Historia bez cenzury - Wojciech Drewniak - recenzja
Wojciech Drewniak to historyk, tworzący kanał na YouTubie pt. „Historia Bez Cenzury”, gdzie w śmieszny, oryginalny sposób przybliża fakty historyczne. Na jego kanale znajduje się aż 274 filmy przedstawiające różne wydarzenia z historii świata, a jego działalność obserwuje ponad 1,45 miliona osób. Od 2016 r. sukcesywnie wydaje książki historyczne, które, podobnie co filmy na jego kanale, przekazują wiedzę w humorystyczny sposób.

„Historia Bez Cenzury” to książka, w której przedstawiono kilku władców państwa polskiego, zaczynając od Bolesława Chrobrego, kończąc na Józefie Piłsudskim. Poza standardowym przedstawieniem postaci, w książce możemy znaleźć opisy ważnych wydarzeń historycznych jak np. proces zbierania ziem przez Władysława Łokietka po rozbiciu dzielnicowym, aranżowanie małżeństw dla korzyści politycznych, procesy wolnej elekcji, a także proces upadku państwa za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Książka jest bardzo ciekawą pozycją i na pewno świetną alternatywą dla osób nielubiących się z historią. Wszelkie daty, nazwiska i wydarzenia zostały przedstawione w bardzo przystępny, lekki sposób. Być może, niektóre osoby lepiej zapamiętają przytoczone fakty w takiej żartobliwej formie niż zapisane w standardowych podręcznikach szkolnych. Książkę polecam osoba w każdym wieku. Młode osoby rozpoczną poznawanie historii w niekonwencjonalnej formie, a starsze może poznają wcześniej nieznane fakty.

Julia G.
Książka wydana przez Wydawnictwo Znak HoryzontKomentarze