Księga Nocy - Holly Black - recenzja

Holly Black, właściwie Holly Riggenbach (ur. 10 listopada 1971 w New Jersey) – amerykańska pisarka, najbardziej znana dzięki cyklowi powieści dla dzieci „Kroniki Spiderwick”, trylogii dla młodzieży pod tytułem „Nowoczesna baśń” (tłumaczone także jako „Wielkomiejska baśń”), a także seria „Okrutny książę”. Jej powieść z 2013 roku pt. „Doll Bones” została uznana za Newbery Honor Book. „Księga Nocy” to pierwsza książka tej autorki napisana dla dorosłych.

Charlie Hall – znakomita oszustka i złodziejka. Szkolona do tego od nastoletnich lat, „pracowała” dla umbromantów, którzy posługują się swoimi cieniami do zakradania się do cudzych pokojów lub duszenia innych we śnie. Ci magowie zazdrośnie chronią swoich sekretów, jednocześnie chcąc odkrywać tajemnice innych, kradnąc stare księgi. I właśnie do tego jest im potrzebna Charlie.
Po pewnym czasie dziewczyna chce się odciąć od magicznego półświatka i zacząć normalne życie. Nie jest to takie proste, pracując w nocnym klubie, gdzie mimo woli obraca się w mrocznym towarzystwie, a w dodatku ma się siostrę, która nieustannie fascynuje się umbromancją. Największą tajemnicą jednak jest chłopak Charlie – Vince, który znika bez śladu.
Przed dziewczyną staje wiele wyzwań, które zdecydowanie nie należą do łatwych i przyjemnych. Jak ta młoda oszustka poradzi sobie z ciągłymi problemami związanymi z cieniami, miliarderami i wszelkiej maści magią?

„Księga Nocy” przepełniona jest wszelakimi niespodziewanymi zwrotami wydarzeń. Gdy wydaje się, że w końcu zagadka zostaje rozwiązana, nagle okazuje się, iż to wszystko wygląda zupełnie inaczej. W pewnym momencie już nie wiadomo kto stoi po czyjej stronie i komu można ufać. Sam wątek miłości został przedstawiony inaczej niż to zwykle ma miejsce. Bohaterowie książki od początku są razem i ze sobą mieszkają, kiedy to zazwyczaj w innych lekturach czytelnik widzi proces poznawania się. Świat został przedstawiony w bardzo solidny i rzeczywisty sposób. Postacie występujące w książce, są dopracowane w taki sposób, że nietrudno byłoby uwierzyć w ich realne istnienie. Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach. Jest osadzona w książkowej teraźniejszości, ale przeplatają się przez nią wydarzenia z przeszłości. Dzięki czemu poznajemy przyczyny wielu istotnych spraw, które odbiły się bezpowrotnie na życiu Charlie.

Dla mnie ta powieść jest niesamowitym doświadczeniem. Nie raz łapałam się na tym, że ukradkiem zerkam na swój cień. Z przyjemnością polecam ją każdemu, ale najbardziej zachwyceni będą fani fantasy, a zwłaszcza tej pisanej przez Holly Black.
A.L.


Książka wydana przezKomentarze