Cmentarz w Wenecji - Matteo Strukul - recenzja

Chciałabym przedstawić powieść Matteo Strukula o tytule 
Cmentarz w Wenecji”. Pisarz urodził się w 1973 roku w Padwie. Ukończył prawo i obronił doktorat z zakresu prawa europejskiego. Jest autorem powieści historycznych oraz fantasy, a także komiksów; jego książki przełożono na dziewięć języków, a pierwszy tom sagi o dynastii Medyceuszy został wyróżniony Premio Bancarella 2017. Autor dzieli czas między Padwę, Berlin i Transylwanię, jest również dyrektorem artystycznym festiwalu powieści historycznych Chronicae.

Akcja rozgrywa się w XVIII wieku, podczas epidemii czarnej ospy. Pewnego dnia z mętnych wód Rio de Medicanti zostają wyłowione zwłoki kobiety – nie byle jakiej – była to bowiem dość bogata patrycjuszka. Jednak nie jest to zwyczajne morderstwo. Dlaczego? Normalna zbrodnia kojarzy nam się z ciosami nożem, strzałem z pistoletu, uduszeniem lub - skoro bohaterka została wyłowiona – utopieniem. Tutaj było inaczej. Czy normalny morderca rozciąłby klatkę piersiową i wyjął serce? – tak właśnie było w przypadku tej kobiety. Uwierzylibyście, gdybym powiedziała, że pierwszym podejrzanym jest malarz? Osoba, która prowadzi spokojne życie? Artysta? Ja bym nie uwierzyła. Co jest powodem tych podejrzeń? Giovanni Antonio Canal zinterpretował na obrazie miejsce zbrodni. Czy w takiej sytuacji miał on coś wspólnego z morderstwem? Może to zwykła wizja twórcza i 
totalny przypadek"? Jednak, jeśli byłby to przypadek, przerażony opuściłby Pałac Dożów? Jego przerażenie budzi kontrowersje... Czy naprawdę malarz mógłby zabić?

Według mnie jest to książka zdecydowanie godna polecenia! Uwielbiam akcję, którą tutaj poczułam od przeczytania pierwszej kartki. Zwłaszcza zaciekawił mnie moment, gdy okazało się, że martwa kobieta ma wycięte serce. W końcu - w jakim celu komuś jest ono potrzebne? Moja pierwsza myśl: chęć zarobku na organach. Jak każdy wie, sprzedaż ich to duży zysk. Czy właśnie taki był cel mordercy? Zachęcam serdecznie do lektury! Dowiesz się, w jakim celu wszystko się wydarzyło!S.P.

Książka wydana przezKomentarze