Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz - Lisa See - recenzja
Powieść amerykańskiej pisarki pochodzenia chińskiego. W swoich powieściach często ukazuje chińską kulturę, widzianą i odczuwaną przez kobiety. Laureatki wielu nagród organizacji amerykańsko-chińskich.

Książka pt. „Kwiat śniegu i sekretny wachlarz” to długa historia dziewczyny pochodzenia chińskiego, przedstawiona w formie opowieści. Autorka nie skąpi szczegółów, dlatego książka zaczyna się od dzieciństwa młodej bohaterki, pełnego bólu i posłuszeństwa a kończy się, gdy jest już w wieku odpoczynku.
Dokładnie przedstawiona jest stara tradycja krępowania stóp dzieciom oraz tworzenie związku laotang, czyli nabytej siostrzanej miłości. Miała ona łączyć kobiety do śmierci i zobowiązywać je do wzajemnej pomocy i wsparcia. Tytułowy kwiat śniegu to właśnie laotang głównej postaci od najmłodszych lat. Sekretny wachlarz to sposób przekazywania i zapisywania informacji w języku kobiet (nu shu). Dzięki tego typu wiadomościom książka jest świetnym źródłem wiedzy na temat kultury i tradycji. Zawarte są także opisy faktycznych wydarzeń historycznych czy nastawienie populacji do prowadzonej polityki przez władze w kraju. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o życiu, czyli odkrywaniu wiary, kultury pełnej zakazów i nakazów oraz różnych czynników wpływających na resztę życia. Od tego zależy miejsce zamieszkania, status rodziny czy przyszłości dzieci. Bohaterka opowiada także o swojej rodzinie, dużą uwagę przykłada do matki, która latami miała ją za tak zwaną gorszą. W momencie, gdy kobieta wyszła za mąż, w systemie stała się ważniejsza od niej. W końcu utraciły kontakt, aż do śmierci.

Polecam przeczytać, chociażby ze względu na skomplikowaną, lecz unikatową kulturę. Bardzo dobrze napisana końcówka wzrusza oraz zaspokaja ciekawość czytelnika.


M.G.

Książka wydana przez Wydawnictwo Świat Książki


Komentarze