Mózg psychopaty - James Fallon - recenzja
Autorem mało popularnej książki z dziedziny psychologii pod tytułem „Mózg psychopaty" jest James Fallon- amerykański neurolog. James to także profesor psychiatry i ludzkich zachowań oraz emerytowany profesor anatomii i neurologii na uniwersytecie kalifornijskim w Irvine School of Medicine.

Książkę Fallon napisał opierając się na wieloletnich badaniach, obejmujących dorosłe komórki macierzyste, neuroanatomię chemiczną i między innymi obrazowanie mózgu. Autor analizując dane wysunął wniosek, któremu zaprzeczyło badanie jego mózgu. W ten sposób uświadomił sobie, że ma neurologiczne i genetyczne odpowiedniki psychopatii. Sam określa się jako „prospołecznego psychopatę". W czwartym rozdziale zatytułowanym Rodowód opisał kryminalne wątki występujące w jego rodzinie, odwołując się do kilku pokoleń wstecz. Fallon wielokrotnie przetacza historię ze swojego życia potwierdzające specyficzne cechy charakteru dla potencjalnych psychopatów. Do wszystkiego odnosi się jednak z dużym dystansem. Dość spora część została poświęcona opisowi depresji, a także jej rodzajom.

Tekst jest napisany bardzo naukowym językiem i dla większości ludzi jest to zapewne mało zrozumiałe, ale autor skrupulatnie stara się wytłumaczyć, o co chodzi. Oby lepiej wszystko zrozumieć umieszczono wiele rycin i zdjęć przekrojów mózgowych, na których wskazano różnice. Książkę polecam, lecz ostrzegam, nie jest łatwa i zbyt przyjemna w czytaniu.

M.G

Książka wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne


Komentarze