Koniec jest zawsze blisko - Dan Carlin - recenzja

Dan Carlin – amerykański dziennikarz, popularny autor podcastów, miłośnik historii i komentator polityczny. Serie „Common Sense” i "Hardcore History” ściągnięto już ponad 100 milionów razy. Dostał również nagrodę Best Classic Podcast.

„Koniec jest zawsze blisko” to rozważania autora dotyczące sytuacji, które miały miejsce na przestrzeni wieków, które zbliżały ludzkość do śmierci. Przedstawione zostały zarówno zdarzenia ze starożytności takie jak: mentalność społeczeństwa Sparty, erupcja wulkanu Wezuwiusz i spalenie miasta Pompeje, aż do czasów współczesnych np. zrzucenie bomby atomowej przez Amerykanów. Autor, na przestrzeni powieści, przedstawia istotne wydarzenia historyczne, które nieodwracalnie zmieniły ówczesne społeczeństwo, a także wpłynęły na kolejne pokolenia. Uwydatnia w ten sposób zło i brutalność panującą na świecie.

Książka ta była niezwykle ciekawa. Jako osoba interesująca się historią świata bardzo doceniam skrupulatność autora podczas opisywania każdego z wydarzeń. Pomocne stały się również dodatkowe objaśnienia, które dodatkowo charakteryzowały przytaczane zdarzenia historyczne. Ciekawym dodatkiem jest spis książek, utworów, z których pomocą można pogłębić przytoczone tematy. Uważam, że ta książka byłaby ciekawa również dla osób zupełnie nieznających tematu. Jest to swego rodzaju wprowadzenie do dziejów historycznych, ale na tyle proste i przyjemne do czytania, że nie obsypuje czytelnika suchymi faktami, a w ciekawy i zajmujący sposób wprowadza do tego świata.

„Optymistyczne lub pesymistyczne podejście do szans jej przerwania (przerwania cywilizacji) zależy w znacznym stopniu od tego, czy wierzymy, że ludzkość potrafi się zmieniać. Nasz gatunek szczyci się zdolnościami adaptacyjnymi, nie może jednak wykluczyć, że wyzwaniom, które przed nami stoją, nie sprostało już wcześniej wile inteligentnych form życia”.

Julia G.Książka wydana przez

Komentarze

  1. Książka wydaje się interesująca, więc jako osoba lubująca się w historii na pewno się z nią zapoznam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz