Śladami Szeli, czyli diabły polskie - Piotr Korczyński - recenzja
Jeśli chcecie poczytać „coś z dreszczykiem”, a jednocześnie opartego na faktach, sięgnijcie po książkę Piotra Korczyńskiego. To publicysta i historyk, a zawodowo zajmuje się dziennikarstwem i regularnie publikuje w czasopismach historycznych. Zainteresowania te widać w książce 
Śladami Szeli, czyli diabły polskie.

Książka może wywołać dreszcz emocji u czytelnika, gdyż zawiera opowieści o postaciach i wydarzeniach pełnych tajemnic, niesamowitości, a także zbrodni. Już pierwszy rozdział wciąga do lektury, gdyż przypomina słynną przed wiekami Elżbietę Batory znaną jako „Krwawa Hrabina”. Siostrzenica polskiego króla miała podobno kąpać się we krwi młodych dziewic, aby zachować wieczną młodość. Autor próbuje zweryfikować autentyczność różnych szczegółów tej historii, sięgając do konkretnych źródeł. Kolejne rozdziały są równie (jeśli nie bardziej!) ciekawe, więc na pewno warto sięgnąć po tę książkę.

Autor chce nam wytłumaczyć, skąd pochodzą różne, często mrożące krew w żyłach opowieści, co mają uświadomić oraz jak doszło do tego, że jakaś plotka przerodziła się w długotrwałą opowieść, w którą do dziś wierzą niektórzy ludzie.

Pisarz opiera się w głównej mierze na faktach, przytacza ogromną ilość historii znanych, jak i również tych zapomnianych. Zawiera każdy szczegół, aby móc sobie jak najlepiej zobrazować, dlaczego dana legenda powstała. W książce zostały zawarte grafiki, które umilą nam zapoznawanie się z jej treścią.

Książka na pewno zadowoli czytelników interesujących się historią oraz pragnących zatracić się w dawnych ludowych czasach.

Jest to niezwykła książka, która odpowie nam na większość pytań dotyczących legend, a szczególnie ich pochodzenia. Jednakże ostrzegam, że nie jest ona łatwa w odbiorze, ale czasami warto się zmierzyć z takimi książkami.Iga OdyaKsiążka wydana przezKomentarze