Bliskość. Jak zbudować dobre relacje w związku, w pracy i z przyjaciółmi - Rachel DeAlto - recenzja
Rachel DeAlto jest ekspertką do relacji międzyludzkich, osobowością medialną i prelegentką. Występowała jako ekspertka w programach „Married at First Sight” w telewizji Lifetime oraz Kate+Date w stacji TLC, a obecnie pełni funkcję głównej ekspertki portalu randkowego Match. Skończyła prawo na Seton Hall University, obroniła dyplom magisterski z psychologii na Arizona State University oraz licencjat z komunikacji na Syracuse University. Regularnie pojawia się w telewizyjnych programach informacyjnych i talk-showach, takich jak Good Morning America, Tamron Hall, Access Hollywood, CNN i Today. Przedstawiła także trzy wykłady w TEDx, między innymi Being Authentic in a Filtered World.

„Bliskość. Jak zbudować dobre relacje w związku, w pracy i z przyjaciółmi” jest poradnikiem psychologicznym, napisanym przez Rachel DeAlto, w którym poruszane są różne ważne kwestie pomagające w budowaniu dobrych relacji międzyludzkich. Autorka podejmuje bardzo istotne tematy zarówno nawiązywania nowych kontaktów, próbując stopniowo wychodzić ze swojej strefy komfortu, jak i ciągłego pielęgnowania więzi z dobrze już znanymi osobami. Dodatkowym ułatwieniem w zobrazowaniu omawianego problemu jest ukazywanie danych przykładów na ten temat nie tylko z życia pacjentów, ale i również samej pisarki. Bardzo kluczowe są też wskazówki i techniki odnoszące się do zagadnienia. Prowadzą nas one na właściwe tory do zrozumienia ukazanej problematyki i dostrzeżenia tego, co sabotuje nasze relacje. Na końcu każdego rozdziału występuje pewna notka o nagłówku „CZAS NA ZMIANY”. Zawiera ona pytania skłaniające nas do przemyśleń dotyczących naszego obecnego negatywnego podejścia do pewnych spraw i tego, co możemy w nim zmienić. Ponadto, występują tam swego rodzaju afirmacje pomagające nam ćwiczyć lepsze nastawienie. Dodatkowo nie zabrakło adnotacji do linków ze stronami przedstawiającymi różne dane statystyczne i analizy psychologiczne.

Pragnę przytoczyć niektóre książkowe wątki, które - moim zdaniem - mogą mieć szczególne znaczenie i odniesienie do życia każdego z nas. Na początku podejmowany jest temat lęków społecznych oraz tego, jak coraz szybszy rozwój mediów społecznościowych zaczął pogłębiać potrzebę bycia idealnym, która jest wywoływana presją społeczną. Ukazane są też przypadki ludzi bojących się bycia autentycznym, uważających, że nie są wystarczająco interesujący, aby dzielić się swoim prawdziwym życiem z innymi. Również przedstawiona jest kwestia pewności siebie, samoświadomości i auto realizacji. Co więcej, autorka opisuje, jak nasze dzieciństwo i wiek nastoletni mają, wpływ na to, jacy jesteśmy obecnie, jak zachowujemy się w poszczególnych relacjach. Poza tym wypisane są trzy zasadnicze elementy komunikacji, dzięki którym nasz rozmówca może poczuć się wysłuchany. Możemy jeszcze przeczytać pewne wskazówki, w jaki sposób da się przeprowadzić ciekawszą rozmowę z drugim człowiekiem. Oprócz tego pisarka podkreśla, jak zmienia się odbiór danej informacji przy właściwym doborze słów. Zaznacza też, jak istotne jest stawianie własnych granic.

Niektóre statystyki zawarte w książce naprawdę mnie zszokowały. Nie sądziłam, że 60% dorosłych podczas dziesięciominutowej rozmowy kłamie przynajmniej raz. Zdziwił mnie też niewielki procent (2%) ludzi oczekujących szczerości w mediach społecznościowych. Bardzo spodobał mi się pewien fragment: „[…] rozległe, lecz płytkie sieci kontaktów karmią ego. Głębokie, autentyczne więzi karmią duszę”. Myślę, że każdy z nas powinien dobrze sobie uświadomić sens tych słów. Bardzo doceniam to, iż autorka radzi szukać pomocy ze strony specjalisty w przypadku doświadczenia jakiejś traumy. Podoba mi się technika dotycząca spisywania negatywnych myśli, gdyż może okazać się przydatna dla niektórych czytelników. Jedyną rzeczą, która mnie raziła, był humor pani Rachel, ponieważ nie jest zgodny z moim usposobieniem. To momentami trochę utrudniało mi skupienie się na omawianym problemie. Nie ze wszystkimi poglądami mogę się utożsamić, jednakże wielu ludzi może znaleźć coś dla siebie, co potrzebuje przepracować w swojej głowie. Uważam, że poszczególne fragmenty są warte uwagi, aby nasze relacje mogły się polepszać i stać się tymi prawdziwymi i głębszymi.

Ten poradnik okazał się łatwy w odbiorze dzięki przystępnemu językowi. Cała problematyka przedstawiona była w klarowny sposób, właściwy dla każdego czytelnika. Czcionka i układ graficzny były przyjemne dla oka. Jedynie kolorystyka poszczególnych stron była zbyt krzykliwa.


Aleksandra A.


Książka wydana przez
Komentarze