Nigdy - Ken Follet - recenzja
„Nigdy" Kena Folleta to thriller polityczny, którego akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w różnych częściach świata. Fabuła skupia się głównie na rozgrywkach politycznych pomiędzy najpotężniejszymi państwami naszego globu i prowadzi do skonstruowania pesymistycznej wizji wybuchu III wojny światowej. Amerykańska prezydent Pauline Green gotowa jest na wiele, by nie być zmuszoną do wydania rozkazu użycia broni nuklearnej. Jednocześnie jest świadoma spoczywającej na niej odpowiedzialności za ojczyznę, wie, że jej zadaniem jest obrona przede wszystkim obywateli amerykańskich. Ciekawą postacią okazuje się również szef chińskiego wywiadu Chang Cai, który stara się nie dopuścić do bezpośredniego starcia swojego kraju z USA.

Konflikt Wschodu z Zachodem, praca dyplomatów, działania szpiegów, pozyskiwanie ściśle tajnych informacji to główne wątki powieści, które Ken Follet opisuje w bardzo ciekawy sposób, sprawiając, że ponad siedemset stron książki czyta się szybko i z wypiekami na twarzy. Nie jest to jednak lektura tylko o wielkiej polityce, bowiem w ten mroczny, hipotetyczny obraz zagłady ludzkości wplątane są losy zwykłych ludzi. Poznajemy prześliczną, młodą wdowę Kiah, która decyduje się na niebezpieczną i nielegalną podróż przez Saharę, by zapewnić sobie i dwuletniemu synkowi godne życie we Francji. Są też Tamara i Abdul, zakochani w sobie agenci CIA, którzy rozpracowują w Afryce Północnej struktury islamskich terrorystów. Jest też sama pani prezydent USA, która w obliczu zbliżającej się apokalipsy musi mierzyć się z problemami w życiu osobistym. Wszystkich tych bohaterów łączy jedno - poświęcają się, wierząc w lepsze jutro, w świat bez wojen, niesprawiedliwości i głodu. 

„Nigdy" to książka - przestroga, to też gotowy scenariusz na film katastroficzny. Nie brakuje w niej skomplikowanych politycznych tematów, jednak są one przedstawione w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Poza tym, wprowadzenie do utworu wątków miłosnych czyni opowiadaną historię jeszcze bardziej realną i bliższą czytelnikowi. To ciekawa, pełna sensacji wizja naszej przyszłości, historia, którą czyta się jednym tchem z nadzieją, że nigdy się nie zdarzy.

AH-L

Książka wydana przezKomentarze