Idąca - Samar Yazbek - recenzja
Samar Yazbek, wybitna autorka wielu utworów m.in. „Child of Heaven", z pochodzenia jest Syryjką, która relacjonowała w swoim książkach np. „Krzyżowym ogniu: Dzienniki z powstania syryjskiego", wybuch rewolucji w Syrii.

„Idąca” należąca do epiki, jest powieścią, wydaną w 2023 roku. Książka opowiada o losach dziewczynki, która dorasta w kraju, w którym trwa rewolucja, gdzie ludzie nieustannie giną, a jedyne co ogarnia myśli tych, co przeżywają prawdziwe piekło, jest to czy dożyją jutra.

Powieść pokazuje nam życie młodej i niedoświadczonej mieszkanki Syrii, która zostaje obarczona życiem w państwie, gdzie jej życie cały czas jest zagrożone. Książka podejmuje problemy egzystencjalne, lecz także problemy społeczeństwa ogarniętego konfliktem zbrojnym.

„Idącą” czyta się szybko i sprawnie, lecz zrozumienie tego, co autorka nam próbuje przekazać, może być czasami bardzo trudne. Książka intryguje tym, że tak młoda kobieta poradziła sobie ze zmieniającym się wokół niej światem. Oryginalne w tej książce jest to, że uchwyciła jak bardzo niszcząca jest rewolucja i wojna domowa, mimo tego, że w wielu książkach ten temat jest pomijany czy utracony gdzieś na rzecz innych wątków.

Bardzo spodobała mi się ta książka, ze względu na to, że nawet o najbardziej bolesnych historiach trzeba mówić po to, by nie powtarzać tych samych błędów. Wciągnęły mnie opowieści o przeżyciach „Idącej" ze względu na to, że emocje opisane przez Samar Yazbek są tak bardzo ludzkie i bardzo łatwo się z nimi utożsamiać.

Myślę, że ta książka powinna trafić w ręce tych ludzi, którzy poszukują swojego miejsca, czy do takich osób, które nie mogą usiedzieć na miejscu i cały czas są w ruchu. Człowiek, któremu zależy na emocjach, które wciągną go w powieść, powinien sięgnąć po „Idącą".


A.D.Książka wydana przez
Komentarze