę. Taką, jakby połączyć siły Ronaldo, Messiego, Lewandowskiego, Mbappè i Bellinghama przeciwko najlepszemu bramkarzowi świata. Piątka atakujących musi walczyć, żeby zdobyć bramkę. Jak wiemy strzelenie bramki najlepszemu bramkarzowi nie jest takie łatwe. Podobnie jest w powieści - 5 kłamców, zabójców próbuje współpracować, żeby zabić króla. Dlaczego chcą jego śmierci? Każdy ma ku temu inny powód. Na swojej drodze napotykają różne niebezpieczeństwa: piratów czy ludożerne ptaszyska. Uda im się wyjść z tego cało i zabić króla?

Podkreślę to, co autorka na pierwszych stronach. W książce występuje dużo przemocy, śmierci, myśli samobójczych, krwi, alkoholu, środków nieodpowiednich czy też seksu, więc JEŚLI UWAŻASZ, ŻE NIE MASZ ODPOWIEDNIEJ PSYCHIKI DO PRZECZYTANIA TEJ KSIĄŻKI, ODPUŚĆ JĄ SOBIE DLA SWOJEGO ZDROWIA!!!
Jednak, jeśli uwielbiasz mroczne elementy, nie boisz się wymienionych wyżej rzeczy, jest to książka idealna dla Ciebie!

Usiądź wygodnie, przygotuj coś do picia i relaksuj się, czytając tę niesamowitą opowieść o trudach, nadziejach i - przede wszystkim - WSPÓŁPRACY!

S.P.
 
 
 
 
 
 
 
 
Książka wydana przez
 

 

 

 


Komentarze