Wszyscy kłamią - Camilla Grebe - recenzja
Camilla Grebe (ur. 20 marca 1968 w Älvsjö w Sztokholmie) – szwedzka autorka powieści kryminalnych. Ukończyła Wyższą Szkołę Handlową. Wraz z siostrą napisała pięć książek o psycholożce Siri Bergman, z czego dwie zostały nominowane do nagrody „Najlepsza szwedzka powieść kryminalna roku”. Znana także z trylogii „Mroczna Moskwa”, którą pisała z Paulem Leanderem – Engströmem. Po współpracy z innymi pisarzami przyszedł czas na solowy debiut i była nią książka „Stąpając po cienkim lodzie”. Autorka jest dwukrotną laureatką Szklanego Klucza za rok 2018 i 2020.

Maria i Samir tworzą niecodzienną, patchworkową rodzinę. Ona, szwedzka nauczycielka z dzieckiem z zespołem Downa i on, chirurg pochodzenia marokańskiego, urodzony we Francji z córką Yasmin. Jednak żadna rodzina nie jest pozbawiona problemów, a już na pewno nie taka. Każdemu towarzyszy cień przeszłości, który jak brzemię spoczywa na człowieku. Nie wszystkie prawdy pozna każdy i trzeba przyznać, że wszyscy kłamią. Po zaginięciu Yasmin jej ojciec zostaje oskarżony o jej zamordowanie. W przeciągu chwili życie całej rodziny legnie w gruzach. Bo czy rodzic jest w stanie zabić własne dziecko?

Książka ta jest bardzo niepozorna i co rusz można poznać nowe wskazówki i kolejne części układanki, ale trudno jest tę tajemnicę rozwikłać. Rzadko kiedy powieść kryminalna potrafi mnie naprawdę zaskoczyć. W tym przypadku elementów zaskoczenia było naprawdę wiele.

Gdy byłam w połowie lektury, zasadniczo uważałam, że wszystko jest już jasne i nie rozumiem, po co dalej ją ciągnąć. Uznałam ją za nudną. Jednak gdy czytałam dalej, okazywało się, że popełniłam błąd w mojej ocenie. Im dalej sięgałam, tym mniej wiedziałam. Każdy rozdział niósł ze sobą jakieś nowe fakty, które odkrywały sekrety. Narracja z perspektywy różnych osób rzucała inne światło na sprawę. Wszyscy uznawali coś innego za prawdę, a co innego mówili, czyli tak jak w tytule – wszyscy kłamali.

Książkę polecam każdemu, bo osobiście nie należę do wielkich wielbicieli powieści kryminalnych, a ta wywarła na mnie ogromne wrażenie.

A.L.

Książka wydana przezKomentarze