Króliki Pana Boga - Grzegorz Kozera - recenzja

 


Jest to książka dedykowana czytelnikom, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę o okresie drugiej wojny światowej oraz bezpośrednio po jej zakończeniu. Niemniej jednak, Króliki Pana Boga" nie ograniczają się wyłącznie do tej grupy odbiorców. Ta powieść zasługuje na uwagę każdego, kto chce lepiej zrozumieć, co naprawdę działo się po pokonaniu nazistowskich Niemiec.

Akcja książki rozgrywa się tuż po zakończeniu II wojny światowej i opowiada historię trzech rozbitków - Adama, Haliny i Honzy - próbujących dotrzeć do Polski. Niestety, zadanie to nie jest takie proste, gdyż wielu ludzi nie potrafi przyswoić sobie faktu zakończenia wojny, co skutkuje brakiem zrozumienia i gotowością do najgorszych aktów przemocy. Dlatego fabuła bywa urozmaicona - czasami dzieje się wiele w określonym fragmencie historii, a innym razem jest spokojnie. Książka ta potrafi wywołać łzy, gniew i pytanie 
Dlaczego oni?" .

Grzegorz Kozera
posługuje się bardzo klarownym językiem, co umożliwia łatwe zrozumienie zdarzeń. Różnorodność zwrotów akcji sprawia, że fabuła nie nudzi, a czytelnik łatwo może wczuć się w czasy, które przeżywają bohaterowie. Szczególnie godne uwagi jest to, że książka skłania do refleksji nad własnym postępowaniem w sytuacjach podobnych do tych, w jakich znaleźli się Adam, Honza i Halina.

Autor porusza wiele ważnych motywów takich jak wojna, a także odwaga, miłość, odpowiedzialność i lojalność. Ukazuje reakcje ludzi oraz przedstawia system pomocy i działania bezpośrednio po wojnie. Bohaterowie dzielą się własnymi przeżyciami z tego okresu. Jednak czytelnik może być zaskoczony postawą niektórych postaci. Dlatego najważniejsze staje się zachowanie człowieczeństwa.

Podsumowując, uważam, że książka zasługuje na polecenie. Złożona fabuła, fascynująca historia i interesujący bohaterowie potrafią wpłynąć na nasze postrzeganie świata. Przypomina nam o ważności bliskich, których możemy stracić, wywołuje łzy i mieszane uczucia. Dotychczas nie zwracałam uwagi na to, co działo się po pokonaniu Niemiec, ale dzięki Grzegorzowi Kozerze, skupiłam się na tym istotnym aspekcie historii.Iga O.Książka wydana przezKomentarze