Atrament i krew. Wielka Biblioteka - Rachel Caine - recenzja

„Atrament i krew” to powieść pióra Rachel Caine znanej szczególnie z serii „Wampiry z Morganville”. Pierwotne założenie było, by przedstawiany przeze mnie tom był pierwszą częścią obiecującej serii „Wielka Biblioteka”, jednak śmierć pani Caine pokrzyżowała ten plan, więc „Atrament i krew” jest powieścią typu cliffhanger, czyli z zakończeniem otwartym (przerwanym w środku akcji).

Jak wyglądałby świat, gdyby Biblioteka Aleksandryjska przetrwała? Gdyby książki były towarem zakazanym i ich posiadanie byłoby surowo (bo śmiercią) karane, a maszyny do druku były niszczone, a ich autorzy znikali? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w „Atramencie i krwi”. Jest rok 2025, Jess Brightwell pochodzi z londyńskiej rodziny szmuglerów książek i zajmuje się pracą na czarnym rynku od najmłodszych lat. Pewnego dnia ojciec mu mówi, że syn zostanie wysłany na egzamin do londyńskiego Serapejonu (siostrzanej biblioteki, czyli mniejszej kopii Biblioteki Aleksandryjskiej), by dostać posadę w Wielkiej Bibliotece. Jessowi udaje się zdać test z wynikiem wystarczającym, aby wyjechać na szkolenie do Aleksandrii, gdzie na trzydziestu dwóch postulantów czeka tylko sześć miejsc i opryskliwy nauczyciel – Uczony Wolfe. Zaczyna się walka o miejsca, a po obowiązkowej wyprawie terenowej, którą było ratowanie odnalezionych książek z Serapejonu Oksfordzkiego znajdującego się na linii frontu, młodzi postulanci dochodzą do wniosku, że Wielka Biblioteka nie jest wcale taka cudowna, jak im całe życie mówiono.

Książka ta jest ciekawą wizją alternatywnej i niedalekiej przyszłości. Można znaleźć ciekawą, mrożącą krew w żyłach akcję. Uda się czy się nie uda? Co wymyślą przełożeni? Jak to wszystko jest powiązane? Nie brak tu przyjaźni, dawania w niepamięć sporów, braterstwa, miłości i również smutku.

Przeczytałam tę pozycję dwukrotnie z zapartym tchem. Bardzo żałuję, że nie będzie kolejnych części, bo na pewno szukałabym jej po księgarniach. Szczególnie dedykuję tę pozycję miłośnikom fantasy i SF. 


Nina Chamier-Gliszczyńska


Książka wydana przez Wydawnictwo Amber

Komentarze