You'd be Home Now - Kathleen Glasgow - recenzja
Najnowsza książka autorstwa Kathleen Glasgow pt. „You'd be Home Now” to opowieść o uzależnieniu od narkotyków, jednak przedstawiona nie z perspektywy narkomana, ale bliskiej mu osoby - siostry, która podejmuje się walki z nałogiem ukochanego Joey'a.

Szesnastoletniej Emory los nie oszczędza. Po wypadku samochodowym, w którym ginie jej koleżanka, nie może dojść do równowagi. Obwinia się nie tylko o śmierć dziewczyny - źródłem ogromnego stresu jest dla niej także nałóg brata. Bohaterka, jak każda młoda osoba, ma też własne marzenia - chce być zwykłą, lubianą w szkole nastolatką. Nieustannie towarzyszy jej też pragnienie bycia zauważoną przez własnych rodziców, którzy - zdaje się - nie dostrzegają w ogóle problemów własnego dziecka. Ojciec Emory nieustannie pracuje, a matka wydaje jedynie polecenia i nie liczy się z uczuciami córki. Poza tym, na młodziutką dziewczynę spada też ciężar odpowiedzialności za wybryki starszego brata - to ona musi go pilnować, by po powrocie z odwyku znowu nie wrócił do używek. Zagubiona i osamotniona Emory, próbując walczyć o siebie, zaczyna szukać atencji wśród rówieśników. Niestety, lokuje swoje uczucia w nieodpowiednim chłopaku. Z tego powodu spotyka ją wiele nieprzyjemności - zostaje porzucona i staje się ofiarą brutalnego hejtu. Jednak w całej tej sytuacji, mimo wielu przeciwności losu, bohaterka wykazuje się niesłychaną odwagą i siłą.

Choć powieść porusza wiele ważnych i trudnych tematów, to na pierwszy plan wysuwa się jednak problem uzależnienia od narkotyków, ukazanie, jak nierówna jest walka z tego typu substancjami i jak niezwykle skomplikowany bywa proces wychodzenia z nałogu. Autorka przedstawia świat widziany oczami Emory takim, jaki on rzeczywiście jest, opisuje jej słabości, strach i bezsilność. Dzięki temu czytelnik zdaje sobie sprawę, jak mocno narkotyki działają nie tylko na tego, kto je zażywa, ale również jak destrukcyjny wpływ mają na jego najbliższych. Lektura pokazuje również, jak wielką krzywdę wyrządzić mogą pozory - przecież bliscy Emory to szanowana w całym mieście rodzina. Jednak dopiero szuka drogi do poznania, pokochania i zrozumienia siebie nawzajem. Dlatego też w całej tej historii pojawia się promyk nadziei - ukazana zostaje bowiem moc miłości i siła szczerej rozmowy.

Uważam, że „You'd be Home Now” to niezwykle ciekawa książka, którą ku przestrodze przeczytać powinien każdy - nie tylko młodzi ludzie, ale także ich rodzice. Lektura przesiąknięta jest smutkiem, bólem i uczuciem osamotnienia, ale dzięki temu stanowi doskonałą lekcję prawdziwego życia, któremu często towarzyszą tego rodzaju emocje.


Pozycja warta polecenia.

AH-L


Książka wydana przez WydawnictwoKomentarze