Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy - Marek Węcowski - recenzja
Marek Węcowski jest polskim historykiem, badaczem dziejów antycznych, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Warszawskiego i zarazem autorem kilku książek o tematyce historycznej. W swojej pisarskiej działalności skupia się na cywilizacji starożytnych Greków.

Książka pt. „Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy” to nic innego jak powieść historyczna. Autor w przystępny sposób przedstawia czytelnikowi, najpierw kulturę, a w dalszej części politykę charakterystyczną dla tamtejszej cywilizacji. Opis kultury greckiej obfituje w ciekawostki, o których nie dowiemy się z podręcznika szkolnego czy z lekcji historii. Trzeba sięgnąć nieco głębiej. Dotyczą one nie tylko tematów mocno przyziemnych jak rozrywka, towarzyskie spotkania czy codzienne aktywności. Dzięki tej książce możemy także, dowiedzieć się jak Helleni postrzegali, np. pojęcie czasu, światła, a nawet zrozumieć ich mentalność. Bo poniekąd o to właśnie chodzi. O zrozumienie, jakimi wartościami kierowali się starożytni Grecy, co było dla nich ważne i co sprawiło, że historia potoczyła się tak, a nie inaczej. Wiedząc to łatwiej przejść do polityki, do sławnej ateńskiej demokracji, której historyk również poświęca sporo miejsca w swojej książce.

Wydarzenia ostatnich lat: pandemia koronawirusa, cierpienia uchodźców, wojna w Ukrainie, skłoniły autora do refleksji i w konsekwencji napisania tej książki. Pokazuje on nam podobieństwa problemów współczesnych do problemów, z jakimi zmagali się starożytni i które wbrew pozorom wciąż są aktualne. Teksty antycznych filozofów, polityków, poetów nabierają tutaj nowego znaczenia.

Z przyjemnością czytałam tę książkę. Język jest prosty, co znacznie ułatwia czytanie i jednocześnie przybliża nam wydarzenia, o których mowa. Nie jest nadmiernie przesycona datami, trudnymi nazwiskami, których po przeczytaniu czytelnik nie zapamięta. Osobiście, dzięki niej, zmieniłam nieco postrzeganie świata antycznego, jako coś bardzo odległego i nieistotnego dla teraźniejszości.

„Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy” to powieść odpowiednia dla wielu osób. Zarówno dla tych, którzy bez już przyswojonej wiedzy, chcą na świeżo wejść w świat starożytnych Greków, ale i dla tych, którzy chcą swoją wiedzę poszerzyć, jeszcze lepiej poznać realia tamtych czasów.


M.R.
Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze