Z powstania do Auschwitz - Nina Majewska-Brown - recenzja

„Z powstania do Auschwitz” to bestsellerowa powieść Niny Majewskiej-Brown. Jest to książka historyczna. Przedstawia czasy drugiej wojny światowej w tym głównie zaangażowanie młodzieży w Powstanie Warszawskie oraz bezwzględną politykę niemieckich władz.

Książka opowiada o przygotowaniach do planu „Burza”, przebiegu powstania, oraz tego, co się dzieje po nim. Zawiera wiele przykrych wspomnień i przedstawia wydarzenia okiem mieszkańców Warszawy tamtych czasów. Autorka ukazuje uczucia bohaterów. Początkowo nadzieję i zapał do stawiania się okupantowi, które stopniowo zostaje przyćmione strachem, niepewnością oraz bólem. Opisuje ból po stracie najbliższych oraz malejącą z każdym dniem nadzieję na powrót szczęśliwego, spokojnego życia. Jest również opisany pobyt w obozie przejściowym w Pruszkowie, a następnie pobyt w Auschwitz.

Książkę czyta się bardzo szybko i płynnie. Zawiera ona dużo przypisów, które są szczegółowo wyjaśnione na ostatnich stronach utworu. Jest również wiele ilustracji, a wszystkie miejsca, które się pojawiają, są przejrzyście opisane. Szczegółowo przedstawia trudne sytuacje w domach oraz na ulicach poruszają czytelnika. Pojawiają się również refleksje na temat życia lub Boga. W powieści zawarte są również autentyczne fragmenty z m.in. artykułów prasowych, przemówień radiowych, różnego rodzaju ogłoszeń czy rozkazów.

Osobiście książka mi się bardzo podobała i polecam ją osobom, które interesuje okres II wojny światowej. Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna odkrywać historię tamtego okresu, książka ta może bardzo dobrze wprowadzić go w ten temat.


W.G.


Książka wydana przez WydawnictwoKomentarze