Przyjaźń - Silvia Avallone - recenzjaSwą premierę miała miejsce najnowsza powieść z gatunku literatury pięknej pt. „Przyjaźń” autorstwa Silvii Avallone. Poetka i pisarka pochodzenia włoskiego ma na koncie wiele udanych dzieł w tym książkę „Stal”, za którą została nagrodzona nagrodą Campiello Opera Prima i doczekała się swej ekranizacji. W ciągu swej kariery napisała wiele tomów poezji, powieści, a nawet sztukę teatralną oraz teksty piosenek dla artystki Noemi.

W „Przyjaźni” czytelnik poznaje historie dwóch do pewnego momentu silnie związanych ze sobą dziewczyn - Elisy i Beatrice. Los, a raczej przypadek sprawia, że powstaje między nimi niesamowita więź, która niestety nie wytrzymuje próby czasu. Mimo zaufania, wielu wspólnie przeżytych wspaniałych chwil, przez określone wydarzenia ich drogi się rozchodzą. Dokładnie 13 lat później Beatrice zostaje światowej sławy celebrytką, a Elisa nieszczęśliwą profesor literatury.

Silvia Avallone poprzez ukazanie historii znajomości obu dziewcząt analizuje kwestię ważności przyjaźni w życiu człowieka. Relacja dziewczyn, a później kobiet jest do czasu ich rozstania czymś niesamowitym, zmieniającym ich życie i pomagającym w codziennym mierzeniu się z nim. Mimo pochodzenia z różnych domów, zakończenia znajomości i obrania innych dróg życiowych, owa przyjaźń w znaczącym stopniu przyczynia się do późniejszych losów głównych bohaterek.

Autorka porusza w swym dziele tematy związane z ludzkimi więziami, samotnością, konfliktem pokoleń i nadziei. „Przyjaźń” Silvii Avallone to poruszająca opowieść o dojrzewaniu, która podkreśla ważność tytułowej relacji w życiu każdego (szczególnie młodego człowieka). Ze względu na owo przesłanie oraz pochłaniającą czytelnika fabułę i narracje mogę polecić ją każdemu czytelnikowi, nie tylko fanom literatury pięknej.
A.C.Książka wydana przezKomentarze