Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego - Richard Taylor - recenzja
Dlaczego ludzie zabiją? Co wpływa na człowieka, że robi on coś tak okrutnego?

Takie pytania nurtują ludzi od pokoleń i choć nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, ale da się wytłumaczyć mechanizm ludzkiej psychiki, która na to wpływa. Taką próbę poczynił psychiatra sądowy Richard Taylor. Ma za sobą aż 26 lat praktyki klinicznej. Jego ogromne doświadczenie pozwoliło mu dogłębnie poznać specyfikę działania ludzkiego umysłu. W swojej praktyce miał do czynienia z wieloma sprawami dotyczącymi morderstw.

Książka pt. „Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego" to próba odpowiedzenia na pytanie, poparta wieloma przykładami z pracy autora. Tekst został podzielony na wiele rozdziałów, ułatwiając w ten sposób czytelnikowi zrozumienie i rozróżnienie spraw. Lektura, gdyby nie całe mnóstwo odnośników i nic niewnoszących faktów z życia autora byłaby zaprawdę wyjątkowo interesująca oraz zwyczajnie krótsza. Gdy czytam bowiem o terroryzmie czy zabójstwach na tle seksualnym nie mam potrzeby wiedzieć jaką kawę i o której dokładnie godzinie pił Richard Taylor, to samo tyczy się przygotowanych przez niego kanapek dla dzieci czy całej reszty zbędnych, zapychających informacji. Treści związane ze sprawami morderstw czy procesie, w którym brał udział, są oczywiście interesujące, ma za sobą aż 26 lat praktyki klinicznej. Jego ogromne doświadczenie pozwoliło mu dogłębnie poznać specyfikę działania ludzkiego umysłu. W swojej praktyce miał do czynienia z wieloma sprawami dotyczącymi morderstw, jednak przestrzegam, że książka nadaje się jedynie dla osób o mocnych nerwach. Autor z ogromną precyzją przedstawia fakty odnośnie do mechanizmu zachodzącego w mózgu morderców oraz samych poszkodowanych. Poświęca także dużo czasu na opis wpływu dzieciństwa na resztę życia.

Książkę polecam z powodu ciekawego tematu oraz sporej ilości argumentów przemawiających na korzyść autora. Jednak raczej nie wrócę już do tej lektury, wiedząc, że tego typu książek jest jeszcze zasadniczo wiele na rynku, a ograniczanie swojej wiedzy w tej dziedzinie byłoby uwłaczające.


                                                                                                                                                                           M.G.Książka wydana przez Wydawnictwo Feeria Science

Komentarze