To, czego nie mówię - Erin Steward - recenzja
„To, czego nie mówię" Erin Steward to emocjonująca opowieść o młodych ludziach zmagających się z brakiem akceptacji otoczenia, chorobami, presją dotyczącą spełnienia oczekiwań rodziny oraz problemami miłosnymi.

Główna bohaterka, Lily, znajduje swoją starszą siostrę, Alice, w kałuży krwi podczas próby samobójczej. Od tego momentu jej życie nie jest już takie samo. Dziewczyna nie radzi sobie w nowej sytuacji, a wydarzenia z pamiętnej nocy pozostawiają w niej trwały ślad i ogromną traumę, z którą nastolatka nie może sobie poradzić. Lily zdaje sobie jednak sprawę, że mimo ogromnego strachu i natrętnych myśli, nie wolno jej okazać słabości i dla dobra rodziny musi być silna. Sytuacja jednak ją przerasta - nastolatka sama zaczyna zmagać się z wewnętrznymi demonami, które sprawiają, że rozpada się od środka. Dodatkowo cały czas towarzyszy jej przekonanie, że nie jest wystarczająco dobra i dlatego ciągłe dążenie do perfekcjonizmu i związane z nim poczucie bezsilności, pogarszają jej stan z każdym dniem coraz bardziej. Lily zaczyna podejrzewać, że - podobnie jak siostra - ma problemy psychiczne.

W końcu Alice wraca z ośrodka terapeutycznego, ale ona również nie jest już tą samą osobą. Wszystko się zmienia i dlatego Lily nadal uważa, że tylko ona może uchronić rodzinę przed rozpadem. Wierzy, że jeśli będzie idealną córką, siostrą i uczennicą, sytuacja się poprawi. Z tego powodu tak mocno walczy o wygranie konkursu na projekt szkolny, który tworzy wraz z „artystycznym" chłopakiem z ośrodka, w którym przebywała jej siostra. I to właśnie Micah swoją cierpliwością oraz spojrzeniem na świat zaczyna zdobywać serce dziewczyny. Przy nim może ona być sobą, bo chłopak potrafi słuchać i nie ocenia jej.

Jak zakończy się historia Lily, Alice i Micah'a? Czy młodych ludzi uda się uratować przed nimi samymi? Czy odnajdą oni sens w dalszym życiu? Czy ta pełna bólu opowieść da choć odrobinę nadziei? Jeśli kiedykolwiek ktoś czuł się przytłoczony życiem i natrętnymi myślami to jest to książka, którą powinien przeczytać. To opowieść, która rozbija czytelnika do głębi, ale też pozwala pozbierać się na nowo i uwierzyć, że jutro też zaświeci słońce.

AHLKsiążka wydana przezKomentarze