Pony - R.J. Palacio - recenzja

R.J. Palacio to amerykańska autorka o kolumbijskich korzeniach. Sławę przyniosła jej debiutancka powieść „Cudowny chłopiec” ucząca wrażliwości i otwartości. Stała się ona bestsellerem w wielu krajach i została sfilmowana w aktorskiej obsadzie. Jej nowa powieść „Pony” również kierowana jest do dzieci, przenosi nas do Ameryki XIX wieku.

Silas to dwunastolatek, którego wychowuje samotnie ojciec. Żyją skromnie i szczęśliwie do czasu, gdy po mężczyznę przyjeżdżają podejrzane typy. Chłopiec pomimo zakazu wyrusza w drogę, by odnaleźć tatę. Z pomocą przychodzi mu tajemniczy konik i przyjaciel, którego tylko on widzi.

Sama oprawa książki przyciąga wzrok. Powieść łączy wątki powieści młodzieżowej, westernowej, drogi, realizmu magicznego. Wiele tu poruszanych wątków: miłość rodzicielska, przyjaźń, lojalności, odwaga, żałoba. Uważam, że jeden to niepotrzebne wtrącenie, żeby było nowocześnie i postępowo. Historia jest ciekawa i momentami wzruszająca, taka słodko-gorzka. Choć adresowana do młodych czytelników niejednego dorosłego poruszy.
MJKsiążka wydana przez
Komentarze