Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich - Agnieszka Krzemińska - recenzjaAgnieszka Krzemińska jest polską pisarką, archeologiem i dziennikarką. Napisała wiele książek związanych ze swoją pasją, historią, min. „Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?”, „Miłość w starożytnym Egipcie” oraz wiele czasopism popularnonaukowych. Niedawno zostało wydane nowe dzieło jej autorstwa, a mianowicie „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich".

Co jakiś czas z mediów dowiadujemy się o nowo odkrytych szczątkach ludzkich z biżuterią w jaskini, starych mieczach w górach, czy naczyniach zakopanych w ziemi. Na miejsce tych odkryć natychmiast przyjeżdżają archeolodzy, którzy badają przedmioty i głowią się nad ich znaczeniem, historią. Nadal jest dużo wykopalisk, na których badania trwają kilka lat, ponieważ jest tak dużo do odkrycia i tak wiele teorii do wytłumaczenia, że nikt nawet nie myśli o zakończeniu eksploracji. Właśnie o tym jest książka Agnieszki Krzemińskiej, która wprowadzi w historyczny świat zagadek archeologicznych w Polsce.

Z publikacji można dużo się dowiedzieć o archeologii od czasów prehistorii do średniowiecza w Polsce. O czym mówią „gadatliwe” kości i odcięte głowy? Po co najdawniejsi rolnicy wznosili megality? Jak ustalić DNA Piastów? Właśnie na te wszystkie pytania odpowiada autorka w swojej publikacji, która poszerza wiedzę o naszych przodkach, ich tradycjach pogrzebowych i sposobie życia.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, a zdjęcia opisywanych przedmiotów pomagają w wyobraźni. Na dodatek jest napisana swobodnym językiem, a słowa, z którymi mogą być zaznani tylko specjaliści, są wytłumaczone na marginesach, dlatego czytelnik nie musi się przejmować sięganiem po telefon, żeby wytłumaczyć nieznane wyrazy.

Chociaż z całego serca polecam tę książkę fanom archeologii, sądzę, że czytelnicy niezainteresowani tym gatunkiem lektur, również zainteresują się „Grodami, garnkami i uczonymi". Ja sama nigdy nie przepadałam za prehistorią i sądziłam, że jest nudna, jednak książka Agnieszki Krzemińskiej zdecydowanie zmieniła moje zdanie na temat tej epoki. W końcu każda część historii jest fascynująca, po prostu trzeba się nią zainteresować.
J.J.Książka wydana przezKomentarze