Kozioł ofiarny - Daphne du Maurier - recenzja
Daphne du Maurier to angielska autorka popularnych powieści i opowiadań. Klasyfikuje się jako pisarka romantyczna. Jej najsłynniejsza powieść kryminalna „Rebeka" należy teraz do kanonu światowej literatury.

Na początku powieści poznajemy Johna - głównego bohatera. Identyfikuje się jako Anglik, historyk oraz wykładowca na uniwersytecie. Opowiada o swoim życiu, jakby nie miał w nim żadnego celu. Jedyne, na czym mu zależy, to po prostu przeżyć spokojnie następny tydzień. Pewnego dnia podczas pobytu we Francji zostaje z kimś pomylony. Kiedy zapiera się rękoma i nogami, że nazywa się John, a nie Jean, nieznajomy nie wierzy mu. Jednak później odjeżdża, zostawiając głównego bohatera w zakłopotaniu.

Podczas podróży do klasztoru trapistów John natrafia na pewną postać. Spogląda na nią i zastanawia się, czy może wierzyć własnym oczom. Przed nim ukazuje się jego własne odbicie lustrzane. Z początku nie dowierza i zastanawia się, czy może widok przed nim to po prostu sen. Okazuje się, że to nie sen tylko rzeczywistość . Postać wyciąga do niego rękę i przedstawia się. To hrabia Jean de Gué. Wspólnie wpadają na pomysłu pójścia do baru. Panowie odbywają ze sobą rozmowy na rozmaite tematy. Jednym z nich jest przedstawienie różnic w życiu dwóch prawie identycznie wyglądających osób. John dowiaduje się od hrabiego, że ma on żonę oraz córkę oraz niezbyt lubi spędzać czas w domu, dlatego często udaje się w podróż. Tematów do rozmów nie brakuje, jednakże czas pędzi nieubłagalnie, więc udają się do hotelu, gdzie wpadają na pewien pomysł.

Następnego ranka bohater budzi się w nie swoim ubraniu, próbując sobie przypomnieć, co zaszło tamtej nocy. Nie widzi rozmówcy, ani swoich rzeczy. Postanawia zapytać pokojówkę, gdzie udał się Jean, jednak ona jest święcie przekonana, że przyszedł tutaj sam i jest hrabią. Nie podoba mu się to, więc stara się poszukać swoich rzeczy, aby móc wrócić do domu, jednakże nie przynosi to żadnych efektów, ponieważ jego rzeczy po prostu już nie ma.

Można powiedzieć, że tak zaczyna się koszmar tytułowego „kozła ofiarnego". Musi sprostać nowej rzeczywistości w roli hrabiego oraz męża i ojca. Jest to dla niego ciężkie. Nie wie, jak się przystosować, ani jak poradzić sobie z sytuacją bez wyjścia.

Powieść Daphne du Maurier jest interesująca, wciąga od pierwszych stron. Nudne życie głównego bohatera zamienia się w życie pełne obowiązków oraz trudności. Nasuwa się tylko pytanie: czy sprosta oczekiwaniom?

Marcelina K.Książka wydana przezKomentarze