Podróbka - Kirstin Chen - recenzjaKristin Chen to pisarka, która urodziła się i wychowała w Singapurze. Autorka obecnie mieszka w San Francisco. Jest absolwentką Emmerson College oraz Uniwersytetu w Stanford w zakresie creative writing. Jej opowiadania - między innymi „Zyzzva”, „Hobart” oraz „Pank” były nominowane do nagród Pushcart oraz Best New American Voices. Najbardziej znana czytelnikom dzięki bestsellerowej powieści „Sos sojowy dla początkujących".

Ava Wong zawsze grała bezpiecznie. Jako przestrzegająca reguł amerykańska prawniczka wiedzie idealne życie - ma męża, który jest uznanym chirurgiem, małego synka i śliczny dom. Jednak jej świat ukryty za tą pozorną perfekcyjnością zaczyna się walić: małżeństwo się rozpada, dyplom prawniczy od lat leży niewykorzystany, a napady złości synka doprowadzają ją na skraj załamania nerwowego. I niespodziewanie zjawia się Winnie Fang – po dwudziestu latach chce odnowić znajomość ze współlokatorką ze studiów. Tylko że po nieśmiałej dziewczynie, którą Ava niegdyś znała, nie ma już śladu. Winnie to teraz pewna siebie światowa kobieta, ociekająca luksusem, czego przykładem jest choćby niezwykle pożądana torba Birkin w klasycznym pomarańczowym kolorze.

Czego po takim czasie chce Winnie? Otóż kobieta uknuła kreatywny plan oparty na imporcie niemal perfekcyjnych podróbek luksusowych torebek i potrzebuje kogoś z amerykańskim paszportem, kto pomoże jej w prowadzeniu biznesu – i kogo nikt nigdy by nie podejrzewał o popełnienie przestępstwa. Dlatego idealnym kandydatem do tego zadania jest ktoś taki jak Ava.

Jednak jak wiadomo wszystko, co dobre, kiedyś się kończy, tak ich przekręt w końcu zostaje zauważony. Kto poniesie konsekwencje przynoszącego zyski, nielegalnego interesu? Czy Winnie zostawi Avę samą przeciwko wymiarowi sprawiedliwości? Czy kobiety połączy tak głęboka przyjaźń, że razem staną do walki o swoje lepsze jutro? A może w porę zaprzestaną swojej działalności i wrócą na spokojne tory?

Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi czytając tę, jakże ekskluzywną książkę, a przyznam szczerze, że warto. Przepełniona jest ona eleganckimi torebkami, wieloma tajemnicami i skomplikowanym azjatyckim rynkiem kosztownych podróbek. Zagłębiając się w treść lektury poznajemy złożoną psychologię ludzi chcących zdobywać jak najwięcej za jak najniższą cenę. Nie obchodzi ich fakt, że robią coś nielegalnego, zanika w nich sumienie.

Jak wiele człowiek jest w stanie poświęcić dla pozyskania większego majątku albo po prostu dla dobrej zabawy? Czy można być aż tak utalentowanym, że da się stworzyć obraz samego siebie z samych pozorów i kłamstw? Kto tak naprawdę okaże się tym „dobrym” a kto „złym” bohaterem?

Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po „Podróbkę”, która niejednym zaskoczy i obróci nasze spostrzeżenia o sto osiemdziesiąt stopni. Lekka, przewrotna i pełna przepychu oraz humoru powieść nie da nam spokoju, dopóki jej nie skończymy, a i po przeczytaniu pozostanie w nas niedosyt.

A.L.Książka wydana przez WydawnictwoKomentarze