Pelé - Stéphane Cohen - recenzja

 


Książka o człowieku zasługującym na miano wirtuoza futbolu okazała się ciekawą opowieścią, mimo że jest dość grubym tomem. Można prześledzić losy życiowe jednego z najlepszych i najciekawszych piłkarzy, właściwie jedną z legend sportu. Tekst wzbogacają fotografie z życia futbolisty włączane do kolejnych rozdziałów. A miłośnicy wszelkich statystyk znajdą sporo stron z tabelami i danymi wyliczającymi m.in. ilość meczów i goli. Fani piłki nożnej na pewno spędzą nad nimi wiele chwil, gdyż zestawienia są bardzo ciekawe.

Pelé, jako jedyny futbolista w historii, trzykrotnie sięgnął po mistrzostwo świata w piłce nożnej, a przez większość znawców i kibiców był uznawany za najlepszego piłkarza XX wieku. Niestety, jego kariera rozwijała się w „czasach przedinternetowych”, więc mnóstwo jego świetnych zagrań nie zostało nagranych, dlatego młodsi kibice nie mogą w pełni docenić mistrza.

Autor przedstawia życie Edsona Arantesa do Nascimento poczynając o dzieciństwa w prowincjonalnej miejscowości w stanie Minas Gerais. Pele był synem piłkarza, jego talent rozwijał się szybko, więc już od 15. roku życia zaczął być podziwiany przez kibiców. Szybko stał się gwiazdą, a jako nastolatek błyszczał na mistrzostwach świata w 1958 roku. Od tego czasu stał się jednym z  najważniejszych graczy ekipy Brazylii.

Książka prezentuje także bardzo ciekawe epizody z życia prywatnego Pelego. Nie było ono wypełnione skandalami ujawnianymi na pierwszych stronach gazet, ale Autor biografii przywołuje wiele trudnych chwil z życia piłkarza. Są wśród nich śmierć córki, kłopoty syna zamieszanego w działalność handlarzy narkotykami, problemy podatkowe czy ukrywane romanse. Dzięki temu poznajemy także zwykłą, ludzką twarz światowej gwiazdy, a książka może wciągnąć również tych czytelników, dla których piłka nożna nie jest najważniejszą dziedziną życia.

Ogólnie biorąc, mimo elementów biograficznych o wydźwięku negatywnym, z książki wyłania się postać Pelego jako człowieka dobrego, o ciepłym sercu, starającego się zrobić dużo dla innych ludzi i dla swojego kraju. Warto poznać biografię jednego z najciekawszych sportowców XX wieku.


Z.J.
Książka wydana przezKomentarze