Ogród Anastazji - Anna Bichalska - recenzja


„Ogród Anastazji” to nowa powieść obyczajowa Anny Bichalskiej, w której autorka przenosi czytelnika do małej, malowniczej miejscowości Lipowice, łącząc przy tym dwa plany czasowe - początek XX w. oraz lata współczesne. Miejscem akcji staje się przepiękny, stary dom przy ulicy Jaśminowej, który - jak się później okaże - skrywa w sobie wiele tajemnic sprzed prawie stu lat. To właśnie tutaj spokój i ukojenie po stracie męża próbuje odnaleźć główna bohaterka - Milena Leśniewska.

Po przeprowadzce, dzięki sympatii i zrozumieniu właścicielki domu, uroczej pani Hortensji i jej siostrzeńca Adama, kobieta powoli zaczyna stawać na nogi i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Historia robi się jeszcze ciekawsza, gdy okazuje się, że Milena i Adam znają się właściwie od urodzenia - mamy bohaterów spotkały się w szpitalu podczas ich narodzin. Jednak taka sama data urodzenia to nie jedyne co łączy młodych. Mężczyzna również ma za sobą traumatyczne przeżycia związane z utratą ukochanych osób, on też czuje się samotny, ale żyje w poczuciu winy i dlatego boi się spróbować żyć od nowa. Także Hortensja dźwiga na swych barkach bagaż przykrych wspomnień i bolesnych doznań związanych ze śmiercią najbliższej rodziny. Tych ciężko doświadczonych przez los bohaterów zaczyna jednak łączyć wspólny cel: chęć poznania historii domu i jego dawnych mieszkańców. Od tego właśnie momentu rozpoczyna się sentymentalna podróż w przeszłość.

Czy w starym domu i ogrodzie zostaną rozwiązane wszystkie niewyjaśnione dotąd sprawy? Czy uda się odkryć tajemnice sprzed stu lat? Czy pokaleczeni wewnętrznie ludzie mogą w tym miejscu znaleźć jeszcze radość życia? To pytania, na które czytelnik z dużym zainteresowaniem będzie szukał odpowiedzi na kolejnych stronach tej niezwykłej lektury. Ale „Ogród Anastazji” to nie tylko interesująca fabuła. Dodatkowym atutem jest bowiem ciekawy sposób prowadzenia narracji, losy postaci przedstawione są zarówno z perspektywy osób żyjących w latach 20. XX w. jak i współcześnie. Ten ciekawy zabieg sprawia, że historia tajemniczego domu staje się jeszcze bardziej ekscytująca.

Najnowsza powieść Anny Bichalskiej to książka mówiąca przede wszystkim o wielkich, ludzkich dramatach, o ogromnym cierpieniu i stracie, z którymi ciężko się uporać. To również historia pełna zbiegów okoliczności i zrządzeń losu, a przeszłość poszczególnych bohaterów przeplata się wzajemnie i daje nadzieję na lepsze jutro. To opowieść o potędze uczuć, o miłości silniejszej nawet niż śmierć. To mądra, od początku zaplanowana powieść, którą na pewno warto przeczytać.
AH-L

Książka wydana przez Wydawnictwo 

Komentarze