Bogobóczyni - Hannah Kaner - recenzja
Bogobójczyni" to debiut fantasty Hannah Kaner. Piękna okładka z motywami leśnymi przykuwa uwagę i przenosi do pięknej oraz dzikiej rzeczywistości, która kryje się w opowieści. Świat przedstawiony w tekście zachwyca, przeraża, jest nieprzewidywalny. Król zakazuje ludziom wiary i kultu bogów, którzy w przeszłości z chciwości wymagali ofiar i doprowadzili do wojny. Jednak czy można ludziom odebrać tak ważny element życia? Czy sam funkcjonuje bez wsparcia bóstw? Ile czasu dzieli ludzi od kolejnej wojny?

Postacie są wykreowane w sposób głęboko przemyślany, ich wygląd, sposób zachowania i psychika to niesamowite połączenie pozwalające na bliskie poznanie, zrozumienie i wyobrażenie osób przedstawionych w utworze. Tytułowa bohaterka to zdeterminowana, odważna i pełna pasji kobieta. Życie Kissen nauczyło ją walki, podstępu, a także podejmowania trudnych decyzji. Twardo stąpa po ziemi i jest realistką, ma nadzwyczajnie rozwiniętą czujność, przez co zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły otaczającej rzeczywistości. Elogast rycerz-piekarz, oddany przyjaciel króla. Po wojnie z bogami zaprzestał walki i prowadził spokojne życie na wsi. Inara Craier to dziewczynka, której istnienie było ukryte przed światem, w tajemniczy sposób przywiązana do Skediego - bożka niewinnych kłamstewek, odkrywa świat kryjący przed nią wiele mrocznych tajemnic. Każdy z bohaterów ma do wypełnienia osobistą misję, spotykają się na jednej trasie pielgrzymki do zrujnowanego wojną miasta Blenraden, gdzie pozostali ostatni dzicy bogowie. Co jest powodem podróży bohaterów? Jakie przeszkody napotkają na swojej drodze? Czy umiejętności i odwaga wystarczą, aby dotrzeć do celu? Czy uczestnicy pielgrzymki mogą zaufać sobie nawzajem? Czy osoba zdolna do usuwania nadprzyrodzonych sił może być opiekuńcza i delikatna?

W książce zawarte są piękne i niebezpieczne elementy, fabuła jest zaskakująca. Od pierwszych zdań można się zatracić. Intryguje, napędza chęć poznania następnych elementów budujących historię. W bardzo korzystny sposób jest przedstawiona treść, którą czytelnik poznaje z perspektywy wielu bohaterów. Ciężko jest przewidzieć kolejny zwrot akcji. Fantasty niej jest moim ulubionym gatunkiem, jednak ta książka mnie zachwyciła i z wielką niecierpliwością będę czekać na drugi tom.

P.R.


Książka wydana przez WydawnictwoKomentarze