Cecylia - Annie Garthwaite - recenzja
„Cecylia”
to debiutancka powieść angielskiej autorki Annie Garthwaite. Książka opowiada o wydarzeniach rozgrywających się w piętnastowiecznej Anglii w czasie trwającej tam wojny domowej zwanej wojną dwóch róż — walki o tron pomiędzy dwoma rodami: Lancasterami (mającymi w herbie czerwoną różę) oraz Yorkami (z białą różą w herbie). Historia ta została tu jednak przedstawiona z nieco innej perspektywy, niż można by się było spodziewać. Główną bohaterką jest bowiem Cecylia Neville — księżna Yorku, żona kandydata do tronu Ryszarda Neville, a nie sam książę.

Akcja rozpoczyna się od publicznej egzekucji Joanny D’Arc. Oglądająca ją Cecylia postanawia, iż nie może dopuścić, aby i ją spotkał taki los, dlatego musi zrobić wszystko żeby zapewnić sobie wygraną. Z tego też powodu, gdy król Henryk VI Lancaster coraz bardziej traci rozum, a jego małżonka Małgorzata zaczyna knuć przeciwko Yorkom, księżna Neville nie cofnie się przed niczym, aby ocalić angielską koronę i własną rodzinę. To początek licznych bitew, rozejmów, dyplomatycznych potyczek oraz dworskich intryg. Początek wojny, w której walczą kobiety.

Garthwaite z precyzją nawiązuje do wielu wydarzeń historycznych, ale nie zapomina także o własnych postaciach. Bohaterowie „Cecylii” to ludzie z krwi i kości. Nie są tylko sztywnymi marionetkami, które w jednym roku toczyły bitwę pod Ludlow, a w następnym pod Towton. To mężowie i żony, synowie oraz córki. Autorka nadała swoim postaciom charakteru, którego nie doświadczymy na kartach historii, co pozwala lepiej zrozumieć motywacje i decyzje bohaterów. Na szczególną uwagę zdecydowanie zasługuje Cecylia. To kobieta silna, dumna oraz utalentowana, ale zarazem wierna i kochająca, pragnąca dobra swojej rodziny.

Należy jednak pamiętać, iż książka ta nie jest rzetelnym źródłem informacji o wojnie dwóch róż. Chociaż po ilości faktów historycznych widać, ile autorka włożyła czasu i wysiłku w swoją pracę, nie możemy zapomnieć, że wiele wątków to przypuszczenia i interpretacje Annie. Niektórym osobom może to przeszkadzać, jednak z mojej perspektywy jest to wielka zaleta, ponieważ lektura była dzięki temu bardziej angażująca. Dlatego też mogę śmiało polecić „Cecylię” wszystkim, którzy mają ochotę na dobrze napisaną i przyjemną opowieść, nawet tym, którzy, tak jak ja, zazwyczaj nie sięgnęliby po powieść historyczną.


WLKsiążka wydana przezKomentarze