I nie było już nikogo - Agatha Christie - recenzja
Książka pt. „I nie było już nikogo" jest autorstwa Agathe Christie - brytyjskiej autorki powieści kryminalnych i obyczajowych. Wydała ona ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Kilka z powieści doczekało się także ekranizacji, niedawno premierę miał film „Duchy w Wenecji” czyli adaptacja książki 
Wigilia Wszystkich Świętych.

„I nie było już nikogo" jest to świetny kryminał pełny zagadek i tajemniczości, trzymający w napięciu do ostatnich stron. W porównaniu do innych książek autorki nie występuje tutaj detektyw Poirot. Morderca znajduje się w grupie bohaterów, którzy utknęli w willi na wyspie, bez kontaktu z innymi. Kolejność zbrodni opisana jest w starej rymowance znajdujące się na ścianie, w każdym pokoju gości. Przyjemnością więc dla czytelnika staje się zgadywanie o kim mowa w danej zwrotce.

Uczestnicy wyjazdu od początku są nieświadomi dalszych wydarzeń, każdy z nich dostał osobne zaproszenie na spędzenie czasu z gospodarzem w celu odpoczynku. Okazuje się, jednak że do willi zaproszono więcej nieznanych sobie osób. Dowiadujemy się, że nieznany kupiec nabył posiadłość, lecz nikt nie wie, kim jest i gdzie się znajduje. W międzyczasie rozszalała się burza na morzu, która uniemożliwia powrót na ląd lub jakąkolwiek próbę skontaktowania się z innymi ludźmi. Sprawia to, że od samego początku goście nie czują się bezpiecznie i pragną opuścić posiadłość. Sytuacja, w której się znaleźli zmusiła ich do współpracy w ujęciu mordercy, co sprawia, że więzi między wybrańcami się zacieśniają.

Serdecznie polecam książkę każdemu, a zwłaszcza fanom kryminałów czy rozwiązywania zagadek. Brak tutaj drastycznych opisów scen zbrodni. Zakończenie zadziwia, zaskakuje oraz przede wszystkim tłumaczy wszystkie niejasności.

Osobiście uwielbiam twórczość Agathe Christie i uważam, że książka została dobrze dopracowana i nie pozostawia czytelnikowi zbędnych pytań na temat lektury.

 

 


M.G.
Książka wydana przez Wydawnictwo Dolnośląskie

Komentarze