Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka - C.W. Gortner - recenzja
Opowieść o niezrównanej aktorce nie jest typową biografią, co na pewno ucieszy miłośników historii ciekawych, pełnych emocji. Książka rozpoczyna się od wspomnień z dzieciństwa i przez długi czas przypomina tzw. stare, dobre powieści "z duchem". Kilkuletnia Sarah wprowadza czytelnika w zakamarki swojego dzieciństwa, bez wahania opowiada o matce zajętej wielbicielami i traktującej dziecko jak kulę u nogi. Otwarcie ujawnia fakty, jakie większość usuwa w cień, gdyż są wstydliwe. Poza tym, autor ustami bohaterki tworzy nastrój pełen swojskiego klimatu. Oczami wyobraźni można ujrzeć łąki Bretanii i wczuć się w atmosferę domu, a także klasztoru, w którzym mała Sarah musiała spędzić jakiś czas z powodu niechęci jej matki do zajmowania się niechcianą córką. Tam też dziewczynka zagrała swoją pierwszą "rolę życia", zachwycając biskupa obecnego na przedstawieniu.

Stopniowo poznajemy życie Sarah, jej rozterki, doznania, problemy młodej aktorki, zawodu traktowanego dość pogardliwie w tamtych czasach. A zwłaszcza śledzimy drogę do sławy, zachwyty cesarskich głów nad jej talentem i urodą, dojrzewanie do roli gwiazdy wielkiego formatu. Interesujący jest finał powieści, gdy po sukcesach w teatrach świata słynna aktorka powraca do Paryża i przed wejściem na scenę zastanawia się, jak przyjmą ją rodacy, a w jej myślach przewijają się refleksje z całego życia i w napięciu oczekuje na reakcję widowni.

Powieść czyta się naprawdę lekko. Niemal każda strona przynosi coś ciekawego, jakieś interesujące szczegóły z życia lub zaskakujące stwierdzenia o życiu, losie artystki czy odniesienia do historii świata. Książka została podzielona na niezbyt długie rozdziały, dzięki temu przy lekturze nie czuje się upływu czasu, a postać Sary Bernhardt okazuje się wyjątkową osobowością, a nie jest tylko kolejnym eksponatem historycznym bez życia.

AH-L
Książka wydana przezKomentarze