Dziennik Anne Frank - recenzja
Książka pt. „Dziennik Anne Frank" to zwyczajnie zapisy z prowadzonego dziennika dziewczyny. Anne to żydowska dziewczyna, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie. Po przejęciu władzy w Niemczech przez Hitlera przeniosła się w 1934 wraz z rodziną do Amsterdamu, gdzie miały panować lepsze warunki dla dalszego rozwoju rodziny. Prześladowania Żydów dotarły również do Holandii wraz z napaścią Niemiec na ten kraj w maju 1940. Anne i jej starsza siostra Margot Betti musiały przerwać naukę w szkole Montessori i przenieść się do liceum żydowskiego.

W dzienniku znajdziemy odczucia dziewczynki odnośnie do panującej sytuacji politycznej wraz ze wpisami o decyzjach określającymi postępowania z Żydami. Anne opisywała relacje pomiędzy nią a siostrą oraz znajomymi w szkole. Po czasie gdy ich życie zmieniło się w ukrywaniu się w oficynie - tak nazwano ich kryjówkę, opisywała ludzi oraz to, co robiła w wolnych chwilach - o nauce i zabawach. Znajdziemy także informacje co jedli oraz w jakich porcjach ukrywający się w pracowni ojca Żydzi.

Tytułowy dziennik Anne dostała na swoje 13 urodziny i od tego czasu zaczęła systematycznie opisywać ważne dla niej rzeczy. Wpisy są pełne emocji, czytelnik z czasem widzi jakie zmiany zaszły w psychice dziewczynki, widzi jak dojrzewa i poznaje świat z książek, ponieważ inaczej jej nie dano.

Pamiętnik Anne, przechowany przez Holenderkę Miep Gies, jedną z osób zaangażowanych w pomoc rodzinie Franków, został opublikowany po raz pierwszy przez ojca dziewczynki w 1947. W kolejnych latach historię Anne przetłumaczono na 30 języków oraz przeniesiono na ekran. Dom, gdzie Frankowie ukrywali się przez dwa lata, zamieniono w muzeum. Pierwsze wydanie pamiętnika nie było kompletne, zostało opracowane przez Ottona Franka.

Serdecznie polecam wszystkim czytelnikom. Książka nie zawiera drastycznych opisów. Można wiele wywnioskować po takiej historii.

M.G.

Książka wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont

Komentarze