Generał i panna - Daphne du Maurier - recenzja

Daphne du Maurier, to angielska pisarka pochodząca z arystokratycznej rodziny, tworząca powieści nieszablonowe, które ciężko zakwalifikować do jednego gatunku literackiego. Utwory łączą w sobie grozę, psychologię, romans i thriller. Jest autorką powieści „Rebeka”, która została sfilmowana m.in. w 2020 r. przez popularną platformę.

W pierwszym momencie można spodziewać się, typowego romansu przeplecionego chwilami grozy spowodowanymi sytuacją polityczną w XVII wieku w Anglii, jednak „Generał i panna" to wielowymiarowa i trudna powieść w stylu gotyckim, prezentująca historię losów miłości panny Honor Harris i Sir Richarda Grenville'a. Autorka w sposób bardzo dokładny przedstawia czas wojny domowej, który nie sprzyja bohaterom, napiętnowany grozą, strachem i walką o przyszłość. Opowieść rozwija się bardzo powoli, wydaje się monotonna, zostaje przedstawionych wiele postaci, aby wychwycić relacje pomiędzy nimi, należy czytać w szczególnym skupieniu. Wyczerpujące opisy zachwycającej i nietuzinkowej fauny i flory umożliwiają stworzenie w wyobraźni bardzo dokładnej wizualizacji otoczenia towarzyszącego akcji. Jednak, w pewnym momencie wydarzenia następujące po sobie przyspieszają i z napięciem czyta się kolejne rozdziały.

Honor Harris to silna kobieta pochodzi z bogatej rodziny. Jest niepełnosprawna na skutek wypadku, któremu uległa w młodości. Wierna w miłości i przekonaniach. Odrzuca uczucia, twierdząc, że osoba z problemami zdrowotnymi nie zasługuje na miłość. 
Richard Grenville - szorstki, stanowczy i niesprawiedliwy generał w wojsku królewskim. Nigdy nie zapomina wyrządzonej krzywdy i mści się na wrogach. Jest złym ojcem, pomimo wielkiej miłości, którą darzy Honor, jest niewierny, romansuje z innymi. Zarys psychologiczny bohaterów pozwala poznać każdą postać, co umożliwia zrozumienie zachowania i podejmowanych decyzji. W przypadku tych dwojga, osiągnięcie spokoju jest trudne, a na przeszkodzie do szczęścia stoi wojna domowa i duma bohaterki...

Czy łatwo można zrezygnować z prawdziwego uczucia? Jakie tajemnice kryje w sobie dwór w Menabilly? I jak wyglądało życie w czasach wojny domowej w Anglii?

Książka łączy autentyczne wydarzenia i postacie, z fikcją literacką.
Wyszukani bohaterowie.
Romans inny niż wszystkie.
Doskonała lekcja historii.

P.R.Książka wydana przez

Komentarze