Robaki w ścianie - Hanna Szczukowska-Białys - recenzja
Hanna Szczukowska-Białys to urodzona w 1986 roku, doktor nauk rolniczych w specjalności zootechnika, absolwentka Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz UE Erasmus w Erciyes University w Kayseri. Od 2015 roku pracowała jako szef projektu w przemyśle ciężkim branży motoryzacyjnej, a od 2022 roku lider projektu w korporacji IT. „Robaki w ścianie” to jej debiutancka powieść.

Historia rozpoczyna się od dziewczyny, która na spacerze z psem znajduje w lesie ciało zmarłego mężczyzny. A raczej brutalnie zamordowanego. Sprawę przejmuję detektyw Marek Bondys - główny bohater utworu. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, gdy odnajdują kolejne ciało. Podejrzenia spadają na seryjnego mordercę, prasa okrzykuje policję nieudolną, a poszlaki przestają się łączyć. Czy pomysłowy Bondys rozwiążę zagadkę? Co było motywem mordercy? Jakie jeszcze robaki wyjdą ze ścian, podczas odkrywania „desek” bydgoskich rodzin? Tego dowiecie się po przeczytaniu tej ekscytującej opowieści.

Książka w żaden sposób mnie nie zawiodła. Dokładne opisy Bydgoszczy lat 90 - w której mieszkam, dobrze wykorzystana wiedza psychologiczna i detektywistyczna, świetnie wykreowane postacie, a przede wszystkim: CUDOWNIE PRZEMYŚLANA ZAGADKA. Rozpoczynając czytanie nie sądziłam, że dostanę tak rozgałęzioną opowieść. Chciałabym też wyróżnić dużą ilość bohaterów i wątków, które zawsze są przemyślane i w idealny sposób dopełniają całą historię. Podobały mi się także dialogi, w których każda postać miała osobny styl mówienia, używane słowa i frazesy, tak, że wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Chciałabym móc poznać Marka Bondysa, bo wiem, że mogłabym się od niego wiele nauczyć. Książkę polecam wszystkim oprócz osobom, które boją się robaków.

 

 

 

N.K.

 

 

 

 

Książka wydana przez

 


 

Komentarze