Żadna droga nie będzie długa. O przyjaźni - José Tolentino Mendonça - recenzja

José Tolentino Mendonça jest portugalskim kardynałem kościoła rzymskokatolickiego. Ma także wiele innych ciekawych zawodów takich jak: teolog, archiwista, bibliotekarz i najważniejsze - pisarz. Posiada mnóstwo zasług w poezji, esejach, czy sztuce teatralnej. Właśnie w tym roku wydał książkę pt. „Żadna droga nie będzie długa. O przyjaźni".

Jest to typowo religijna książka, w której autor łączy słowo Boże, wiarę chrześcijańską oraz poezję i porównuje je do spraw życia codziennego. „Żadna droga nie będzie długa..." to utwór zagłębiający się w sensie przyjaźni i miłości nie tylko do Boga, ale także do bliźniego. José Tolentino podkreśla, iż w obecnych czasach wiele osób myli pojęcie owej miłości i przyjaźni na każdej płaszczyźnie. Na tym skupia się jego książka. Koncentruje się przede wszystkim na problematyce wiary chrześcijańskiej, pokazując, że Bóg oczekuje od nas innego spojrzenia na miłość. Nie powinno być ono powierzchowne.

Autor przez cały utwór mocno skupia się na roli przyjaźni w religii oraz w naszym życiu. Każdy rozdział książki pozostawia czytelnika z wieloma refleksjami, w szczególności na temat szacunku dla bliźniego. W pierwszej części utworu ukazuje dziewięć przykładów biblijnych przyjaźni, obrazując, ich odmienny charakter.

Jednakże w całym utworze najbardziej spodobał mi się fragment, w którym twórca podkreśla, jak należy zachowywać się w przyjaźni z kimś i czego należy unikać. Co więcej, aby urozmaicić lekturę, w każdym z takich przykładów jest zacytowany jakiś tytuł bądź fragment innej książki, która go obrazuje.

Jeśli chodzi o styl pisania José Tolentino, to nie jest on ani prosty, ani trudny. Momentami trzeba się mocniej skupić, aby zrozumieć faktyczny sens jakiegoś zdania, ale uważam, że książkę mogą czytać zarówno osoby dorosłe, jak i nastolatkowie. Książka wyróżnia się na tle dzisiejszej literatury, bo język w niej zawarty nieco odbiega od typowych współczesnych utworów. Moim zdaniem jest to duży atut. Plusem jest właśnie ta unikatowość, ale także pomysłowe dobranie różnorodnych dzieł oraz świeże spojrzenie na miłość i przyjaźń.

Podsumowując, jest to książka typowo religijna i zdecydowanie najbardziej spodoba się osobom wierzącym. Oczywiście niewykluczone jest, że osobom niewierzącym także ta lektura przypadnie do gustu. Tak jak wcześniej wspomniałam, zmusza ona do refleksji i mocnego zastanowienia się nad swoim postępowaniem w relacjach międzyludzkich.


H.L.


Książka wydana przez

Komentarze