Ptaki i inne opowiadania - Daphne du Maurier - recenzja
Daphne du Maurier
jest to angielska powieściopisarka, która na swoim koncie ma wiele fantastycznych powieści, np. „Rebeka” przyniosła jej dużą sławę. Jest klasyfikowana jako powieściopisarka romantyczna, jednakże jej utwory zawierają wiele podtekstów paranormalnych.

„Ptaki i inne opowiadania” to zbiór zawierający sześć relacji ludzi z innych środowisk, pokazujących sześć różnych stylów życia oraz problemów ludzi. Pomimo ich różnorodności łączy je pewna wspólna cecha - człowiek nigdy nie ma całkowitego panowania nad swoim losem.

Pierwsze z opowiadań to „Ptaki”. Na jego podstawie powstał film o takiej samej nazwie wyreżyserowany przez Alfreda Hitchcocka. Relacjonuje przebieg niby normalnego dnia, jednakże porywisty wiatr nie sygnalizuje niczego dobrego. Lada moment główny bohater zostanie zaatakowany przez nieobliczalne ptaki. Nie wiadomo skąd się wzięły oraz dlaczego są aż tak agresywne. Druga „część” książki opowiada o Monte Verita, z pozoru zwykła góra. Człowiek, który kocha się wspinać, uważa wejście na nią za idealną podróż wraz ze swoją ukochaną. Jednakże - czy ich miłość nie zostanie wystawiona na próbę, kiedy wejdą na sam szczyt góry? Co kryje w sobie tajemniczy klasztor? Czy głównemu bohaterowi przez tę jedną wspinaczkę zostanie odebrane to co najbardziej kocha?

Trzecie z kolei opowiadanie mówi o jabłonce. Główny bohater po śmierci swojej żony nie przeżywał jej straty jakoś mocno. Cieszył się, że nikt nie marudzi mu pod nosem i spodobało mu się, że nareszcie ma spokój. Pewna jabłonka, którą pamiętał, od zawsze była na stracenie. Nie wydawała owoców, była stara i brzydka. Jednakże po odejściu jego żony nagle zaczęła kwitnąć i wydawać owoce i pewien sposób przypominać zmarłą kobietę.

To tylko kilka z opowiadań znajdujących się w tej książce. O każdym można powiedzieć, że wprowadza w mroczny nastrój, a przez swoją różnorodność i ciekawe historie pozostawia czytelnika w zaciekawieniu.


Marcelina K.


Książka wydana przezKomentarze