Wisienka na torcie - Aurélie Valognes - recenzja
Autorką książki pt. „Wisienka na torcie” jest Aurélie Valognes, która pisze romanse, literaturę piękną oraz książki o tematyce obyczajowej. Pierwszą wydaną przez nią powieścią była książka o tytule: ,,Przegwizdane”, opublikowana w lipcu 2014 roku, to właśnie ona zapoczątkowała karierę pisarki.

Tytułową wisienką na torcie jest emerytura, ujęta jako ostatni etap w życiu człowieka, która z pozoru kojarząca się z beztroską i spokojem okazała się trudna i skomplikowana. Powieść opowiada o starszym małżeństwie, które pomimo sprzeczności zdań musi poradzić sobie nie tyle z emeryturą, ile ze zmianami, które nastąpiły w ich życiu. Brigitte po przejściu na emeryturę odzyskała dawną młodość, która została jej wcześniej odebrana, cieszy się i korzysta z każdej otrzymanej okazji do spędzenia czasu w rozmaity sposób. W odróżnieniu od kobiety Bernard, jej mąż nie jest zadowolony z takiego przebiegu sytuacji, emeryturę uważa za przymus i marnowanie własnego czasu i potencjału wypracowanego przez wiele lat pracy. Z czasem mężczyzna nie ma wyjścia i musi pogodzić się z następstwem pewnych etapów w życiu. Głowni bohaterowie pomimo różnicy zdań, poglądów czy charakterów tworzą długi szczęśliwy związek, w którym pomagają sobie nawzajem oraz starają się doceniać to co ich otacza.

W tekście zwrócono uwagę na kruchość i przemijalność czasu, którego ludziom i tak zostało niewiele. Autorka miała na celu zachęcenie ludzi do zmian na lepsze, wychodzenie poza swoje granice, czerpania radości z drobnostek spotykanych na co dzień, ponieważ zwykle zostają przez ludzi pomijane lub niedocenione.

Książkę szczególnie polecam czytelnikom zainteresowanym tematyką obyczajową.


M.G lat 15
Książka wydana przezKomentarze