Zagubiony - Josie Wiliams - recenzja
Niedawno wydana książka Josie Williams nosi tytuł „Zagubiony”. Jest to powieść fantastyczna, opowiadająca o miłości, która jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody. Dla prawdziwej miłości nie mają znaczenia status społeczny, majętność, a nawet..... samo istnienie ukochanego. Bezgraniczna miłość pokona nawet przeszkody metafizyczne. A wszystko zaczęło się od nieuwagi Maggie.

Główna bohaterka - Maggie - to piętnastoletnia, roztargniona, wstydliwa i wycofana dziewczyna, która żyje w rodzinie zastępczej. Strata matki i ojca nie przeszkadza jej jednak w opiece nad babcią, która z racji słabej kondycji zdrowotnej, została umieszczona w hospicjum. Maggie bardzo troszczy się o swoją babcię, gdyż z rodziny tylko ona jej pozostała i tylko ona potrafi ją zrozumieć. Odwiedziny, mimo iż nierzadko bywają wyzwaniem (babcia jest chora na demencję), dają Maggie ogromne szczęście. Oprócz tego wytchnienie przynoszą jej książki i muzyka. Wracając pewnego dnia do domu, dziewczyna o mało nie wpadła pod samochód. Życie uratował jej Ryder Edmonds. Sprawa wydawałaby się bardzo prosta, gdyby nie fakt, że Ryder nie żyje od pięciu lat. Chłopak umarł podczas spływu kajakowego, lecz został na ziemi jako swego rodzaju duch lub “zagubiony”. Ryderowi udało się wejść w ciało Charliego (który chodzi razem z Maggie do szkoły) a w konsekwencji, uratować życie dziewczynie. Nieświadoma niczego Maggie cieszy się, że Charlie, w którym od dawna się durzyła, ocalił jej życie. Nie wie, że za całą sprawą stoi Ryder, któremu od dawna imponowała jej osoba. Ryder cieszy się, że miał okazję porozmawiać z nastolatką, a nie jak wcześniej, jedynie bezwiednie przyglądać się jej życiu. Sprawiło mu to tak dużą radość, że od tej chwili regularnie wchodził w ciało Charliego, aby spędzać z nią czas- pijąc gorącą czekoladę lub odprowadzając ją do domu po lekcjach. Przyjaciółka ducha- Jade- ostrzega go, że takie częste „wypożyczanie” ciała i ingerowanie w świat żywych może mieć fatalne konsekwencje. Przecież duch nie może zakochać się w żyjącym człowieku. Mimo wszelkich przeciwności losu i niezrozumienia, nic nie jest w stanie zatrzymać bezgranicznej miłości Rydera. Jedynym problemem jest fakt, że Maggie nie ma pojęcia, że to duch kontroluje Charliego, który tak naprawdę nie darzy jej sympatią. Skomplikowane położenie nastolatki, choroba babci oraz trudna sytuacja rodzinna stawiają przed dziewczyną coraz to nowe wyzwania, z którymi musi się mierzyć. Ryder natomiast musi się mierzyć z niezrozumieniem i przeszkodami, jakimi niesie za sobą bycie duchem. Czy miłość okaże się dla nich uczuciem uzdrawiającym? Czy Maggie pokocha Rydera, mimo metafizycznych przeszkód? O tym i o wielu innych rzeczach będzie się mógł przekonać każdy, kto sięgnie po książkę.

Dynamiczna i intrygująca akcja, która została przedstawiona z dwóch perspektyw- Rydera i Maggie. Takie zbudowanie akcji pozwala czytelnikowi jeszcze lepiej zrozumieć perspektywę głównych bohaterów. Utwór pokazuje cudowną moc miłości, dla której nie ma granic. Powieść pozwala odczuwać czytelnikowi razem z bohaterami uczucie miłości, smutek, żal i przyjaźń. Zetknięcie się świata ludzi i świata duchów prowadzi do nieprzewidywalnych skutków.

Moim zdaniem „Zagubiony” to fascynująca książka, która z pewnością zaciekawi każdego, kto po nią sięgnie. Gwarantuję, że oderwanie się od lektury będzie niemożliwe. Powieść udowadnia, że dla miłości nie ma granic. Warto o tym pamiętać w dzisiejszych czasach, ponieważ status społeczny i dobra materialne wcale nie są najważniejsze.

Patryk Stelmaszek


Książka wydana przezKomentarze