Za wszelką cenę - Harlana Cobena - recenzja
Harlan Coben to amerykański pisarz. „Za wszelką cenę” nie jest jego pierwszą powieścią przetłumaczoną na język polski. Jego książki głównie wpadają w kategorię thrillerów. „Za wszelką cenę” również jest thrillerem. Opowiada nam historię mężczyzny o imieniu David Burroughs. David odsiaduje w więzieniu wyrok za rzekome zabójstwo swojego własnego syna. Mężczyzna nic nie pamięta z nocy, której wydarzyła się zbrodnia, do tego dowody na niego są zbyt solidne, by mógł się wybronić. Jednak po pięciu latach przychodzi do niego siostra jego byłej żony i pokazuje mu zdjęcie, które zmienia cały bieg dalszej historii.

Książka mocno skupia się na opisaniu uczuć głównych bohaterów, co pozwala czytelnikowi na prawdziwe przywiązanie się do nich oraz pozwala zrozumieć niektóre decyzje przez nich podjęte. Porusza też kwestię kłamstwa, które potrafi doprowadzić do prawdziwych tragedii i nieszczęścia. Język, jakim książka jest napisana, jest łatwy do zrozumienia i przyjemny. Dzięki temu cała lektura bardzo mocno wciąga, co sprawia, że można ją przeczytać w jeden wieczór.

Warto zwrócić uwagę na niezwykłe zwroty akcji zachodzące w fabule oraz momenty, które trzymają czytelnika w napięciu. Myślę, że to wyróżnia tę książkę oraz prostota, z jaką autor umie zauroczyć czytelnika i wciągnąć go by przeczytał powieść do końca.

Według mnie, osoby, która nigdy jeszcze nie spotkała się z twórczością Cobena, powieść ta na pewno zachęciła mnie do przeczytania innych jego książek. Nie sądzę jednak, że książka trafi do moich ulubionych lektur na jesienne wieczory, lecz książka ta na pewno przypadnie do gustu osobom, które dopiero wchodzą w cały świat thrillerów, ponieważ nie jest ona zbyt drastyczna oraz łatwo się ją czyta.

N.K.
Książka wydana przezKomentarze