Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy - Virginie Grimaldi - recenzjaVirginie Grimaldi to francuska powieściopisarka. Jej powieści należą do nurtu chick lit, który jest odmianą literatury popularnej przeznaczonej dla kobiet. Na jej twórczość literacką składa się sześć powieści, z czego tylko jedna została przetłumaczona na język polski i jest to książka pt.: „Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy’’.

Książka opowiada historię trzech kobiet. Anna to przepracowana, samotna mama dwóch córek – Chloe i Lily. Od piętnastu lat pracuje jako kelnerka. Pracuje od rana do wieczora, przez co jej relacja z córkami jest nieciekawa, spędzają ze sobą bardzo niewiele czasu. Ledwo wiąże koniec z końcem, długi rosną. Jej życie wywraca się do góry nogami, kiedy szef powiadamia ją o tym, że zostaje zwolniona. Po tylu latach pracy w restauracji nie ma ona kwalifikacji do wykonywania innego zawodu. Chloe to zagubiona siedemnastoletnia dziewczyna, starsza córka Anny. Ma problem ze znalezieniem drugiej połówki. Dostrzega ich problemy finansowe w domu i rozważa rzucenie szkoły, aby podjąć się pracy, która wspomogłaby sytuację finansową jej rodziny. I najmłodsza córka, dwunastoletnia Lily, która prowadzi pamiętnik na temat wszystkiego, co ma miejsce w jej życiu. Każda z nich ma inne problemy i trudności, z którymi się zmaga. Aby uciec od przeciwności losu, Anna postanawia pożyczyć kamper od swoich dziadków i razem ze swoimi córkami wyjechać do Skandynawii.

Książka jest bardzo wciągająca, refleksyjna i życiowa. Dała mi wiele ciepła, kiedy ją czytałam. Bohaterowie to osoby, które można spotkać w realnym życiu, nie są wyidealizowani. Ta książka to podróż szlakami samotnego macierzyństwa, rozwoju relacji matki z córkami, zawiązywania przyjaźni i bliskości. Bardzo podobało mi się w niej to, że nie lekceważyła nawet problemów dwunastolatki, które z perspektywy dorosłej osoby mogą wydawać się błahe, a nie powinny takie być. Każdy na innym etapie życia zmaga się z innego rodzaju problemami. Autorka doskonale poradziła sobie z napisaniem książki, która ma trzy perspektywy. Powieść lekka, przyjemna, bardzo szybko się ją czytało. Z czystym sumieniem polecam.


 

 

M. W. 

 

 

 

Książka wydana przezKomentarze