Szachistka z Auschwitz - Gabriella Saab- recenzja

Gabriella Saab ukończyła studia na Missisipi State University, uzyskując licencjat w dziedzinie zarządzania. Obecnie mieszka i pracuje w swoim rodzinnym mieście Mobile w Alabamie. „Szachistka z Auschwitz” to jej pierwsza powieść. Zbierając do niej materiały odwiedziła Warszawę i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz w Oświęcimiu.

Tytułową szachistką jest czternastoletnia Maria Florkowska, która wraz z rodzicami działa w Polskim Państwie Podziemnym. Pewnego dnia złapana przez Niemców zostaje, razem z całą jej rodziną, wysłana do obozu Auschwitz. Tylko cudem udaje jej się uniknąć śmierci. Jej szachowe umiejętności dostrzega zastępca komendanta, wykorzystując ją do publicznej rozrywki i rywalizacji. Jej życie będzie trwało tak długo, aż Karlowi Fritschowi się to nie znudzi. W tym ciągłym cierpieniu pomoc i nadzieje daje jej przyjaźń z ojcem Maksymilianem Kolbem. Jej hasłem prowadzącym ją przez życie w obozie jest „Żyć. Walczyć. Przetrwać”. Maria za wszelką cenę pragnie przeżyć i ten plan realizuje. Mimo częstych prowokacji i narażania się Fritschowi jej spryt, upór i inteligencja pomagają jej walczyć o swoje.

Czy młodej dziewczynie uda się zagrać ostatni raz ze swoim wrogiem w sytuacji gdzie to nie ona będzie ofiarą?

Historia szachistki jest inspirująca i pokazuje jak wiele siły miała dziewczyna, że udało jej się przeżyć w takim miejscu, jakim było Auschwitz. Niezłomna patriotyczna postawa dawała jej napęd do codziennego stawianiu czoła złu. Oprócz historii Marii możemy poznać też losy ojca Kolbego, którego wiara i miłość do ludzi, zadziwiała każdego, z kim było dane mu żyć, a oprócz tego napawała nadzieją i ogólnym dobrem.

Zawarte w książce zmagania wszystkich ludzi przebywających w obozie przerażają, ale i przepełniają podziwem, gdy czyta się o ich wielkiej nadziei i walce. Skłaniają do refleksji nad życiem i śmiercią, nad dobrem i złem, nad człowieczeństwem.

Polecam tę książkę każdemu, bo uważam, że trzeba poznawać historię niezwykłych ludzi, po to, aby nie zostali zapomniani.
A.L.


Książka wydana przez WydawnictwoKomentarze

  1. Porywająca recenzja, może nawet sięgnę po książkę :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz