Kiedy ptaki powrócą - Fernando Aramburu - recenzja

„Kiedy ptaki powrócą" to jedna z bestsellerowej partii autorstwa Fernanda Aramburu. Co ciekawego można powiedzieć o tym człowieku? – bardzo dużo rzeczy! Jest to hiszpański pisarz, który został wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość! W 2017 roku otrzymał prestiżową National Prize for Literature za powieść Partia. Takie nagrody to marzenie niejednej osoby! Napisał wiele różnych i ciekawych książek! Ta, o której chciałabym wspomnieć dzisiaj, nosi tytuł „Kiedy ptaki powrócą".

W pierwszej chwili, po przeczytaniu tytułu myślałam, że będzie to jakaś książka o przyrodzie, np. o odlotach różnych ptaków na zimę do ciepłych krajów z wyczekiwaniem na ich powrót.

Jednak zamysł okazał się zupełnie inny.

Głównym bohaterem jest Toni, nauczyciel. Poznajemy go jako introwertyka, widzącego tylko szarość na świecie - powiesz pewnie: „to typowe na dzisiejsze czasy” - racja, powiedziałabym: totalnie tak samo! Na świecie w tych czasach jest bardzo dużo introwertyków. Jednak nie każdy wyznacza sobie datę śmierci. Toni wyznaczył tę datę za okrągły rok.

Przez to, że ma wyznaczony czas egzystencji, postanawia do dnia śmierci codziennie objaśniać powody tej decyzji. W naszych czasach możemy powiedzieć, że napisał list samobójczy. Wolał oddać swoje emocje kawałkowi papieru, niż iść do psychologa i porozmawiać z nim o tym.

W swojej kronice opisuje nawet najbardziej intymne momenty życia. Pisze też o rodzicach, znienawidzonym bracie, o swojej byłej żonie, o synu Nikicie, z którym są same problemy, o przyjacielu z dzieciństwa oraz o Pepie, suczce, której jest niezwykle oddany.

Czy znajdzie on jakieś powody, żeby tę decyzję zmienić? Tak! Kiedy? Gdy spotka dawną znajomą. Czy ma ona na niego jakiś wpływ?

Książka zaciekawiła mnie od razu po otwarciu. Bardzo intrygującym fragmentem jest sam spis treści. Powiecie: dlaczego? Każdy rozdział jest nazwany innym miesiącem. Od sierpnia do lipca. Nigdy wcześniej nie widziałam takiego spisu treści i już po tym wiedziałam, że będzie to ciekawa powieść o historii życia.

Czy życie jest ważne? Oczywiście, że tak. Powinniśmy żyć i walczyć o nie. Omawiana historia idealnie to ukazuje.

Serdecznie zachęcam do przeczytania! Zrób herbatę, usiądź wygodnie na fotelu i czytaj! Na pewno wciągniesz się w lekturę!S.P.


Książka wydana przezKomentarze