Otoczeni przez idiotów - Thomas Erikson - recenzja
Książka pod tytułem „Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć'' autorstwa Thomasa Eriksona to poradnik psychologiczny dzielący społeczeństwo na cztery grupy. Twórca tej teorii to nie tylko szwedzki pisarz komunikacji społecznej, ale także trener personalny. Jako pisarz zadebiutował w 2011 roku serią kryminalną o behawioryście Aleksie Kingu, który pomaga policji w zakresie analizowania ludzkich postaw i motywacji, a także profilowania sprawców.

Autor w swojej koncepcji podzielił ludzi na cztery charakterystyczne podgrupy i każda z nich została dogłębnie opisana i scharakteryzowana w wielu dziedzinach, między innymi w zachowaniu, mowy ciała, komunikowaniu się w piśmie oraz wadach. Erikson nie tylko nakreślił cechy charakterystyczne, ale także poświęcił osobne rozdziały, aby przytoczyć informacje dotyczące dopasowania się do nich w celu współpracy czy zwyczajnie ułatwienia sobie życia. W książce znaleźć można także przykłady z życia pisarza, który często przywołuje, aby zobrazować sytuację czytelnikowi.

Na końcu znajduje się krótki test sprawdzający, z odpowiedziami zamkniętymi, z całej wiedzy możliwej do nabycia po przeczytaniu. Każdej grupie został przydzielony kolor, który został wykorzystany w zredagowaniu tekstu. Dzięki temu całość jest czytelna i przyjemna dla oka. 

Serdecznie polecam osobom zainteresowanym podstawową psychologią, a także tym którzy chcą dogadać się, z których nie można zrozumieć.


M.G.

Książka wydana przez Wydawnictwo Wielka Litera

Komentarze